Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.02.22 g. 16:38

Filmy Jana Łomnickiego w DSH


Najnowszy pokaz w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ:

 

FILMY JANA ŁOMNICKIEGO I SPOTKANIE Z BARBARĄ KOSIDOWSKĄ MONTAŻYSTKĄ FILMÓW REŻYSERA

 


DKF Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na spotkanie w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU:

 

23 lutego, godz. 18.00 (piątek)  – filmy Jana Łomnickiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych oraz scenarzysty, znanego głównie jako twórca popularnego serialu Dom. Gościem wieczoru będzie Barbara Kosidowska, montażystka jego filmów.

 

W programie: Dom starych kobiet (1957),9’; Warszawa Główna (1958), 10’ ; Narodziny statku (1961), 9’ ; Jubileuszowy, 9’ (1967); Paweł Wróbel (1971) , 10’.

 

Wieczór poprowadzi reżyser Andrzej Sapija. Wstęp wolny.

 

Od października 2006 Dom Spotkań z Historią prowadzi bezpłatne pokazy filmowe oraz spotkania z wybitnymi reżyserami i ich współpracownikami w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU. Prezentujemy najlepsze polskie filmy dokumentalne z różnych okresów PRL-u. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi - m.in. Kazimierzem Karabaszem, Markiem Piwowskim, Jerzym Hoffmanem - widzowie mogą poznać klasyczne dzieła polskiej szkoły dokumentu i fascynującą pracę dokumentalistów.

 

Pomysłodawcami cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU są Andrzej Sapija i Maciej Drygas – reżyserzy, dokumentaliści i wykładowcy w Laboratorium Reportażu UW.

 


***
Filmoteka Domu Spotkań z Historią – działa w Domu Spotkań z Historią w ramach działu Medioteka. Organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania oraz prowadzi prace związane ze statutową działalnością Domu Spotkań z Historią. Zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej (m.in. wystawy Oblicza totalitaryzmu, która w 2007 r. będzie prezentowana w Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie). Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych.
Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzow. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego.

 


***
Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.
Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy