Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.03.06 g. 21:36

Spacer z Olgierdem Budrewiczem po wystawie Inna Polska w DSH


Dom Spotkań z Historią zaprasza na spacer po wystawie Inna Polska. Fotografie PAP 1945-47, który poprowadzi Olgierd Budrewicz. Znany dziennikarz i varsavianista opowie o Warszawie z tamtych lat, gdy pracował jako reporter miejski „Wieczoru Warszawy”.

 

10 marca 2007 (sobota), godz. 12.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie.

 

Spotkaniu towarzyszy pokaz filmu Kalendarz warszawski 17.01.1945 – 17.01.1946 w reż. Tadeusza Makarczyńskiego.

 

WSTĘP WOLNY


***
Olgierd Budrewicz (1923) – dziennikarz (od ponad 50 lat), pisarz, podróżnik i varsavianista. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas okupacji w AK. Jako początkujący reporter pracował w „Tygodniku Warszawskim” i „Wieczorze Warszawy”. Wieloletni dziennikarz „Przekroju”. Specjalizuje się w reportażach zagranicznych. Jest autorem felietonów, szkiców i książek o tematyce warszawskiej, m.in: Bedeker warszawski, cz.1-3; Zdumiewająca Warszawa; Jest Warszawa; Sagi warszawskie, t.1-3; My, z Warszawy; Warszawskie małe ojczyzny; Warszawa przedwczorajsza oraz scenariuszy i komentarzy do filmów dokumentalnych, m.in.: Homo Varsoviensis; To jest Warszawa.

 


Wystawa Inna Polska. Fotografie PAP 1945–47 – Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA, Polska Agencja Prasowa. Wystawa czynna do 31 marca 2007.

Na ekspozycji po raz pierwszy zaprezentowane zostały fotografie z unikalnej kolekcji PAP. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, pokazują odradzanie się zniszczonego kraju w pierwszych latach po II wojnie światowej, zmagania ludzi z codziennością, intensywne życie religijne oraz proces tworzenia się komunistycznego państwa, zwalczanie opozycji i coraz agresywniejszą propagandę. Na wystawę składa się około 100 fotografii, z których duża część pochodzi z Warszawy.
Fotografie z wystawy można również obejrzeć w serwisie www.fotohistoria.pl, który gromadzi ponad 15 tysięcy zdjęć archiwalnych ze zbiorów PAP i Ośrodka KARTA.

 -
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy