Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.03.10 g. 22:31

PAMIĘĆ MIASTA - dyskusja o Wartopii


Galeria Le Guern zaprasza w poniedziałek, 12 marca o godz.19.00 na dyskusję w związku z prezentacją projektu Aleksandry Polisiewicz  Wartopia I. Berlin: 518, Moskwa: 1122.

W dyskusji wezmą udział: Marta Leśniakowska, Ewa Mikina, Gabriela Świtek, Ewa Toniak, kurator - Bożena Czubak i autorka projektu – Aleksandra Polisiewicz.

 

 Galeria Le Guern, ul. Widok 8

tel. (22) 690 69 69, fax (22) 690 69 70

e-mail: gallery@gallery.leguern.pl

www.gallery.leguern.pl


Wartopia I. Berlin: 518, Moskwa: 1122

 

Wartopia to projekt wirtualnej rekonstrukcji Warszawy według nigdy niezrealizowanych planów nazistowskich opracowanych na początku II wojny światowej i projektów socrealistycznej wizji miasta z czasów stalinowskich. Tytuł: Wartopia jest połączeniem dwóch słów war od Warsaw i topia od słowa utopia.

 

Pierwsza część projektu Wartopia I obejmuje wizualizacje urbanistycznej i architektonicznej koncepcji Die neue deutsche Stadt Warschau – niemieckiego miasta, które miało stanąć na miejscu częściowo wyburzonej, częściowo przebudowanej Warszawy. W rekonstrukcji wirtualnego miasta w programie 3D Aleksandra Polisiewicz wykorzystała plany Huberta Grossa, przekształcenia Warszawy w prowincjonalne, niemieckie miasto mające liczyć kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców. W totalitarną wizję miejskich przestrzeni włączyła projekt Friedricha Pabsta, planującego wybudowanie gigantycznej Volkshalle na miejscu Zamku Królewskiego. W Wartopii I można przejść się po Gauforum, wędrować pustymi ulicami wzdłuż sztucznej, komputerowo wygenerowanej architektury. Nigdy nie zaistniałe, wirtualne miasto ukazuje się w swym dystopijnym wymiarze, doświadczanym lub przeczuwanym w wielu projektach nowoczesnych utopii inżynierii świata.

 -
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy