Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.03.11 g. 19:07

Festiwal Novruz 2007 w Punkcie


Zpraszamy na Festiwal Novruz 2007 - Nowy Rok jest w marcu! - 24 marca 2007, od 19.00, klub Punkt, Warszawa, ul. Koszykowa 55
http://hebanowski.pl/novruz.htm

 

Prawdziwy Nowy Rok jest w marcu, kiedy nad ziemią nareszcie jest więcej światła niż ciemności, a mityczny bohater ludzkości jak co roku raz jeszcze zwycięża złowrogiego pana mroku. Wiedzą o tym przedstawiciele licznych narodów Bliskiego Wschodu i Środkowej Azji. Dlatego m.in. Azerowie, Kazachowie, Kirgizi, Kurdowie, Persowie, Uzbecy i Tatarzy pod koniec marca obchodzą Novruz (znany też jako Newroz lub Nauryz) – święto światła, wiosny i nowego początku.

 

Z tej okazji w Punkcie multikulturowa impreza w klimacie Orientu – trochę innym niż znacie.

 

Dj Mamadou zagra dla gości Punktu mieszankę etnicznych, popowych i dyskotekowych hitów z Azerbejdżanu, Iranu, Kazachstanu czy Kurdystanu.

 

Na żywo w perskim i środkowoazjatyckim klimacie zagra zespół Yerba Mater. „Nasza muzyka nie reprezentuje żadnych poszczególnych grup etnicznych ani stylu muzycznego, przypomina raczej kulturowy zlepek naszej wyobraźni i naszej własnej muzycznej Nibylandii...” – piszą członkowie zespołu. W Nibylandii zbliża się właśnie Nowy Rok.

 

Wystąpi także, prezentując również kilka utworów razem z Yerba Mater, irański gitarzysta Mehdi Gholami, znany m. in. z udziału w stworzeniu wspólnie z Maxem Cegielskim albumu „Masala”.

 

Po raz pierwszy w Warszawie usłyszymy duet muzyków z Kazachstanu na strunowych instrumentach dombre.

 

Podczas imprezy będzie można nauczyć się od nejtiw-spikerów podstawowych kroków tańców kurdyjskich i kazachskich oraz azerskiej sztuki palenia fajki wodnej. Zaprezentowane zostaną też tradycyjne stroje kazachskie i uzbeckie.

 

Klimat wzmocnią wizualizacje złożone z teledysków kazachskich i kurdyjskich gwiazd (mocna rzecz) i ze zdjęć z obchodów Novruz w różnych krajach – od święta narodowego w Kazachstanie i Uzbekistanie do często nielegalnych politycznych wystąpień Kurdów.

 

Na zgłodniałych czekać będą dania kuchni uzbeckiej, kurdyjskiej i kazachskiej oraz deser – odrobina słodyczy prosto z Kazachstanu.

 

Bilety w cenie: 15 zł w przedsprzedaży, 17 zł w dniu imprezy.

 

Do nabycia od 7 marca w:
     
      * TRAFFIC Club - SHORTCUT, ul. Bracka 25, tel. 022 692 14 30

Od 9 marca również w:
      * Klub CHLODNA 25, tel. 022 620 24 13
      * Ksiegarnia ODEON, ul. Hoża 19, tel. 022 621 80 69
      * Sklep muzyczny HEY JOE, ul. Złota 8, tel. 022 827 64 72
      * MOTTO Cafe, ul. Ordynacka 10/12, tel. 022 692 85 50

 

Dla osoby, która jako pierwsza zgłosi chęć udziału w festiwalu i prześłe swoje nazwisko na adres pawlicka@prowarszawa.pl, mamy jedno podwójne zaproszenie !

 -
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy