Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.03.19 g. 19:55

Poezja w kadrze - filmy Władysława Ślesickiego w DSH


DKF Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na najnowsze spotkanie w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU:

 

23 marca, godz. 18.00 (piątek) – filmy Władysława Ślesickiego, cenionego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych, znanego m.in. jako twórca W pustyni i w puszczy. Podczas wieczoru pokażemy dokumenty: Płyną tratwy (1962), 19’; Zanim spadną liście (1964), 28’; Wśród ludzi (1960 ), 13’; Rodzina człowiecza (1966), 24’.

 

Spotkanie poprowadzi reżyser Andrzej Sapija.

 

WSTĘP WOLNY

 

Od października 2006 Dom Spotkań z Historią prowadzi bezpłatne pokazy filmowe oraz spotkania z wybitnymi reżyserami i ich współpracownikami w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU. Prezentujemy najlepsze polskie filmy dokumentalne z różnych okresów PRL-u. Dzięki spotkaniom z zaproszonymi gośćmi — m.in. Kazimierzem Karabaszem, Markiem Piwowskim, Jerzym Hoffmanem — widzowie mogą poznać klasyczne dzieła polskiej szkoły dokumentu i fascynującą pracę dokumentalistów.

 

Pomysłodawcami cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU są Andrzej Sapija i Maciej Drygas – reżyserzy, dokumentaliści i wykładowcy w Laboratorium Reportażu UW.

 

Władysław Ślesicki — ceniony reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, znany m.in. jako twórca W pustyni i w puszczy; wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą.

 

Płyną tratwy (1962), 19’. Bohaterem filmu jest rozmiłowany w przyrodzie młody człowiek, mieszkaniec okolic jezior augustowskich. Poetycka opowieść
o pracy i dorastaniu. Nagrody na festiwalach w Krakowie, Wenecji i Buenos Aires.

 

Zanim spadną liście (1964), 28’. Film o życiu cygańskiego taboru, nagradzany na festiwalach w Krakowie, Łodzi, Bergamo, Montevideo, Cork, Rodez
i Oberhausen.

 

Wśród ludzi (1960), 13’. Opowieść o bezpańskich psach, ukazująca ludzkie okrucieństwo. Film nagrodzony w Oberhausen.

 

Rodzina człowiecza (1966), 24’. Film inspirowany słynną wystawą fotografii „Family of Man”. Surowy opis jednego dnia z życia rodziny chłopskiej żyjącej na Pojezierzu Augustowskim, nagrodzony m.in. w Krakowie, Wenecji, Edynburgu.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy