1 kwietnia
godz. 10.00 – 11.00 (warsztaty rodzinne)
godz. 11.00 – 12.30 (warsztaty dla gimnazjalistów i licealistów)
WARSZTATY TAŃCA AFRYKAŃSKIEGO, MODERN i KLASYCZNEGO
prowadzenie: Benoit le Gros
Benoit le Gros legitymuje się wieloma świadectwami i dyplomami w zakresie tańca (m.in. dyplom tańca tradycyjnego Togo, świadectwo z wyróżnieniem w dziedzinie tańca tradycyjnego – Zespół HEBIESO, świadectwo z wyróżnieniem w dziedzinie tańca afrykańskiego i tradycyjnego Union des Balet du Togo, międzynarodowy dyplom tańca afro-współczesnego, klasycznego i modern Międzynarodowej Szkoły HENRI MOTRA). Jest również absolwentem kursu w zakresie widowisk „Światło i Dźwięk” Stowarzyszenia Techników Dźwięku i Światła.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tańcem na spotkanie z młodym eksperymentującym tancerzem z Togo. Prosimy o zabranie obuwia na zmianę i wygodnej odzieży.
Wstęp wolny! Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w sekretariacie Dorożkarni!
1 kwietnia, godz. 19.00
SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI – „GOMBROTYPY”
monodram oparty na fragmentach utworów W. Gombrowicza w wykonaniu Przemysława Gąsiorowicza
Monodram oparty na utworach Witolda Gombrowicza (Ferdydurke, Ślub, Kosmos, Operetka, Historia oraz Dzienniki) – skonstruowany jest z monologów ośmiu diametralnie różnych od siebie postaci. W satyryczny sposób przedstawia funkcjonujące w naszej rzeczywistości ludzkie typy (ich postawy, zachowania itd.). Jest to przedstawienie zabawne, lecz nie pozbawione drugiego dna i głębszej refleksji, a ponadto bardzo osobiste. Spektakl opowiada o ludzkich kompleksach, lękach, niepewności i pytaniach dotyczących naszej egzystencji. Opowiada o człowieku w całej jego pełni, razem ze wszystkimi jego wadami i przywarami. Widzowie szukający w teatrze zwykłej rozrywki – dobrze się na nim bawią, a widzowie poszukujący czegoś więcej – również nie są zawiedzeni.
Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Przemysław Gąsiorowicz, oprawa muzyczna: Patrycja Radkowiak.
Przemysław Gąsiorowicz (1978) - absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz Wydziału Historycznego UAM w Poznaniu. W 2004 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Nowym w Łodzi, gdzie wystąpił w spektaklach: Szkło bolesne w reż. Kazimierza Brauna oraz Montserat i Obrona Sokratesa w reż. Grzegorza Królikiewicza.
W sezonie 2005/2006 zrealizował monodram oparty na prozie i dramatach Witolda Gombrowicza Gombrotypy, który prezentował m.in. na w 16. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Malta" 2006 w Poznaniu oraz na 7. Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim 2006 w Radomiu (nagroda!). Aktor znany też jest szerszej publiczności z ról w serialach telewizyjnych, z których najważniejsze to: Plebania i Kryminalni.
Niedawno nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem Czesuaf - w 2006 roku, kabaretu zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności podczas XII Mazurskiego Lata Kabaretowego "Mulatka" w Ełku, Grand Prix podczas IV Trybunałów Kabaretowych w Piotrkowie Trybunalskim oraz II miejsce podczas Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim.
Czas trwania: ok. 60 min. Wstęp wolny!
2 kwietnia, godz. 18.00
„SIŁA WYOBRAŹNI” – wernisaż prac plastycznych Studia Artystycznego PUCHATKI
Wystawa prac najmłodszych podopiecznych Dorożkarni wykonanych w ciągu tego roku artystycznego (wrzesień 2006 r. – marzec 2007 r.). Program realizowany w trakcie zajęć z Puchatkami zakłada przede wszystkim połączenie elementów edukacji artystycznej z dobrą zabawą, poznanie różnych technik plastycznych i zdobycie wiedzy na temat najbliższego otoczenia maluchów.
Wernisaż będzie też okazją do spotkania dzieci, ich rodziców oraz instruktorów i rozmowy o sposobach pracy i sukcesach PUCHATKÓW.
Wstęp wolny! Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia!
3 kwietnia, godz. 13.30
„NA SŁODKO, CZYLI BLIŻEJ WIELKANOCY” – spotkanie w Klubie Zielone Wzgórze
Impreza lokalna dla uczestników zajęć.
14 kwietnia , godz. 10.00 – 13.00
RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE
Warsztaty prowadzi Janusz Żabowski Mistrza Gliny, Koła Garncarskiego i Ceramicznego Pieca. Zajęcia adresowane są do całych rodzin, które pod okiem instruktora będą mogły wykonać różnorodne przedmioty sztuki użytkowej, również przy użyciu koła garncarskiego, by na kolejnych zajęciach wypalić je i poddać procesowi szkliwienia.
Koszt warsztatów: 10 zł
Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w sekretariacie Dorożkarni. Należy wypełnić formularz (do pobrania ze strony internetowej www.dorozkarnia.pl lub bezpośrednio z sekretariatu).
14 kwietnia , godz. 17.00 (premiera I) i 20.00 (premiera II)
SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI „SMOK MIESZKA W KUCHNI” spektakl Teatru ZAMAST
Dziewiąty spektakl Teatru Zamiast. Tym razem będzie to przedstawienie dramatyczne, w którym twórcy wykorzystają jedynie ruch sceniczny i słowo. Młodzi aktorzy poprowadzą widzów do przedziwnego miejsca z niezwykłymi postaciami przebywającymi tam z bardzo niejasnych powodów. Ich egzystencja sprowadza się jedynie do wykonywania przedziwnych zadań, wymyślonych przez... smoka! Bohaterowie opowieści, wędrując przez nieokreśloną przestrzeń i odkrywając przed sobą, a także publicznością swoje zamierzenia, charaktery, ale również pragnienia, zmuszeni do wspólnego działania, zapragną wyjaśnić sens swojej obecności w tym zagadkowym świecie. Zechcą również poznać oblicze smoczego „tyrana”, który na dodatek grozi im pożarciem albo czymś gorszym...
Spektakl Smok mieszka w kuchni wydać się może dziwny i mało logiczny. Nawet jego tytuł, na pozór oczywisty nie wiele ma wspólnego z treścią. Jest to jednak zamierzona taktyka. Pragnieniem twórców przedstawienia jest ….. zaskoczenie widza.
Obsada:
Tomek Baczyński, Julia Czaplińska, Kinga Czarska, Michał Czerwiński, Konrad Jakoniuk,
Marta Juźwin, Maciek Kansy, Karolina Kocberska, Kajetan Lewandowski, Gosia Majda,
Monika Nowicka, Mariusz Oborski, Weronika Pawłowska, Cezary Prośniak, Michał Stanek,
Magda Urban, Ania Witkowska oraz gościnnie Bartek Pohl.
15 kwietnia, godz. 12.00
FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ TEN TON - eliminacje
Festiwalu promuje polską piosenkę, utwory niebanalne, wartościowe literacko, muzycznie i wychowawczo. W tym roku festiwal poświęcony jest twórczości Jacka Cygana, autora wielu znanych i lubianych utworów, wykonywanych przez wybitnych polskich artystów.
Zadaniem uczestników jest prezentacja 2 piosenek w języku polskim, w tym przynajmniej jednej dowolnie wybranej autorstwa Jacka Cygana.
Eliminacje odbędą się w trzech kategoriach wiekowych:1.) uczniowie szkół podstawowych, 2.) gimnazjaliści, 3.) Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci. W każdej z kategorii osobno oceniane będą zespoły wokalne (do 6 osób) i duety oraz soliści. Dla najlepszych przewidziane są nagrody i wyróżnienia. Uczestników oceni jury w składzie: Grażyna Łobaszewska, Elżbieta Zapendowska, Agnieszka Wilczyńska oraz Janusz Szrom.
Festiwal ma na celu wyłonienie najlepszych wokalistów do udziału w warsztatach wokalnych prowadzonych przez specjalistów oraz w koncercie finałowym z akompaniamentem muzyków podczas „Dziecięcej Stolicy”.
Wstęp wolny!
16 kwietnia, godz. 12.00
FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ TEN TON - eliminacje
II edycja konkursu – piosenki Jacka Cygana
19 kwietnia, godz. 19.00
SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI – „W KRÓLICZEJ NORZE” SPEKTAKL W WYKONANIU TEATRU TAŃCA FLEX (premiera)
„Alicja w Krainie Czarów” to klasyczna, pełna cudów baśń o małej dziewczynce, która pewnego upalnego dnia, siedząc nad jeziorem i „nic nie robiąc” zauważa białego, przestraszonego królika. Zainteresowana zwariowanym stworzeniem podąża za nim do króliczej nory. I od tego momentu wszystko się zaczyna…. Królik staje się nieświadomym przewodnikiem Alicji po magicznym świecie, który nie przypomina niczego co do tej pory postrzegała jako „normalne” i w którym wszystko się może zdarzyć. A zdarzają się w nim bardzo dziwne rzeczy, bo tak naprawdę ten świat to raczej kraina snu niż realna rzeczywistość. Wspólnie z adeptami Teatru Tańca FLEX wędrujemy zatem przez pozornie pozbawione sensu sytuacje i oddajemy się we władanie wszechogarniającej tajemnicy. Twórcy spektaklu wykorzystują w swoim przedstawieniu taniec, słowo oraz śpiew i próbują tymi środkami oddać niepowtarzalny charakter opowieści Lewisa Carolla.
Obsada:
Milena Kurpios, Agata Grzybek, Martyna Pokropek, Marta Wojcieszek, Zuza Zielińska, Dorota Popińska, Joanna Gołębiewska, Piotr Głodek, Małgorzata Sławska, Weronika Pawłowska, Jakub Łukowski
Wstęp wolny!
20 kwietnia, godz. 19.00
SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI – „W KRÓLICZEJ NORZE” SPEKTAKL W WYKONANIU TEATRU TAŃCA FLEX (premiera II)
Wstęp wolny!
21 kwietnia, godz. 11.00 – 15.30
PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH FILMÓW KINA NIEZALEŻNEGO – BEST OFF 2006
BEST OFF jest dwugodzinną prezentacją tego, co najlepsze w roku 2006 w niezależnej produkcji filmowej. Best Off jest festiwalem festiwali, bowiem pokazujemy filmy nagrodzone na największych ogólnopolskich festiwalach filmów niezależnych takich jak: "Jutro filmu", KRAKFFA, "OFF Cinema", OKFA, "Zoom - Zbliżenia", Oskariada, KAN, FeFe – Felliniada, „Filmowe Zwierciadła”, „Kadr”, „Klatka”, „Wydmy” i wielu innych, a jedynym laurem do zdobycia dla najlepszego filmu jest najcenniejsza z nagród, nagroda publiczności. Liczymy na liczne przybycie autorów prezentowanych filmów i gorącą dyskusję na temat kondycji kina niezależnego, jego możliwości, ograniczeń, potencjału intelektualnego czy wpływu na produkcję zawodową. Liczymy też, że gośćmi naszego spotkania będą producenci wspomagający produkcję offową, twórcy zawodowi, którzy wyszli z kina offowego oraz twórcy festiwali filmów offowych, dzięki którym te filmy mają szansę prezentacji przed szerszą widownią.
Celem naszego przeglądu jest nie tylko promocja autorów najlepszych filmów i ich dzieł, ale przede wszystkim uwrażliwienie na bardzo szeroką problematykę kina niezależnego.
Wstęp wolny!
22 kwietnia, godz. 19.00
WARSZTATY INTEGRACYJNE
Warsztaty organizowane we współpracy z Fundacją Sprawni przeznaczone dla osób niepełnosprawnych jak i ich pełnosprawnych koleżanek i kolegów.
Zajęcia prowadzą doświadczeni terapeuci, instruktor ceramiki i wolontariusze (z LO im. Stefana Batorego w Warszawie). Podczas zajęć uczestnicy zajęć wykonują szereg zadań i ćwiczeń służących aktywnej rehabilitacji poprzez ruch, zabawę.
Informacje: Łukasz Korwin – tel. 0 504 274 629, e-mail: lukasz.korwin@sprawni.org.pl
Wstęp wolny!
23 kwietnia, godz. 19.00
SCENA TEATRALNA DOROŻKARNI „NOWY” SPEKTAKL W WYKONANIU GRUPY TAŃCA NOWOCZESNEGO EXCEED
Spektakl opowiada historię miłosną, a jego głównymi bohaterami są postaci z dwóch krańcowo różnych światów. Pierwszy z nich to świat współczesnej subkultury, hip-hopu, tańca ulicznego…. Drugi zaś to – bardziej wyrafinowany, często uważany za snobistyczny - świat jazzu.
Jesteśmy świadkami spotkania młodego tancerza b-boyowego z piękną piosenkarką jazzową. Czy te dwie zupełnie różne osobowości mogą znaleźć wspólny język? Czy ich drogi się połączą, czy wprost przeciwnie – każdy z dwojga bohaterów pójdzie w inną stronę? Wszystkie perypetie przedstawione są poprzez, taniec, śpiew i słowo.
Całość została wymyślona i wyreżyserowana przez instruktorów: Zuzę Zielińską i Jakuba Łukowskiego, przy owocnej współpracy z zespołem! Wykonawcami są młodzi artyści z Grupy Tańca Nowoczesnego EXCEED!
Wstęp wolny!
26 kwietnia, godz. 18.30
„POPLĄTANIE Z POMIESZANIEM” – SPEKTAKL W WYKONANIU TEATRU ZACZAROWANE KOŁO
Spektakl jest adaptacją sztuki Macieja Wojtyszki. „Poplątanie z pomieszaniem” to groteskowo wykreowany świat, niedokończonej bajki, w której nie tylko fabuła nie jest do końca określona, ale również postaci są nie całkiem wymyślone. W trakcie rozwoju akcji bohaterowie opowieści ocierają się niemalże o sceniczny niebyt i aby uratować „historię” oraz swoje w niej miejsce wspólnie z autorem (przez siebie wywołanym) – wymyślają zakończenie bajki.
Maciej Wojtyszko opisał historię pewnej krainy, której mieszkańcami są postaci o bajkowym rodowodzie: król, królowa, królewna, potwór, czarownice i wiele innych osób zaangażowanych w bajkowe perypetie i problemy.
Młodzi adepci z Teatru Zaczarowane Koło grają aktorów, którzy grają postaci… które grają swoje role – w spektaklu wykorzystano konwencję zabawy w teatr, a realność miesza się z fikcją.
Wstęp wolny!