Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.04.22 g. 23:56

III Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej

W Teatrze Żydowskim

 

III Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej odbędzie się w Warszawie w Teatrze Żydowskim w dniach 17 – 20 maja 2007r. Organizatorem Konkursu jest Fundacja „Shalom”.

 

Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto ukończył 16 rok życia, ale nie przekroczył 35 roku życia. Konkurs odbywa się po raz trzeci i już plasuje się w czołówce najbardziej ambitnych imprez kulturalnych kraju. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1993 roku. Udział w konkursie mogą zgłaszać zarówno profesjonalni wykonawcy i aktorzy jak również amatorzy. Wykonawcy zobowiązani są zgłosić dwie piosenki w języku polskim lub jidysz, związane z tematyką żydowska.

 

Zgłoszenia można było nadsyłać do 31 marca 2007 roku na adres Fundacji Shalom: Plac Grzybowski 12/16 00-104 Warszawa.

 

Konkursowi wykonawców towarzyszy niezależny Konkurs Autorski. Na konkurs można nadsyłać: utwory literackie, utwory sceniczne, muzyczne oraz teksty piosenek.

Do rozstrzygnięcia obydwu konkursów organizatorzy powołują Jury, składające się wybitnych twórców w dziedzinie muzyki, literatury, teatru i estrady.

W poprzednich edycjach współpracowali z nami m.in.: Dorota Szwarcan, Ryszard Marek Groński, Janusz Sent, Janusz Tylman, Jacek Cygan – mówi Gołda Tencer Dyrektor Generalny Fundacji Shalom.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1993 roku pod przewodnictwem prof. A. Bardiniego. Kolejna miała miejsce w 1998 roku pod przewodnictwem Beaty Tyszkiewicz i Szymona Szurmieja.

 

Głównym celem konkursu jest promocja młodych talentów oraz szeroka prezentacja bogatego dorobku kultury żydowskiej a w szczególności dorobku muzycznego takich wspaniałych, choć zapomnianych twórców jak: Gebirtig, Goldfaden, Szlomo Sekunda, Warszawski.

 

Fundacja Shalom - amerykańsko-polsko-izraelska. Powołana w 1988 roku, z inicjatywy Gołdy Tencer - aktorki i reżysera Teatru Żydowskiego im. E. R. Kamińskiej. Ocalić pamięć można jedynie wówczas, gdy nie rozpamiętuje się biernie przeszłości, ale wydobywa na światło dzienne to wszystko, co z niej wyrasta. Obecnym adresem Fundacji Shalom jest Plac Grzybowski. Nie jest to przypadkowy adres. W żydowskiej Warszawie - "Warsze", jak powiadają bohaterowie powieści I. B. Singera plac Grzybowski był miejscem, wokół którego tętniło pracowite, zabiegane życie. A potem nastała już tylko cisza. Cisza śmierci i milczenia świadków.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy