Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.05.03 g. 14:19

Maj w Filharmonii Narodowej

Zapowiedzi
Repertuar majowy wypełniony jest wieloma wydarzeniami muzycznymi najwyższej jakości.

 

Już na początek zapraszamy na występ jednej z najsłynniejszych orkiestr świata – legendarnej New York Philharmonic. Orkiestra powstała w 1842 roku, pracowały z nią tak wybitne osobowości jak Gustaw Mahler, Arturo Toscanini, Leonard Bernstein.

Teraz zespół pracuje pod kierunkiem Lorina Maazela,

dyrygenta współpracującego z czołowymi zespołami wszystkich kontynentów. Nagrania z jego udziałem zyskują prestiżowe nagrody (m.in. Grammy). Solistą wieczoru będzie Emanuel Ax – triumfator wielu konkursów muzycznych świata (m.in. I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1974 r., od którego rozpoczęła się jego wielka kariera). W tym roku artysta odbywa europejskie tournée z New York Philharmonic, z którą jest związany kontraktem, w poprzednim zaś sezonie zaangażowany był jako solista przez Filharmoników Berlińskich. Praca z dwiema czołowymi orkiestrami świata z pewnością świadczy o jego wysokiej klasie.

Nowojorscy Filharmonicy przedstawią Rapsodię hiszpańską Maurice’a Ravela, Suitę z baletu Ognisty ptak Igora Strawińskiego oraz I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa.
 

 

 
Kolejne koncerty symfoniczne to spotkania z różnorodnym repertuarem i wybitnymi artystami. 11 maja o godz. 19:30 (powtórzenie 12 maja o godz. 18:00) III Symfonię Gustava Mahlera poprowadzi izraelski dyrygent Eliahu Inbal.

Artysta kierował słynnymi europejskimi orkiestrami (m.in. Orkiestra Symfoniczna RAI w Turynie, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, Teatro La Fenice). Poprowadzi on Orkiestrę i Chór Żeński Filharmonii Narodowej oraz Warszawski Chór Chłopięcy. Partie solowe zaśpiewa Ewa Marciniec, polski alt regularnie występujący w teatrach operowych całej Europy.

 

 

 

Nestor polskich dyrygentów - Stanisław Skrowaczewski,

artysta o międzynarodowym uznaniu poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej 18 maja o godz. 19:30 (powtórzenie 19 maja o godz. 18:00). W latach 50-tych ściśle współpracował z Filharmonią Narodową. W 1956 r. wygrał Konkurs Dyrygencki w Rzymie, co zaowocowało nowymi zagranicznymi kontraktami, głównie w Stanach Zjednoczonych. Występował z wieloma amerykańskimi orkiestrami (także z New York Philharmonic). W Warszawie poprowadzi wykonania Wielkiej Fugi op. 133 Beethovena w opracowaniu na orkiestrę F. Weingartnera), Et exspecto resurrectionem mortuorum na instrumenty dęte Messiaena i poemat symfoniczny Tako rzecze Zaratustra R. Straussa.


 

 


Ostatni majowy koncert symfoniczny (25 maja godz. 19:30, powtórzenie 26 maja godz. 18:00) wypełni całkowicie muzyka Szymanowskiego z okazji Roku Szymanowskiego. Orkiestrę Symfoniczną i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi jej szef – Antoni Wit, który obecnie nagrywa dla firmy Naxos wszystkie dzieła orkiestrowe Karola Szymanowskiego. Usłyszymy oba koncerty skrzypcowe kompozytora, a wykona je Frank Peter Zimmermann,

wybitny niemiecki skrzypek, którego publiczność Filharmonii Narodowej miała okazję już w tym sezonie usłyszeć (w listopadzie w cyklu „Recitale Mistrzów”). Ponadto w programie jedno z najsłynniejszych dzieł Szymanowskiego, inspirowane w wielkim stopniu góralskim folklorem – Harnasie z tenorową partią solową w interpretacji czołowego polskiego śpiewaka – Wiesława Ochmana.


 

 

Warto zwrócić uwagę na wykłady wprowadzające do koncertów w maju gościć będziemy znakomitych polskich muzykologów i teoretyków muzyki – docenta Andrzeja Chodkowskiego (11 maja), wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistę od symfoniki XVIII i XIX-wiecznej, Małgorzatę Gąsiorowską (18 maja), autorkę niezwykle cenionych audycji muzycznych w radiowej „Dwójce” oraz profesor Zofię Helman (25 maja), bodaj najwybitniejszą w Polsce znawczynię twórczości Karola Szymanowskiego. Wprowadzenia odbywają się zawsze o godz. 18:30 w Sali Kameralnej.


 

 

Spośród koncertów kameralnych na szczególną uwagę zasługują dwa Recitale Mistrzów. We wtorek, 8 maja godz. 19:00 jedyny w tym sezonie recital organowy w wykonaniu amerykańskiego artysty – Daniela Chorzempy, zaliczanego do ścisłej czołówki światowej wirtuozów tego instrumentów. Choć w Filharmonii muzyk zagra na najpotężniejszym spośród wszystkich instrumentów, artysta ten koncertuje także na fortepianie, klawikordzie, klawesynie, pianoforte, jest także muzykologiem i kompozytorem. Podczas koncertu usłyszymy dzieła Bacha, Mozarta, Mendelssohna, Regera, Messiaena i Liszta. W niedzielę 27 maja o godz. 18:00 na estradzie Filharmonii pojawi się jeden z największych pianistów naszych czasów – Grigory Sokolov,

który w wieku zaledwie 16 lat wygrał w 1966 roku moskiewski konkurs im. Czajkowskiego, co utorowało mu drogę do międzynarodowej kariery. Artysta słynie z bogactwa wydobywanych z instrumentu barw, mistrzowskiej różnorodności artykulacji, wyostrzonej rzadkim użyciem pedału oraz z poznawania mechanizmu każdego fortepianu, na którym ma zagrać. W Warszawie przedstawi dzieła Schuberta i Skriabina.
 

 

 
Dwa pozostałe koncerty kameralne to spotkanie z pierwszą w historii muzyki operą buffa – La serva padrona G.B. Pergolesiego (15 maja godz. 19:00, Sala Kameralna) w wykonaniu Adrianny Donadelli (Serpina), Emilia Marcuccia (Uberto) Giuseppe Cardascio (Vespone) i Gioacchina Scomegny (fortepian) – kierującego całym przedsięwzięciem oraz koncert w ramach projektu Moritzburg Festival on Tour – wyjazdowego wariantu festiwalu muzycznego z Moritzburga, w którym wystąpią Mira Wang (skrzypce), Jan Vogler (wiolonczela)

i Louis Lortie (fortepian). W programie dzieła Brahmsa, Liszta i Beethovena.

 
 
 

W majowym repertuarze nie zabraknie Czwartkowych Spotkań Muzycznych.

 

  • 17 maja zapraszamy na koncert muzyki etnicznej przygotowany przez Marię Pomianowską, instrumentalistkę i jednocześnie badaczkę muzyki etnicznej polskiej, bałkańskiej i azjatyckiej. Artystka wystąpi wraz ze swoim zespołem i przedstawi muzykę Bliskiego Wschodu, Chin, Indii, Mongolii oraz muzykę bałkańską.
  • 24 maja młody, polski artysta Jan Krzysztof Broja wykona III Koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej pod batutą jej szefa, Zygmunta Rycherta. W programie ponadto słynna V Symfonia Beethovena.
  • Cykl Czwartkowych Spotkań zamknie w tym sezonie koncert, który wypełni Msza c-moll Mozarta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Narodowej pod batutą Maestro Antoniego Wita,
     z solistami: Olgą Pasiecznik (sopran), Urszulą Kryger (mezzosopran), Jamesem Oxley'em (tenor) i Piotrem Nowackim (bas).
     
       


Więcej szczegółów na stronach Filharmonii.

 


Szybka informacja:

 

  • Informacje o abonamentach: tutaj
  • Repertuar na stronie www na m-c maj: tutaj
  • Plany sal koncertowych: tutaj
  • Bilety w internecie: tutaj

 

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy