Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.05.12 g. 23:05

Ekspresja. Nanuk z Północy


Interaktywna Nieformalna Grupa Artystyczna Ingai zaprasza do kina Muranów na wydarzenie pt. Ekspresja. W tym tygodniu proponujemy:

1. Film niemy z muzyka na żywo "Nanuk z Północy" (1922 r.) reżyseria Robert J. Flaherty, muzyka zespół "Untitled"
2. Koncert zespołu Untitled (vizual jazz)


Ekspresja www.ingai.pl
Kino Muranów DKF Muranów
ul. Gen. Andersa 1, Warszawa
15.maja (wtorek), godzina 19:00
wstęp 10 zł

 


O wydarzeniu:

Ekspresja to impreza absolutnie nietuzinkowa na tle kulturalnego życia Warszawy. Nie poszukujemy odbiorcy masowego, nie przygotowanego na tematy ciężkie do których niezbędne jest skupienie. Szukamy widza wymagajacego, zmęczonego miałkoscia pop-kultury, otwartego na nowe doznania. Naprzemiennie z wydarzeniem Impresja prezentujemy różne przejawy sztuki w mysl zasady transartu, konstruktywnego sprzęgania różnych dziedzin sztuki: filmy nieme będa okraszane muzyka współczesna lub odtwarzana współczesnie, opatrzymy je komentarzem i dyskusja, połaczymy również z wernisażami i koncertami. Pozwolimy zarówno artyscie i widzowi na twórcza interpretację i dyskusję, nie podamy na talerzu gotowych rozwiazań.

Warto jeszcze powiedzieć, że tworzone przez nas wydarzenia nie sa tylko prezentacja tego, co mamy do powiedzenia. Przygotowujemy imprezy takie, jakie sami chcielibysmy zobaczyć. Naszym głównym celem jest interakcja z publicznoscia, stworzenie swego rodzaju przestrzeni twórczej i tę przestrzeń, miejmy nadzieję, nasi goscie indywidualnie odnajda dla siebie.

Interaktywna Nieformalna Grupa Artystyczna Ingai.

 


Nanuk z Północy.

"Nanuk z Północy" ("Nanook of the North", 1922) to pierwszy artystyczny film dokumentalny. Jest wynikiem prac badawczych, prowadzonych na północnych krańcach Ameryki, wsród tamtejszych Eskimosów. Autor filmu, Robert J. Flaherty, był członkiem wyprawy - naukowcem, a nie filmowcem. Niespodziewanie odkrył w sobie talent wybitnego artysty kamery.
Udoskonalił technikę zdjęć plenerowych, eksperymentował ze swiatłem, ruchem kamery i rytmika przedstawianej przez siebie historii. Osiagnał wspaniałe efekty plastyczne. Jego film do dzis może konkurować z najdoskonalszymi technicznie arcydziełami dokumentu. Jego wartosć jest jednak jeszcze większa - Flaherty'emu udało się zarejestrować życie Eskimosów tuż przed momentem, w którym wtargnięcie cywilizacji białego człowieka na zawsze zmieniło ich tryb życia. Takiej wartosci nie posiada chyba żaden inny film dokumentalny...
Flaherty przedstawił życie Eskimosów z perspektywy jednej rodziny, której głowa jest tytułowy wielki mysliwy Nanuk, co w języku Inuitów znaczy "Niedzwiedz". Zobaczymy krok po kroku etapy powstawania igloo, dowiemy się jak poradzić sobie z zaprzęgiem, zaprzężonym w psy husky oraz wilka i, oczywiscie, poznamy rozmaite sposoby polowań na foki, morsy i lisy snieżne. Epizody filmu składaja się na spójna historię niezwykle ciężkiego, a zarazem cudownie prostego i pełnego radosci życia w zgodzie z odwiecznym rytmem Natury.
Smutnym faktem jest, że Nanuk wraz z rodzina zmarł z głodu w kilka miesięcy po ukończeniu zdjęć. Flaherty dowiedział o tym. Nie pozostało to bez wpływu na ostateczny kształt i dramaturgię "Nanuka z Północy. Opowiesci o życiu i miłosci w Arktyce".
Od 1922 Robert J. Flaherty poswięcił się dokumentalistyce, tworzac jeszcze wiele niemniej cennych i pięknych filmów, przede wszystkim "Moanę" ("Moana: A Romance of the Golden Age", 1926) - o życiu mieszkańców rajskiej wyspy Samoa i "Człowieka z Aran" ("Man of Aran", 1934) - o irlandzkim łowcy rekinów. Współpracował również z Friedrichem Wilhelmem Murnauem na planie "Tabu" ("Tabu: A Stry of the South Seas", 1931). Film "Nanuk" objęty został specjalna opieka rzadu Stanów Zjednoczonych jako zabytek kultury narodowej. Wojciech Œwidziński


NANUK Z PÓŁNOCY (Nanoom of the North)
Reżyseria: Robert J. Flaherty
Scenariusz: Frances H. i Robert J. Flaherty
Zdjęcia: Robert J. Flaherty
Występuja: Allakariallak - Nanuk z rodzina
Premiera: 11 czerwca 1922
Czas: 79 minut

 

UNTITLED
vizual jazz

Zespół powstał ponad rok temu. Obecnie w jego skład wchodza: Artur Mirowski (gitara), Marcin Kobus (trabka), Gamid Ibadullayev (perkusja) i Andrzej Szczirij (bas). Untitled to jazz eksperymentalny, łaczacy różnorodne elementy i poszukujacy nowych form wyrazu.

Koncerty zespołu sa próba stworzenia integralnej muzyczno-wizualnej, energetycznej przestrzeni - utworom i improwizacjom muzycznym towarzysza pokazy video autorstwa Gamida Ibadullayeva. Bliska jest im idea integracji różnych dziedzin sztuki.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy