Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.05.22 g. 19:44

89 pytań do Łozińskiego


DKF Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zaprasza na pokaz filmów
Marcela Łozińskiego i spotkanie z reżyserem w cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU: 25 maja 2007, (piątek), godz. 18.00.


Spotkanie z gościem poprowadzi reżyser i dokumentalista Andrzej Sapija.

 

WSTĘP WOLNY.

 

Pomysłodawcami cyklu KLASYKA POLSKIEGO DOKUMENTU są Andrzej Sapija i Maciej Drygas – reżyserzy, dokumentaliści i wykładowcy w Laboratorium Reportażu UW.

 

 

Marcel Łoziński – jeden z najbardziej znanych i cenionych dokumentalistów polskich, w l.70. jeden z przedstawicieli nurtu określanego jako „kino moralnego niepokoju”. W 1994 r. nominowany do Oscara za film „89 mm do Europy”, od 1995 członek Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Happy End
1973 r., 16’
Dokumentalne studium postaw ludzkich, obnażające demoralizujący system polityczny.

Egzamin dojrzałości
1979 r., 16’
Film ukazuje postawy młodzieży pod koniec lat 70.

Ćwiczenia warsztatowe
1986 r., 12’
Film o roli mediów o roli mediów w mechanizmach indoktrynacji politycznej. Uliczna sonda o współczesnej młodzieży - przechodnie odpowiadają na pytania reporterki, później ich wypowiedzi są tak przemontowane, że wypaczony jest ich sens.

89 mm od Europy
1993 r., 12’
Brześć - granica między Polską a byłym Związkiem Radzieckim. Tu kończą się europejskie tory kolejowe, dalej biegną szersze. Różnica wynosi tytułowe 89 mm, które wyznaczają granicę dwóch światów. Folm otrzymał Grand Prix na festiwalu w Oberhausen i był nominowany do Oscara.

 

***
Filmoteka Domu Spotkań z Historią – działa w Domu Spotkań z Historią w ramach działu Medioteka. Organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania oraz prowadzi prace związane ze statutową działalnością Domu Spotkań z Historią. Zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej (m.in. wystawy Oblicza totalitaryzmu, która w 2007 r. będzie prezentowana w Gedenkstätte Deutscher Widerstand w Berlinie). Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych.
Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzow. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego.


***
Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu.
Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.
Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy