Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.05.27 g. 10:18

Jerzy Jarocki w Instytucie Teatralnym

O aktorstwie nienaukowo
Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego serdecznie zaprasza na wykład profesora Jerzego Jarockiego O AKTORSTWIE NIENAUKOWO.

To wyjątkowa okazja, by spotkać się z jednym z najwybitniejszych reżyserów teatralnych XX wieku, ale też znakomitym pedagogiem – wychowawcą wielu pokoleń polskich aktorów. Ci, którzy przeszli przez „szkołę Jarockiego", często mówią o jego niezwykłym talencie do odkrywania w nich nowych możliwości i umiejętności.

 

28 maja 2007 roku, godz. 18.00

 

Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Aleje Ujazdowskie 6

Warszawa

 

Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz multimedialny oraz wystawa Przedstawienia dyplomowe i studenckie pod opieką pedagogiczną i w reżyserii Jerzego Jarockiego, Gliwice-Kraków-Warszawa-Berlin. 1960-2002.

 

Wystawa powstała w krakowskiej PWST im. L. Solskiego w Krakowie (kurator – Beata Kuczalska, opracowanie graficzne Stanisław Czecz-Lidenwald), prezentowana jest w Galerii Instytutu Teatralnego do 30 06.2007.

 

Tego samego dnia zapaszamy również wszystkich kinomanów i miłośników przedwojennego kina na  Filmowe spotkania z Warszawą - „Jak całować to ułana!" – parada wojskowa II RP

Płomienne serca reż. R. Gantkowski, 1937 r.

g. 18.30, miejsce Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Mit ułański jest obecny w polskiej wyobraźni i nierozerwalnie kojarzy się z okresem międzywojennym. Za mundurem panny sznurem, jak całować to ułana – określenia, które weszły do języka potocznego. Jaką pozycję zajmowało wojsko w pop-kulturze lat dwudziestych? Jakie miejsce zajmował w niej marszałek Piłsudski. Czy rzeczywiście serca polskich dziewcząt należały jedynie do ułanów?

 

„Płomienne serca" należą do piechoty. Przyjaciele z jednej szkoły postanawiają odbyć służbę wojskową. Trafiają do oddziału fenomenalnego dowódcy (Tadeusz Białoszczyński). Ten przez palce patrzy na miłosne awantury i ambicjonalne rozgrywki młodzieży.

 

Warto zwrócić uwagę na dokumentalne fragmenty filmu, które przedstawiają archiwalne zdjęcia z parad wojskowych z udziałem ikon tamtych czasów – prezydenta Ignacego Mościckiego i Marszałka Rydza Śmigłego.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy