Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.06.02 g. 13:48

Historie z dawnego Lublina

W Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z  Historią zaprasza na wieczór z wyjątkowymi gośćmi - twórcami z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” z Lublina.

 

Podczas spotkania, które odbędzie się 3 czerwca (niedziela), o godz. 17.00 w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20, goście opowiedzą o  jednym z najważniejszych programów Ośrodka -  Historii Mówionej, oraz przedstawią spektakl Tajbełe i jej demon na klarnet i aktora.

 

Program Historia Mówiona w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” polega na rejestrowaniu, opracowywaniu i upowszechnianiu opowieści dotyczących Lublina i Lubelszczyzny, od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych. Zebrane wspomnienia – od całych biografii po drobne szczegóły i wrażenia – w bliski dla słuchacza sposób budują obraz przeszłości miasta i regionu, zachowując go dla przyszłych pokoleń. Program realizowany jest od 1998 roku. W Domu Spotkań z Historią opowie o nim Tomasz Czajkowski.

 

Tajbełe…to adaptacja opowiadania I.B. Singera o tym samym tytule. Spektakl przedstawia historię samotnej Tajbełe, do której nocą przychodzi kochanek — demon. Wciągająca i poruszająca opowieść o miłości, zmysłowości i demonicznej naturze człowieka. Spektakl, wyreżyserowany przez Tomasza Pietrasiewicza, jest częścią tryptyku chasydzkiego — cyklu kameralnych przedstawień odwołujących się do folkloru żydowskiego, zrealizowanych w Ośrodku. Na małej scenie aktor z towarzyszącym mu muzykiem opowiadają prostą historię. Do tryptyku należą: Był sobie raz (aktor i akordeon), O tym jak Fajwł szukał samego siebie (aktor i kontrabas) i Tajbełe i jej demon (aktor i klarnet). Czas trwania: 40 minut. Występują: Witold Dąbrowski (aktor) i Jarosław Adamów (klarnet).

 

WSTĘP WOLNY

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” powstał w 1998 roku i zajmuje się pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego Lubelszczyzny. U źródeł Ośrodka leży działalność Teatru NN, który powstał w 1990 roku. Początkowo ukierunkowany był na realizację autorskich przedstawień. W miarę upływu czasu twórcy teatru zaczęli otwierać się na inne pozateatralne przedsięwzięcia o charakterze społecznym i edukacyjnym, daleko wykraczające poza sztukę. Wtedy powołali Ośrodek, który swoje cele realizuje poprzez działania artystyczne, wystawy, spotkania, sesje, publikacje i promocje książek i czasopism, projekcje filmów, koncerty, działania w przestrzeni publicznej. Te ostatnie ubrane w formę Misteriów Pamięci, przeprowadzane w przestrzeniach miasta gromadzą kilkutysięczną publiczność.

Więcej informacji o Ośrodku na stronie: www.tnn.lublin.pl.

 

 

Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy. Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.
Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy