Dom Spotkań z Historią i Ośrodek KARTA zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej "Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego".
20 czerwca (środa), godz. 17.00, Dom Spotkan z Historią, ul. Karowa 20.
Podczas otwarcia zainaugurowany zostanie program Ośrodka KARTA „Pogotowie Archiwalne” — ogólnopolska akcja ratowania zbiorów archiwalnych XX wieku.
Wystawa będzie otwarta do 27 lipca 2007. WSTĘP WOLNY.
Informacje o wystawie:
Na wystawie pokazane zostaną wybrane zdjęcia z liczącej ponad 20 tysięcy fotografii (odbitek i negatywów) kolekcji Janusza Przewłockiego, ukazującej polskie ziemiaństwo i arystokrację na przełomie XIX i XX wieku. Są to zarówno zdjęcia portretowe, robione w atelier, jak i sceny z życia codziennego i z różnych uroczystości (śluby, wesela, polowania, bale, przyjęcia).
Janusz Przewłocki (urodzony w 1927 roku w majątku Mordy koło Siedlec) pochodzi z rodziny ziemiańskiej, jest synem Henryka Przewłockiego i Karoliny Marii Hutten-Czapskiej; wychował się wraz z sześciorgiem rodzeństwa w wielkim dworze i wraz z nastaniem komunizmu został z całą rodziną z tego dworu wygnany. Jego ojca Sowieci wywieźli do obozu w Borowiczach, gdzie zmarł w 1946 roku.
Przez wiele lat był redaktorem, wydawcą serii pamiętników polskich z XVIII-XX wieku; od ponad 30 lat zbiera zdjęcia dotyczące polskich rodów ziemiańskich i arystokratycznych. Współpracował z paryską „Kulturą” i z opozycją demokratyczną w latach 70. i 80., jest współtwórcą Archiwum Wschodniego i przewodniczącym Komisji Historycznej Związku Sybiraków. Utworzył i redagował serię książkową „Wspomnienia Sybiraków”.
Katarzyna Madoń-Mitzner, współautorka wystawy: „Zbiór fotografii pozyskiwany przez lata głównie od potomków szlacheckich rodów, był przez Janusza Przewłockiego pieczołowicie opisywany. Najstarsze zdjęcia pochodzą z drugiej połowy XIX wieku, ze słynnych atelier fotograficznych (np. Walerego Rzewuskiego z Krakowa czy Jana Mieczkowskiego z Warszawy), najpóźniejsze z lat 30. XX wieku. Są to zarówno zdjęcia robione przez profesjonalnych fotografów, jak i amatorskie. Ukazują historię polskich ziemian i arystokratów, a jednocześnie historię polskiej fotografii z przełomu XIX i XX wieku, bo wiele z tych zdjęć to prawdziwe dzieła sztuki. Dlatego na wystawie pokażemy także wybrane oryginalne fotografie z tej niezwykłej kolekcji. Na zdjęciach pojawiają się przedstawiciele słynnych rodów — Lubomirskich, Radziwiłłów, Branickich, Czartoryskich, Potockich, Zamoyskich..., a także liczne rodziny ziemiańskie. Wydzielona część wystawy dotyczy dworu w Mordach i rodziny Przewłockich oraz Czapskich”.
Autorzy wystawy: Katarzyna Madoń-Mitzner, Michał Zarzycki, Danuta Błahut-Biegańska (projekt graficzny).