Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.07.10 g. 12:45

Warszawa muzycznie zORIENTowana - happening na Starym Mieście


Jeśli w niedzielę 22 lipca na Starym Mieście w Warszawie ktoś wręczy Ci lampę Alladyna, nie przegap swojej szansy. Pozwól, niech na kilka godzin albo chociaż parę chwil zawładnie Tobą dżin Warszawy… muzycznie zORIENTowanej.

 

Tak właśnie nazywa się artystyczny projekt, który ma połączyć magię warszawskiej Starówki z czarem orientalnych tradycji muzycznych. Wezmą w nim udział znakomici artyści pochodzący z rozmaitych krajów Wschodu, a na stałe już związani z Warszawą, jak Jasmin Mazloum, Alpago Polat, czy Mohammad Rasooli, a także warszawscy muzycy czerpiący inspiracje z brzmień orientalnych (m.in. członkowie zespołów Alamut i Yerba Mater).

 

Warszawa muzycznie zORIENTowana to wydarzenie z pogranicza muzyki, sztuki opowieści, tanecznego performance’u, a nawet gry miejskiej.

 

Wewnątrz każdej lampki Alladyna znajdzie się mapka Starego Miasta z zaznaczonymi miejscami występów i punktami startu muzycznych spacerów ulicami Starówki, na które będziemy się mogli wybrać wspólnie z artystami.

 

Wszystkie występy w ramach wydarzenia odbywać się będą w otwartej przestrzeni staromiejskich zaułków. Grać i wędrować po Starówce będą muzycy z Armenii, Czeczenii, Inguszetii, Iranu, Polski i Turcji. Wystąpią, prezentując tradycyjne tańce swoich krajów, tancerki z Syrii i Wietnamu. Wszystko zaś rozpocznie się około godziny 16.00 od spektaklu opowieści orientalnych w wykonaniu Grupy Studnia O w tureckim namiocie rozstawionym na Placu Zamkowym. Tam też, przez cały czas trwania happeningu, będzie można za darmo skosztować fajki wodnej i prawdziwej tureckiej kawy, a nawet nauczyć się prawidłowego posługiwania się fajką pod okiem tureckiego mistrza.

 

http://www.przestrzen.art.pl/orient.html

 

O artystach Warszawy muzycznie zORIENTowanej:

 

Alamut - Zespół Alamut tworzą muzycy, których twórczość  balansująca między orientalnym etno-jazzem a world music zmierza w kierunku muzyki intuicyjnej i transowych improwizacji. Strukturę koncertów cechuje otwarta forma wypowiedzi muzyków, zbliżając repertuar do dokonań world-etno-freejazzu. Pomimo tak przyjętej formy, jest to przede wszystkim muzyka etniczna, choć w dużym stopniu obecne są w niej elementy jazzowej improwizacji, ambientu, transu. W projekcie Warszawa Muzycznie zORIENTowana bierze udział kilku muzyków ze składu zespołu.

 

Dzieci Wajnachów – prowadzony przez muzyka, tancerza i choreografa Mowłata Giri-Czerkijewa zespół taneczny, złożony z utalentowanych dzieci – uchodźców z Czeczenii i Inguszetii mieszkających w ośrodkach w Warszawie i okolicach. Ma za sobą liczne występy, m.in. na kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Kultur Kaukazu „Transkaukazja”. Podczas happeningu zaprezentuje Lovzar – radosny, wybuchowy taniec weselny z Północnego Kaukazu.

 

Grupa Studnia O – pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy, którego początki sięgają roku 1994. Źródłem opowieści grupy jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Działalność Studni O nie jest jednak próbą rekonstrukcji dawnych praktyk opowiadania czy wiernym odtwarzaniem tradycyjnych narracji. Sztukę opowiadania grupa traktuje jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności.

 

Jasmin Mazloum - jest wybitną tancerką i choreografem tańca arabskiego. Pochodzi z Syrii, ale jej styl łączy m.in. tradycje egipskie i marokańskie. Jako pierwsza wprowadziła w Polsce zajęcia z akcesoriami. Bierze udział w przygotowywaniu wielu projektów artystycznych oraz angażuje się w działalność charytatywną. Jasmin Mazloum jest pierwszym w historii sędzią Polskiego Towarzystwa Tanecznego Okręgu Free Style w kategorii belly dance działającego w ramach IDO (International Dance Organization).

 

Mohammad Rasooli - jest góralem z północnego Iranu. Urodził się latem 1351 roku wg irańskiego kalendarza słonecznego. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Teheranie. Studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i  tombaku (inaczej zarb; instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. Tradycyjną muzykę irańską poznawał u Madżida Kijani. Wiele koncertował w Iranie. W Polsce mieszka od dwóch lat. Występował tu wspólnie m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Kaliską oraz Filharmonią Sinfonia Baltica.

 

Musa-Ler - Zespół powstał w 2003 r. Wszyscy muzycy pochodzą z Armenii a mieszkają w Polsce. Repertuar grupy to tradycyjne utwory i tance ormiańskie, jak np. jechegn. Musa-ler to nazwa góry w Turcji, związanej z historia oraz dawnymi zwyczajami zamieszkujących ją niegdyś Ormian. Liderem grupy jest Akop Baghdasaryan.

 

Skarby Orientu – żeńska grupa taneczno-muzyczna, złożona z artystek z Wietnamu i wykonująca tradycyjne tańce wietnamskie, m.in. układy choreograficzne z wykorzystaniem mieczy i elementów sztuki walki. Częścią występów grupy są także pieśni w wykonaniu liderki i wokalistki zespołu.

 

Yerba Mater - inspiracja muzyczna zespołu Yerba Mater i jego instrumentarium znajduje swoje źródło w rozmaitych kultuarch i tradycjach Starego Świata. Muzyka Yerby nie reprezentuje żadnych poszczególnych grup etnicznych ani stylu muzycznego, przypomina raczej kulturowy zlepek wyobraźni i własnej muzycznej Nibylandii artystów. Yerba Mater pielęgnuje też klasyczne tradycje muzyczne grając indyjskie ragi, utwory perskie, czy też tańce średniowiecznej Europy. W projekcie Warszawa Muzycznie zORIENTowana bierze udział kilku muzyków ze składu zespołu.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy