Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.10.06 g. 13:14

Szkoła Widzów w Instytucie Teatralnym


Szkoła Widzów- projekt edukacji teatralnej oparty na praktyce - na żywym kontakcie z teatrem. SW zachęca wszystkich do aktywności w przestrzeni teatru, do stania się widzem, który zna siłę własnego zdania. Warsztaty praktyczne oraz dyskusje prowadzą pedagodzy teatru pracujący w Instytucie Teatralnym oraz zaproszeni goście z Polski i zagranicy. Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest bezpłatne http://szkolawidzow.e-teatr.pl/
KONTAKT:
Justyna Sobczyk: 603 637 826 jsobczyk@instytut-teatralny.pl,
Dominik Skrzypkowski 022 501 70 18, 19 dskrzypkowski@instytut-teatralny.pl

 

WARSZAWA. POLE  GRY .
W sezonie 2007/2008 działania SZKOŁY WIDZÓW koncentrują się wokół przestrzeni miejskiej.
Za chwilę rozpoczynamy w Instytucie Teatralnym remont SALI TEATRALNEJ. Nie zamierzamy jednak  w nowym sezonie przestać działać! Wręcz przeciwnie, chcemy kontynuować i rozwijać wcześniejsze pomysły, chcemy proponować nowe… WSZYSCY LIDERZY SZKOŁĘ WIDZÓW ZOSTALI ZAPROSZENI DO TWÓRCZEGO PRZEFORMUŁOWANIA SWOICH PROPOZYCJI W KONTEKŚCIE WEJŚCIA W PRZESTRZEŃ WARSZAWY. Justyna Sobczyk, koordynatorka projektu

 

SEZON 2007/2008:
KLUB AKTYWNEGO WIDZA - cotygodniowe dyskusje dotyczące wybranych przedstawień, wspólnie wybieranych i oglądanych. KAW stwarza przestrzeń do dialogu i podnoszenia swoich teatralnych kompetencji. 
KAW +/- 20 – dla widzów w wieku licealnym i studenckim, poniedziałki g.19.00
KAW  "Tylko dla dorosłych..." – dla widzów dorosłych i nauczycieli
KAW +/- 50 – dla widzów bardziej dorosłych, środy g. 17.00


WARSZAWA.POLE GRY: KLUB GRY
Otwarta grupa studentów i licealistów, których szczególnie interesuje SCENICZNA GRA.
W ramach projektu „Warszawa. Pole gry.” tematem działań KG będzie Euro 2012 - kwestia wpływu idei fixe na strukturę miasta, na jego mieszkańców, na rytm działań miejskich i prywatnych. 
Prowadzenie Justyna Sobczyk.
każdy wtorek, 17.00

 

IMPRO-TEATR
Warsztat impro-teatru opierający się na działaniach spontanicznych, bez przygotowania, scenariusza, wyuczonej roli etc. Jest to teatralna forma pokrewna działaniom takim jak performens, kabaret, slam poety. Prowadzenie Michał Sufin.
sobota, dwa razy w miesiącu, 11.00-15.00

 

        29 września
        6, 20 października
        3, 17 listopada
        1, 15 grudnia

 


PERFORMERIA
Miasto jest spektaklem. Mówi do nas niezliczoną ilością języków. Jednocześnie czeka na podjęcie dialogu. Performeria to akcje uliczne z pogranicza performansów miejskich, akcji teatralnych, gier i teatrów ulicznych, flash mobów itp. przeznaczone głównie dla licealistów i studentów. Grupa warsztatowa zajmie się przygotowaniem cyklicznych cotygodniowych prezentacji granych o jednej porze w różnych przestrzeniach miasta. Jak zareaguje miasto? W jaki sposób nam odpowie? Czy dialog zostanie podtrzymany? Prowadzenie Sebastian Świąder.
każda środa, 17.00

WARSZAWA. GRA MIEJSKA
to interaktywna gra miejska, w ramach której grupa widzów podąża śladami ludzi teatru (aktorów, reżyserów – znanych i cenionych wczoraj lub dziś) związanych z Warszawą. Wychodząc od konkretnych miejsc z topografii Warszawy, widzowie zostają zabrani w podróż w czasie i przestrzeni. Odkrywają warszawskie epizody z życia teatralnych gwiazd różnych epok.
I etap  - warsztatowy - (październik 2007-styczeń 2008) z udziałem wolontariuszy: badanie rozmaitych warszawskich ścieżek teatralnych takich gwiazd jak (W. Bogusławski, T. Łomnicki, M. Białoszewski, N. Handrycz i in.), przygotowanie scenariuszy wędrówek. II etap - wiosna 2008 – gry miejskie. Projekt organizowany we współpracy z Instytutem im. Stefana Starzyńskiego (oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego).
Prowadzenie Karolina Krawczyk, Magdalena Szpak.
pierwsze spotkanie, 17.00

WARSZTAT KRYTYKA TEATRALNEGO
Przybliża różne metody pisania o teatrze. Polegać będzie na wspólnym oglądaniu spektakli i opisywaniu ich za pomocą różnorodnych form dziennikarskich. Najlepsze teksty będą publikowane na www.e-teatr.pl.
Prowadzenie Paweł Sztarbowski.
każdy wtorek, 17.00

 

TEATRALNY HYDE PARK
Powiedz i działaj! 
Co widziałeś ostatnio w teatrze?
Do the improteatr!
Jamm dobrych, żywych dźwięków.
teatr! teatr! Teatr
Comiesięczne spotkanie artystyczne poszczególnych grup działających w I.T. z publicznością. Koordynacja Reda Haddad.
pierwsze spotkanie, 18.00, Chłodna 25

TEATRALNY REBUS = przedstawienie + warsztat
– comiesięczny praktyczny warsztat do wybranego przedstawienia. W formie improwizacji, zadań teatralnych, pracy z tekstem, próbujemy zbliżyć się do tematyki i estetyki danego spektaklu. Justyna Sobczyk (zorganizowane grupy szkolne)
    październik:
    “Śluby panieńskie” w reż. Jan Englert, m-ce: Teatr Narodowy
     daty przedstawień: 19, 20, 21 października 2007, godz. 19.00
     daty warsztatów:
25.10 ( godzina do uzgodnienia), 26.10 (do godz. 13.00 i od 16.00

zgłoszenia do 5.10.07

 

SZKOŁA WIDZÓW oferujerównież:
- zwiedzanie historycznego budynku INSTYTUTU TEATRALNEGO  oraz prezentacja pomieszczeń i funkcjonowania naszej instytucji (biblioteka, dział dokumentacji, księgarnia, dział promocji)
             (zorganizowane grupy szkolne, wycieczki)

 

- WYSTAWY - interaktywne lekcje muzealne - oprowadzanie po tymczasowych wystawach i ekspozycjach Galerii Instytutu, które mają na celu w sposób twórczy przybliżenie tematyki teatralnej.
             (konieczność ustalenia wcześniejszego terminu, grupa od 10 osób)

 

- LEKCJE W ARCHIWUM – propozycja Pracownii Dokumentacji Teatru IT dla uczniów liceów ogólnokształcących i studentów kierunków humanistycznych nie mających jeszcze nigdy kontaktu z gromadzonymi w różnych instytucjach zbiorami dokumentów. Półtoragodzinna wizyta połączona jest z prezentacją najciekawszych pamiątek i atrakcyjnym wykładem o historii zbiorów teatralnych.




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy