Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.10.28 g. 21:30

Studio Teatralne Koło w listopadzie


Studio Teatralne Koło zaprasza w listopadzie na spektakle:

SPACEROWICZ wg Roberta Walsera
2 listopada godz. 20.00

SANDMAN
4, 5, 6 listopada godz. 20.00


bilety 15-20 zł
e-mail rezerwacja.kolo@wp.pl

miejsce Fabryka PZO, ul. Grochowska 316/320, przystanek BLISKA

 


SPACEROWICZ
wg prozy Roberta Walsera

scenariusz i reżyseria Igor Gorzkowski scenografia Magdalena Dąbrowska, Jacek Malinowski kostiumy Magdalena Dąbrowska muzyka Antoni Ferency, Piotr Tabakiernik produkcja Joanna Nawrocka

występują Marcin Przybylski, Magdalena Warzecha, Bartłomiej Bobrowski, Wiktor Korzeniewski

koprodukcja Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” w Lublinie
przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia, West Development

prapremiera 6 października 2007 w Lublinie

Scenariusz spektaklu, oparty na opowiadaniach Roberta Walsera, opisuje dzień tytułowego Spacerowicza, urzędnika i pisarza, człowieka niesłychanie wrażliwego na otaczającą rzeczywistość, i z niej czerpiącego twórcze inspiracje. Codzienność, spotkania w pracy, na obiedzie, na ulicy, u dentysty przekształcają się w poetyckie obrazy, będące kolejnymi postojami podczas spaceru-życia. Tu i teraz bohatera jest dla niego dużo bogatszym impulsem artystycznym niż wyrafinowane podniety, lecz ta sama rzeczywistość, którą się zachwyca, próbuje uwięzić go, przytrzymać w sztywnych ramach uporządkowanego, mieszczańskiego życia.

 


SANDMAN

scenariusz i reżyseria Igor Gorzkowski scenografia i kostiumy Anna Czarnota, Joanna Talejko muzyka Piotr Tabakiernik

występują Monika Pikuła, Bartłomiej Bobrowski, Sławomir Grzymkowski, Wiktor Korzeniewski
 
premiera 19 grudnia 2006

Inspiracją scenariusza i spektaklu były m.in. XVIII-wieczne opowiadanie E.T.A Hoffmana (autora Dziadka do orzechów) i współczesny, kultowy komiks Neila Gaimana.

"Sandman Igora Gorzkowskiego jest jak dziwny sen nad ranem. Chcemy pospać dłużej dla samej przyjemności, ale do głowy włazi nam jakieś dziwne przeczucie, że coś jest nie tak. To nowa wersja opowieści o mordercy, który sypie ofiarom piasek w oczy, usypia je, kradnie ich sny, a potem wydłubuje im gałki oczne do kolekcji.
Bohater wędruje po upiornym mieście, trafia na inną imprezę, niż chciał, rozmowy brzmią podejrzanie, fakty zaczynają migotać, ludzi podmieniono na mechaniczne kopie. Jest w tym spektaklu zbudowanym z krótkich scenek przyśnień we śnie strach przed odkryciem, że nie pamiętamy, kim naprawdę jesteśmy i co zrobiliśmy. Człowiek budzi się i nie wie, że jest mordercą.” (Łukasz Drewniak)

Kiedy Igor Gorzkowski razem z przyjaciółmi ze Studia Teatralnego Koło bierze się do nowego spektaklu. Widać, że to nieliczni ludzie w tym mieście, którzy potrafią umiejętnie przekształcać motywy kultury współczesnej i bawić się nimi. W nieczynnych Polskich Zakładach Optycznych na Pradze Koło wystawia Sandmana, sięgając do mitu upiornej postaci z opowieści E.T.A. Hoffmana, a przywołanej przez Neila Gaimana w komiksie pod tym samym tytułem. W mrocznym barze sączy się leniwie muzyka z przedstawienia i podają wódkę na ocieplenie zimnych przestrzeni. A potem dowcipnie i nastrojowo snuje się przed nami opowieść z pogranicza kryminału i sennej fantazji. To nie jest nawet przeniesienie komiksu na scenę, raczej przywołanie pewnego mitu i nastroju niesamowitości umiejętnie wykreowanego wcześniej przez autora Nigdziebądź. (Agnieszka Rataj)

 


Studio Teatralne KOŁO
Niezależna grupa teatralna założona w 1997 roku z inicjatywy studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, od 2002 roku działająca w formie stowarzyszenia. Jej celem od początku działalności było tworzenie niezależnych produkcji teatralnych. Spektakle KOŁA oparte są głównie na autorskich scenariuszach Igora Gorzkowskiego: Wynajmę pokój (1998), Rosyjski Dramat (2000), Strona zakwitających dziewcząt (2000), plenerową Miłość do trzech pomarańczy wg Gozziego (2002), Absolutnie Off Show (2003), Taksówka (2005), Sandman (2006). Przedstawienia były grane w salach Akademii Teatralnej, na scenach warszawskich teatrów: Prochownia, Studio, Montownia, w klubowej przestrzeni Galerii Pruderia, a obecnie w przestrzeni Państwowych Zakładów Optycznych przy ul. Grochowskiej w Warszawie.
KOŁO tworzą ludzie profesjonalnie zajmujący się teatrem: aktorzy, reżyserzy, producenci. Stowarzyszenie wielokrotnie było producentem przedsięwzięć teatralnych niezależnych twórców. Współpracuje m.in. z Grupą Twożywo, austriackim forum kultury, Stowarzyszeniem Artanimacje (festiwale Mały Azyl i Projekt Folklor),  Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia, West Development.
Ostatnim dużym przedsięwzięciem współtworzonym przez KOŁO był kilkuczęściowy festiwal społeczno-artystyczny Projekt Praga.

 




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy