Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.11.08 g. 20:06

Koncert „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”


16 listopada, o godz. 19.30 w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka w Warszawie zaprezentuje koncert „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”.

 

Gospodarzami wieczoru będą Wiesław Ochman i Jan Nowicki.

 

Jan Kiepura nie żyje od wielu lat. Można zadać sobie pytanie co się stało z muzyką, którą tworzył, muzyką, która podbiła cały niemal świat i stała się symbolem polskiej kultury poza granicami.

 

W niedawnym sondażu TNS OBOP przeprowadzonym na zlecenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka w Warszawie, na pytanie - jaki wokalista reprezentuje najwyższy poziom artystyczny – Jan Kiepura uplasował się gdzieś pomiędzy Edytą Górniak i Kayah. Tylko o pięć punktów wyżej niż Doda! Czy świadczy to o niewyrobionym guście rodaków, czy może raczej o amnezji osób odpowiedzialnych za propagowanie kultury wśród społeczeństwa?

 

Pomysł koncertu „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” powstał z inicjatywy Dyrektora Naczelnego i Artystycznego MTM Operetka, Włodzimierza Izbana jako spontaniczna reakcja na zanikającą świadomość tego kim był Jan Kiepura i dlaczego świat dla niego oszalał.

 

Koncert to wybór arii operowych i operetkowych w wykonaniu Orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka pod dyrekcją Jacka Bonieckiego oraz
solistów Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka,  Barbary Gutaj, Piota Friebe, Andrzeja Wiśniewskiego, Arnolda Rutkowskiego z gościnnym udziałem o. Leona Pokorskiego. Podczas koncertu usłyszymy między innymi kuplety Barinkaya z „Barona Cygańskiego” J. Straussa, arię księcia z opery „Rigoletto” „La donna mobile” G. Verdiego, „O sole mio” E. di-Capua oraz niezapomniane „Brunetki blondynki” R. Stolza.

 

Prowadzący Jan Nowicki i Wiesław Ochman wplatają w muzyczną opowieść anegdoty i opowieści z życia Kiepury, tak, że koncert zmienia się w niesamowitą podróż po muzyce, ówczesnych realiach i kulisach scen operowych całego świata.

 

MTM Operetka wydał również album „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” na CD/DVD wraz z książką, który stał się bestsellerem, o dziwo chętnie kupowanym przez młodych i starszych melomanów. W nagraniu udział wzięli między innymi Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Leonard Pietraszak, Aleksandra Stokłosa, Renata Dobosz, Piotr Friebe. Na płytę składają się znakomite arie operowe i operetkowe w wykonaniu solistów  oraz orkiestry MTM Operetka.

 

 

Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka w Warszawie repertuar na listopad

 

12 listopada, g. 10.00 DZIECKO W KRAINIE MUZYKI, Teatr Dramatyczny w Warszawie

 

16 listopada, g. 19.30 KONCERT KIEPUROWSKI „POLSCY TENORZY PAMIĘCI JANA KIEPURY” Studio Koncertowe Polskiego Radia S1 im. W. Lutosławskiego 

 

26 listopada, g. 19.00 WESOŁA WDÓWKA, Teatr Polski w Warszawie

 

 

Przygotowanie:
Dział Komunikacji Marketingowej MTM Operetka

 

Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka
Warszawa ma wreszcie swoją Operetkę. Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka, występuje gościnnie na scenach teatrów Polskiego i Dramatycznego.
W tym sezonie przygotował inscenizacje „Wesołej Wdówki”, „Księżniczki Czardasza”, bajki muzycznej „Dziecko w krainie muzyki” oraz w grudniu, premierę „Zemsty Nietoperza”.
MTM „Operetka” jako teatr impresaryjny swoją sceniczną działalność zainaugurował 17 września 2005 roku. Skupia obok wybitnych solistów, muzyków i tancerzy takie osobowości jak, Irena Santor, Jan Nowicki, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Tyniec, Dominika Ostałowska, Olaf Lubaszenko, oraz Daniel Olbrychski.
Dyrektorem i pomysłodawcą Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka jest Włodzimierz Izban – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Wokalno - Aktorski), stypendysta Konserwatorium w Sion w Szwajcarii, w latach 1992 – 1995 r. solista Stadttheater St. Gallen w Szwajcarii.
Podstawowym celem działania MTM „Operetka” jest propagowanie kultury poprzez tworzenie wydarzeń teatralno-muzycznych na wysokim artystycznym poziomie. Włodzimierz Izban, tworząc MTM „Operetka”, wzorował się na podobnych instytucjach w Wiedniu i Berlinie.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy