Komuna Otwock zaprasza na ostatnie w tym roku spektakle "Przyszłości świata" oraz cykl wydarzeń nawiązujących do Rote Armee Fraktion i "niemieckiej jesieni":
TERROR / TEATR
24-25.11.2007, Lubelska 30/32
Dlaczego w Polsce mamy interesować się terroryzmem, skoro jednym z ostatnich polskich bojowników był Stefan Niesiołowski próbujący wysadzić pomnik Lenina w Poroninie? Może właśnie dlatego. Trudno pochwalać przemoc, ale przecież „My, naród" partyzantów i powstańców mamy we krwi, pamięci i historii nieustającą walkę jako „terroryści" właśnie – wszystko zależy od punktu obserwacji i tego, czy walczymy my, czy nas zwalczają.
Nasz weekend z terrorem/teatrem poświęcamy Baader-Meinhof Brigade. 30 lat temu w Niemczech miało miejsce przesilenie: jesienna seria zamachów, porwań i śmierć więźniów w Stammheim. To jedna z ważniejszych dat w historii Europy. Oczywiście działania RAF-u nie zmieniły losów świata, ale symbolicznie ich upadek wyznaczył kierunek naszego europejskiego życia – skrajny pragmatyzm, zgoda na „zwycięstwo kapitalizmu" ze wszystkimi jego konsekwencjami: dobrymi – dobrobyt dla tych, którym się udało – i złymi – podział społeczeństwa i świata na „dopuszczonych" i „wykluczonych". To rozejście się idei i praktyki historia B-M B pokazuje idealnie.
Warto przypomnieć tę "niemiecką jesień" nie dla tego, że walka trwa, ale że gdzieś zapomniane zostały cele, którym miała służyć. Po pierwsze dlatego, że ich głosiciciele już nie żyją, a po drugie, najważniejsze, że my nie chcemy o nich pamiętać/myśleć/walczyć. A, przypomnijmy, chodziło o „inny świat".
PROGRAM:
SPEKTAKL : Komuna Otwock PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA V.0.8 [ostatnie spektakle w 2007, 24/25.11 g.19] [bilety 15/10 zł; rezerwacja ko@g.pl]
NOCE FILMOWE: (m.in.) Black Box BRD, Niemcy jesienią, Ulrike Maria Stuart, Stammheim [24/25.11 g.20.30-00.00] [wstęp wolny]
DYSKUSJA TERROR/TEATR :
Anna R. Burzyńska [Tygodnik Powszechny]
Łukasz Chotkowski [Teatr Polski w Bydgoszczy]
Joanna Derkaczew [Gazeta Wyborcza]
Natalia Korczakowska [reżyserka]
Adam Krzemiński [Polityka]
Małgorzata Sikorska-Miszczuk [dramatopisarka]
[25.11 g.17] [wstęp wolny]
--
PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA
Ostatnia, trzecia część teatralnej trylogii „Dlaczego nie będzie rewolucji".
„Przyszłość świata", to historia hipotetycznych dzieci Andreasa Baadera – lidera terrorystycznej Rote Armee Fraktion. Dzieci dziś mają po 30 lat i są pokoleniem alterglobalistów. W snach/na jawie objawia się im ojciec. Doradza im zabicie George'a Busha – wcielonego zła...
Gazeta Wyborcza o spektaklu:
Najciekawszy i zarazem najbardziej zaskakujący jest ostatni spektakl – to ironiczna wiwisekcja mitu RAF, do dzisiaj żywego w środowiskach anarchistycznych. Baader i Meinhof wstają po 27 latach z trumien, aby namówić swoje późne dzieci do walki z amerykańskim imperializmem, te jednak nie chcą słuchać. Na próżno Baader rzuca nożami w podobiznę amerykańskiego prezydenta, a Meinhof przeklina siarczyście „kapitalistyczne świnie". (...)
Spektakl ujawnia bezradność środowisk alternatywnych, które nie mają narzędzi do walki z systemem, ponieważ jedne formy protestu, jak terroryzm, skompromitowały się, a inne są nieskuteczne. Dzieci Baadera i Meinhof nie mają alternatywy. Co z tego, że spalą supermarket, skoro na jego miejscu wyrośnie dziesięć następnych? Co z tego, że zbojkotują wybory, skoro politycy i tak podejmą decyzję bez ich udziału? Co z tego, że wyzwą kapitalistów od świń i burżujów, skoro i tak będą kupować ich produkty? (...)
Komuna Otwock nie podzieliła losu innych rewolucyjnych teatrów i nie stała się tubą propagandową. Jej przedstawienia są dzisiaj najbardziej polityczną manifestacją polskiego teatru – nie tylko ostrzegają przed ideologiami, ale i przed brakiem aktywności. Uczą samodzielnego myślenia, podważają oczywiste prawdy i zadają niewygodne pytania.
Roman Pawłowski
bilety na spektakl: 10 i 15 zł, rezerwacja: ko@g.pl
na pozostałe wydarzenia wstęp wolny
na miejscu bar