Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.12.16 g. 14:36

Pisz na Berdyczów

Kolejne spotkanie w cyklu Opowieści z Kresów
Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie pod hasłem Pisz na Berdyczów! w cyklu Opowieści z Kresów.

  • 19 grudnia, środa,
  • godz. 18.00,
  • siedziba PAN,
  • ul. Nowy Świat 72,
  • sala Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Prowadzi: Tomasz Kuba Kozłowski

 

WSTĘP WOLNY

Pisz na Berdyczów!

Grudniowe spotkanie w cyklu Opowieści z Kresów Tomasz Kuba Kozłowski  poświęci miastu rodzinnemu Conrada – Józefa Korzeniowskiego. Opowie o mieście Berdyczów z przełomu XIX i XX wieku, zwanym dawniej „ukraińską Częstochową”, gdzie  Balzak brał ślub z Eweliną Hańską.  Rozszyfruje także  prawdziwy sens powiedzenia „Pisz na Berdyczów!” i wyprawi się do pobliskiego Żytomierza. W programie spotkania pokaz unikalnych materiałów ikonograficznych z kolekcji autora.

 

O cyklu Opowieści z Kresów

Podczas spotkań z cyklu  Opowieści z Kresów Tomasz Kuba  Kozłowski przedstawi historię Kresów przełomu XIX i XX wieku. Opowie o narodowościach i  grupach etnicznych, które zamieszkiwały dawne tereny Kresów, przypomni krainy i miejsca znane tylko ze starych map. Swoją opowieść zilustruje historyczną ikonografią i pokazem  unikalnych materiałów pochodzących z prywatnej kolekcji poświęconej dawnym Kresom Wschodnim. Kolekcja, tworzona od kilkunastu lat, liczy obecnie blisko 30.000 obiektów. W zbiorze znajdują się  różnorodne materiały (fotografie, pocztówki, druki okolicznościowe, mapy, plany, antyki, odznaki etc.), dotyczące ponad 1000 miejscowości na Kresach.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą.
DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy