Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.02.09 g. 22:11

Cień Kawalerowicza

Piąty wieczór filmowy w cyklu ”Przez kino do historii”
Filmoteka Domu Spotkań z Historią zaprasza na piąty wieczór filmowy w cyklu „Przez kino do historii”:

15 lutego 2008, piątek, godz. 18.00 − w programie pokaz filmu Cień w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

 

Wieczór poprowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król, który przedstawi i skomentuje film.

 

W grudniu ubiegłego roku odszedł Jerzy Kawalerowicz, wybitny reżyser, scenarzysta, współtwórca „polskiej szkoły filmowej”. Kawalerowicz w mistrzowski sposób obchodził się ze złożoną i delikatną materią historyczną; udowodnił to zarówno w ekranizacji Faraona, jak i Śmierci prezydenta i Austerii. Podczas spotkania przypomnimy jedno z najwcześniejszych dzieł reżysera − film Cień z 1956 roku. To historia prowokatora, szpiega i sabotażysty w jednej osobie. Film, zrealizowany jeszcze w konwencji socrealizmu, zapowiada już „odwilż” w polskim kinie: surowa, paradokumentalna narracja w stylu włoskiego neorealizmu, oryginalna trójnowelowa struktura, świetne zdjęcia i montaż, bogata galeria postaci, zwłaszcza drugiego planu.

 

Zapraszamy na spotkanie z mistrzem kina historycznego i jego Cieniem.

 

Spotkanie odbędzie się:

 

  • w siedzibie PAN,
  • Pałac Staszica,
  • ul. Nowy Świat 72,
  • sala Marii Skłodowskiej-Curie,
  • I piętro.
  • WSTĘP WOLNY

  • Cień (1956, 90’),
  • reż. Jerzy Kawalerowicz,
  • scen. Aleksander Ścibor Rylski.

 

To nowelowa opowieść, w ktorej splatają się trzy historie, ich finały zostają zawieszone, intrygi niedopowiedziane do końca. Nieznany mężczyzna wyskakuje z pociągu i ginie. Nie można go zidentyfikować z powodu zmasakrowanej twarzy i braku dokumentów. Dopiero wspomnienia kilku osób wyjaśniają, kim może być ten człowiek. Szpiegowsko-konspiracyjna opowieść łącząca retrospekcje z czasów okupacji z realiami lat pięćdziesiątych. Film został nagrodzony w 1957 „Syrenką Warszawską”. Scenariusz napisał Aleksander Ścibor-Rylski

 

Od października 2007 Filmoteka DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ zaprasza na cykl filmów fabularnych „Przez kino do historii”, który prowadzi profesor Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i filmoznawca. Profesor E.C. Król, który jest pomysłodawcą cyklu, komentuje filmy, w barwny sposób opowiada o wpływie cenzury na kinematografię oraz celach i działaniach propagandy, odnosząc się do rzeczywistych wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej.

 

W cyklu prezentujemy filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Zapraszamy w piątkowe wieczory, raz w miesiącu. Projekcje odbywają się w siedzibie PAN w Pałacu Staszica (do czasu remontu Sali Projekcyjnej DSH przy ul. Karowej). Partner cyklu: Collegium Civitas.

 

 

Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk i politolog, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor Collegium Civitas i docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1999/2000 profesor gościnny na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji, w latach 2002-2006 dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych. Autor między innymi: Propaganda i indoktrynacja narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945. Studium organizacji, treści, metod i technik masowego oddziaływania (Warszawa 1999) (nagroda Klio, Warszawa 1999; nagroda im. Jana Długosza, Kraków 2000), Polska i Polacy w propagandzie narodowego socjalizmu w Niemczech 1919-1945 (Warszawa 2006).

 

 

Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy