Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.02.23 g. 18:39

Wyklad Wiesława Myśliwskiego w TCN


Teatr Collegium Nobilium zaprasza na Wykład I Akademii Teatralnej

 

Wiesław Myśliwski

 

27 lutego 2008, godz. 19.00, Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24

 

Rezerwacja zaproszeń

Pn-pt: 12:00-16:00 tel. 22 635 96 22,

e-mail: promocja.tcn@at.edu.pl


                                                         
Gdy  PWST  im. Aleksandra Zelwerowicza uzyskała status Akademii Teatralnej pewna tradycja uczenia sztuki teatru, ciągłość procesu kształcenia ani nie uległa zerwaniu, ani nie została poddana jakimś rewolucyjnym zmianom. Pojawiły się jednak śmielsze ambicje, wynikające tyleż z nowego statusu, co i starego dziedzictwa, pochodzącego jeszcze z przedwojennego PIST-u, czyli Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, w którym zwłaszcza Leon Schiller, marzył, a po części budował kształt przyszłego teatru, w wymiarze zarówno artystycznym, co i intelektualnym. W końcu to na zaproszenie Schillera z PIST-em związały się tak znakomite umysły epoki, jak Jerzy Stempowski, Stanisław Essmanowski czy Tymon Terlecki.

 

Nawiązując do tej dawnej, niejako źródłowej tradycji naszej uczelni, a jednocześnie mierząc się z akademickimi ambicjami, pragniemy zainicjować wykłady, które przede wszystkim dotyczyłyby kontekstu kulturowego, w jakim powstaje dzisiejszy teatr, a więc różnych dziedzin sztuki i różnych dyscyplin naukowych, które na swój sposób ukazują lub objaśniają współczesny świat. (…) Stąd pomysł, by naszą teatralną edukację usytuować w owym szerszym środowisku sztuki i nauki, kierując  planowane wykłady nie tylko do studentów, lecz  do wszystkich chętnych słuchaczy, którzy jeśli już nie są, to może staną się widzami teatru i zechcą go odbierać i rozumieć w owych szerokich kontekstach kultury.                                - Janusz Majcherek-

 

WIESŁAW MYŚLIWSKI

 

Urodzony w 1932 w Dwikozach pod Sandomierzem, autor powieści i dramatów, zazwyczaj omawiany w kontekście tzw. literatury chłopskiej, podejmującej problematykę tożsamości wsi i jej mieszkańców w czasach historycznych przemian.  Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej NIKE  za powieści WIDNOKRĄG  (1998) i TRAKTAT O ŁUSKANIU FASOLI (2007).
Twórczość Myśliwskiego wykracza poza nurt literatury chłopskiej dzięki swej filozoficznej i antropologicznej doniosłości. O chłopskości prozy Myśliwskiego decyduje przekonanie pisarza, iż kultura wiejska zawiera w sobie wieczne wartości ludzkiej egzystencji i najbardziej uniwersalne siły pozwalające na kształtowanie własnego losu (uprawianie ziemi, budowanie domu, przekazywanie tradycji rodzinnej).

 
Kolejny z Wykładów Akademii Teatralnej już 26 marca - Leszek Mądzik



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy