Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.04.13 g. 21:16

Instytut Cervantesa zaprasza na Koncert


Instytut Cervantesa zaprasza w piątek, 18 kwietnia, o godz. 19.00, na koncert pt. Gitara i śpiew: między klasyką a flamenco, który odbędzie się w Sali Koncertowej PR im. W. Lutosławskiego przy ul. Woronicza 17.

 

Wyjątkowa formacja, w której prezentują się dwa głosy – sopranistki i cantaory flamenco (śpiewaczki flamenco) – i cztery gitary, przedstawi dzieła z repertuaru klasycznego (Introducción y Fandango, Bachiana nr 5, Estampas), współczesnego (kompozycje Feliu Gasulla) i utwory wywodzące się z hiszpańskiej muzyki ludowej (La Rosa Cautiva, Sevillana, Nana). Kwartet tworzą cztery młode zdolne gitarzystki mające na swoim koncie pierwsze osiągnięcia, solistki to śpiewaczki z dużym doświadczeniem i sukcesami.

 

Kontrastująca ze soba muzyka klasyczna, współczesna i flamenco mogą z powodzeniem dzielić ze sobą scenę. Wielu kompozytorów odnalazło we flamenco źródło inspiracji dla swoich utworów. Gitara zajmuje tu miejsce niepoślednie jako instrument o bogatej tradycji we flamenco – twórcy klasyczni pozazdrościli mu brzmienia i rytmu. Muzykę klasyczną i flamenco połączyli w swojej twórczości Manuel de Falla i Feliu Gasull.

 

Przeplatające się ze sobą brzmienia poszczególnych stylów muzycznych – śpiewu lirycznego i flamenco, gitary flamenco i klasycznej, palmas i kastaniet – tworzą bogatą kompozycję dźwiękową, której kulminacja przypada na części koncertu, gdy wszyscy artyści prezentują się jednocześnie.

 

piątek, 18 kwietnia 2008 roku, godz. 19.00
Gitara i śpiew: między klasyką a flamenco
koncert na cztery gitary i dwa głosy
Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego
ul. J.P. Woronicza 17, Warszawa
występują:
María Hinojosa – sopran
Alba Carmona – cante flamenco
Quartet Galiu – gitary

W programie:
F. Moreno-Torroba, H. Villa-Lobos, L. Bocherini, F. Gasull, F.G. Lorca, muzyka ludowa

 

Wstęp wolny

 

 

María Hinojosa Montenegro
Sopran
(ur. 1979) Ukończyła z wyróżnieniami Katalońską Wyższą Szkołę Muzyki (ESMUC) w klasie śpiewu i śpiewu solowego z akompaniamentem. Zadebiutowała w wieku 16 lat jako wykonawczyni głównych ról w ponad dwudziestu zarzuelach, między innymi, El dúo de la Africana pod dyrekcją Xaviera Albertiego w Teatre Lliure de Barcelona (nominacja na Najlepszą Aktorkę Muzyczną Premios Butaca 2007).
Laureatka II nagrody w Konkursie dla Młodych Wokalistów “Premio Manuel Ausensi” organizowanego w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie.
Śpiewała główne partie w operach klasycznych i bel canto występując na wielu scenach na świecie: Meksyku, Francji, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii i Grecji, między innymi, w L’Ercole amante Fr. Cavallego pod dyrekcją Gabriela Garrido, w roli Messagiery w operze La Favola d’Orfeo C. Monteverdiego pod dyr. G. Garrido, El Salón de Anubis Joan Albert Amargós i Toni Rumbau w Teatre Nacional de Catalunya (premiera), operach Hangman, Hangman! i The Town of Greed L. Balady w operze w Gran Teatre del Liceu de Barcelona. Na uwagę zasługuje jej udział w nagraniach opery Gli amori d’Apollo e Daphne Cavallego pod dyrekcją Gabriela Garrido na zlecenie Radia Francuskiego, płyty “Peter Philips, un inglés en la Flandes española” z zespołem Capella Mediterránea dla firmy Armonía Mundi i barokowej zarzueli La Fontana del Placer J. Castela pod dyrekcją Pablo Herasa.
Współpracuje z zespołami Parlement de Musique (pod dyr. Martina Gestera), Al Ayre Español (pod dyr. Eduardo Lópeza Banzo), L´Assemblée des Honnestes Curieux (pod dyr. Antoine’a Torunczyka, Capella Virelai (pod dyr. Jordiego Reguanta) i La Cappella Mediterránea (pod dyr. Leonarda García Alarcóna) i firmami fonograficznymi Armonía Mundi, canal Arte, Mezzo i Ambronay.  Jest członkiem zespołu Le Tendre Amour, z którym koncertuje na całym świecie. Występuje na międzynarodowych festiwalach, m..in.: na Festiwalu w Torroella de Montgrí w roli Weltgeista w mszy Mozarta Neue Ausgabe sämtlicher Werke czy dziele Juditha Triumphans Vivaldiego pod dyrekcją Ottavia Dantone.
W najbliższych planach ma tournée jako solistka z orquiestrą z Lizbony po Europie: Strasbourg, Madryt, Turyn, Polska, udział z projektem na festivale el Grec w Barceolonie pod kierownictwem Xaviera Albertiego, występy z Ottavio Dantonem i Martinem Gesterem z barokową zarzuelą La Clementina L. Boccheriniego na festiwalu muzyki dawnej w Aranjuez i nagranie płyty.

 

ALBA CARMONA GARCÍA
(ur. 1984 r.). Pod wpływem swojej matki – wielbicielki i nauczycielki tańca – rozpoczyna swoją przygodę z tańcem flamenco w wieku 2 lat, by kontynuować ją później u innych nauczycieli i pogodzić z nauką śpiewu. Debiutuje w wieku 15 lat jako chórzystka w pierwszym zespole, potem zostaje członkinią zespołu tańca Terrasa jako cantaora – śpiewaczka flamenco kształcąc się w tym kierunku u Vicky Romero. Studiuje w Wyższej Szkole Muzycznej w Katalonii (ESMUC) u Joségo Miguela Cerro i braci Cañizares. Pobiera również lekcje u Juana Ramóna Caro, Arcángela, Pedro Javiera Gonzáleza, Any Finger, Esperanzy Fernández. W ostatnich latach pojawia się na festiwalach flamenco w San Pedro del Pinatar i Nou Barris w Barcelonie obok Chano Lobato, Habichuela, Pitingo czy Niña Pastori.
Od kilku lat występuje na scenie tablao Los Tarantos, jest również członkinią trzech zespołów, z którymi koncertuje w Hiszpanii i Europie: kwintetu Ropa Vieja (zwycięzcy konkursu Injuve 2007 w kategorii flamenco), Javier Galiana & Spice Berberechos (uprawiającego flamenco i jazz) oraz Quartet Galiu y Alba Carmona (repertuar klasyczny w połączeniu z flamenco). Współpracowała z Orquesta del Liceo (Czarodziejska miłość, 2007, katedra w Barcelonie, Auditori), występowała z Pedro Javierem Gonzálezem.

 

Jej głos pojawia się w nagraniach:
Sam Lardner: Chill out con duende, Barcelona 2006  
Calima: Azul, 2007
Javier Galiana & Spice Bderberechos: Werther en Nueva Cork, 2007
Disco de Bicoca, Brazilounge Duende 2008

 

Quartet Galiu

Założony w 2005 roku. Zespół tworzą Katya Zaitseva, Marta Robles, Maria Camahort i Belisana Ruiz.
Repertuar zespołu obejmuje przede wszystkim utwory z XX i XXI wieku, które pozwalają na badanie nowych możliwości i środków wyrazu w ramach formacji kwartetu gitarowego, takich kompozytorów jak, między innymi, L. Brouwer, M. Bellinatti, F. Gasull czy A. Piazzolla, ale także  dzieła klasyczne i romantyczne i opracowania dzieł dotychczas nieznanych. Kwartet czerpie również z innych stylów muzycznych, jak na przykład z flamenco, wprowadzając do swojego repertuaru utwory, które łączą w sobie nowe kierunki i wprowadzają ciekawe zestawienia instrumentalno wokalne.
Zespół uczestniczył w wielu konkursach zdobywając liczne nagrody:
I nagroda w Konkursie Muzyki Kameralnej w Ponts
I nagroda i nagroda specjalna jury w XI Konkursie interpretacji muzycznej l’Arjau, w kategorii muzyka katalońska XX-XXI wieku
II nagroda w XVII konkursie “Paper de Música” w Capellades
Kwartet występował na wielu festiwalach takich jak Międzynarodowy Festiwal im. Joana Brudieu, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Barcelonie Mostra de Joves Intèrprets, XI Festiwal Młodych w Segowii oraz I Festiwal Gitarowy w Roses a także w hiszpańskich salach koncertowych jak również w prestiżowej Sali Koncertowej im. A. Głazunowa w Sankt Petersburgu w Rosji.
Quartet Galiu stworzył projekt, który spotkał się z uznaniem i rozwijał się pod pieczą gitarzysty i kompozytora Feliu Gasulla, światowej sławy artystki Laury Young oraz gitarzysty i kompozytora Guillema Pérez-Quer – w efekcie pracy nad tym projektem powstał program, który zostanie zaprezentowany w Polsce.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy