Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.04.27 g. 15:54

Komuna Otwock: co 2 tygodnie show.


KONTRKULTURA
ZIMNA LURA
czyli czy beznadzieja tego kraju wynika z tego, że nie odrobiliśmy tego co świat w 68 roku?
akcja Komuny Otwock + dyskusja + film


1.05.2008 [czwartek], godz. 18.00
Lubelska 30/32
wstęp wolny


Dla większości europejskiej ludzkości rok '68 to nostalgiczne wspomnienie burzliwych narkotykowych eksperymentów zmiksowanych z psychodeliczną muzyką i [czasami] politycznym zaangażowaniem. A my co? A my możemy sobie powspominać antysemicką nagonkę Moczara...
Ale skoro już „wybiliśmy się na niepodległość", widać, jak bardzo jest ona niepełna i niedoskonała. Bez kulturowej zmiany nie będzie równouprawnienia, ekonomia będzie zapatrzona w PKB, a nie w jakość życia, nie powstanie partia lewicowa, bo polityka nie jest częścią dyskusji społecznej.
Co zrobić, żeby nadgonić czas? I czy jest sens, skoro przepisy unijne wprowadzają różnymi bocznymi drzwiami zdobycze rewolty '68? Czy to wystarczy, żeby zmienić mentalność ludzi?


O tym i innym rozmawiać będą uczestnicy DYSKUSJI:
Agnieszka Grzybek [Zieloni 2004]
Marek Sanczo Piekarski [Kolektyw Rozbrat]
Przemysław Wielgosz [Le Monde Diplomatique Polska]
Maciej Wiśniewski [Le Monde Diplomatique Polska]


Wcześniej – jak zwykle podczas co-2-tygodnie-show – zapraszamy na inspirowaną tematem AKCJĘ Komuny Otwock.


A po dyskusji pokażemy jeden z FILMÓW Guy Deborda, twórcy Międzynarodówki Sytuacjonistycznej, autora rewolucyjnego Społeczeństwa spektaklu (1967), uznawanego za najważniejsze dzieło radykalnej krytyki społecznej od czasu Kapitału Marksa. Debord na wiele lat przed narodzinami ruchu alterglobalistycznego ukazał za pomocą pojęcia „spektaklu" represyjną jedność współczesnego świata i przeprowadził jego całościową, bezwzględną krytykę.


Filmy Deborda zmuszają widza do aktywnego odbioru, samodzielnego konstruowania znaczeń, ukazują sprzeczności spektakularnego kapitalizmu, ale także jego ukrytą za pozornymi konfliktami („komunizm" kontra „wolny świat") jedność. Debord zmusza widzów do spojrzenia na siebie samych (...) na nędzę swojego życia, ubóstwo egzystencji, maskowaną narracją spektaklu.
Poza debiutem wszystkie filmy Deborda składają się głównie z filmowych cytatów, powstają przede wszystkim na stole montażowym, z nakręconego w innych celach materiału. Debord przenosi do filmu technikę przechwytywania cytatów, która była charakterystyczna dla jego pracy teoretycznej. W jego filmach fragmenty narracji spektaklu; kronik filmowych, wiadomości, reklam, plansze komiksów, hollywoodzkie produkcje układają się w nową całość o własnym politycznym wydźwięku. Bo twórczość filmowa jest dla Deborda zawsze praktyką polityczną, kino ma być narzędziem zmiany rzeczywistości, jak mawia Debord „świat został już sfilmowany, teraz chodzi o to, by go zmienić".
Jakub Majmurek, Le Monde Diplomatique


--

KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW

 

Komuna Otwock rozpoczęła w marcu nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które – choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym – dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie.
Oprócz działań Komuny Otwock przewidujemy gościnne prezentacje innych teatrów, zespołów muzycznych, performerów, artystów, dj- i vj-ów.
Akcjom teatralnym będą towarzyszyć wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne – na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.


Wydanie 1.: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68 + dyskusja „Co nam zostało z Marca. Co straciliśmy?" z udziałem Aliny Całej [Żydowski Instytut Historyczny] i Adama Ostolskiego [Krytyka Polityczna] + film Siedmiu Żydów z mojej klasy, reż. Marcel Łoziński– 8.03.2008.
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/171

 

Wydanie 2.: Kościół+Państwo=Draństwo + dyskusja „Diabli nadali [kościół a media]" z udziałem Anny Czerwińskiej [Feminoteka], Romana Kurkiewicza i Piotra Najsztuba [Przekrój] + film Madeinusa, reż. Claudia Llosa – 21.03.2008
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/173

 

Wydanie 3.: Sierakowski, kto ty jesteś? czyli: czy Krytyka Polityczna przejmie władzę, a jeśli tak, to kiedy, a jeśli nie, to dlaczego – akcja Komuny Otwock + dyskusja z udziałem Kingi Dunin, Magdy Mosiewicz i Sławomira Sierakowskiego + film Mary koszmary Yael Bartany – 6.04.2008
Relacja: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/175


Wydanie 4.: pokaz spektaklu Mill/Maslow - 20.04.2008

 

Wydanie 5.: Noc Muzeów na Lubelskiej, w tym akcja Duch kamienicy - 17/18.05.2008

 




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy