Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.06 g. 22:37

Maj w Domu Spotkań z Historią


Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza w maju na nowy cykl „Tajemnice zdjęć Warszawy”, pokazy filmowe o Marcu '68, maraton filmowy „Środek Peerelu” w Noc Muzeów, spotkania w cyklu „Opowieści z Kresów”, „Przez kino do historii”, promocję książki „Tu byliśmy” i pokaz fotografii Tadeusza Rolke z miasteczka Szarogród na Ukrainie oraz wystawę Tu się nigdy nic nie zmieni ’68.

 

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa
czynny od wtorku do piątku: 10.00–18.00, soboty-niedziele: 11.00–17.00.
Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY.

 

KALENDARIUM IMPREZ
15 maja (czwartek), godz. 18.00 – Nieznana kolekcja College Park – spotkanie w nowym cyklu „Tajemnice zdjęć Warszawy”. Prowadzi Zygmunt Walkowski.

17 maja (sobota), godz. 19.00–1.00 – wieczór filmowy „Środek Peerelu” w Noc Muzeów w DSH: pokazy filmów fabularnych, dokumentalnych i kronik z lat 60.

20 maja (wtorek), godz. 18.00 – „Rok 1968 w filmie”. Pokazy filmów Kredens i Niedokończona historia: Marzec ‘68. Spotkanie z reżyserami Jacobem Dammasem, Jackiem Chojeckim i Jolantą Kessler-Chojecką.

21 maja (środa), godz. 18.00 – Kołomyja ne pomyja, czyli sztetl wielonarodowy – spotkanie w cyklu „Opowieści z Kresów”. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

28 maja (środa), godz. 18.00 – promocja książki Tu byliśmy. Spotkanie z fotografami Tadeuszem Rolke i Waldemarem Zdrojewskim oraz pokaz zdjęć z miasteczka Szarogród na Ukrainie.

30 maja (piątek), godz. 18.00 – pokaz filmu Miasto nieujarzmione w reż. Jerzego Zarzyckiego w cyklu „Przez kino do historii”. Spotkanie prowadzi Eugeniusz Cezary Król.

do 31 maja (sobota) – wystawa Tu się nigdy nic nie zmieni ’68. W 40. rocznicę wydarzeń marcowych. Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia i Dom Spotkań z Historią.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZ
15 maja 2008 (czwartek), godz. 18.00
Nieznana kolekcja College Park – pierwsze spotkanie w nowym cyklu „Tajemnice zdjęć Warszawy”. Prowadzi Zygmunt Walkowski.
Zygmunt Walkowski, varsavianista i dokumentalista, odnalazł w zbiorach College Park pod Waszyngtonem nieznane fotografie lotnicze z czasów II wojny światowej. Zdjęcia wykonane przez niemieckich sprawozdawców wojennych i lotników Luftwaffe zostały przejęte przez Amerykanów. Do archiwum trafiło tysiące fotografii z terenów Europy Wschodniej, w tym Polski i Warszawy. Zygmunt Walkowski przedstawi fascynującą historię odkrycia tego wyjątkowego, nieznanego i ogromnego zbioru. Poszukiwania archiwalne wsparła Fundacja Kościuszkowska.


17 maja 2008 (sobota), godz. 19.00–01.00
„Środek Peerelu” – wieczór filmowy w NOC MUZEÓW

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wieczór filmowy pod hasłem „Środek Peerelu”. Zaprezentujemy znakomite filmy fabularne i dokumentalne oraz kroniki filmowe z lat 60. Pokazy odbędą się  w scenerii wystawy Tu się nigdy nic nie zmieni ’68, przygotowanej w 40. rocznicę wydarzeń 1968 roku. W księgarni historycznej będzie można kupić książki i filmy dokumentalne na DVD oraz pocztówki z tamtych lat. Wśród gości rozlosujemy kalendarze ze zdjęciami Jarosława Tarania z lat 60. i 70 oraz album „Rok 1968. Środek Peerelu”.

W programie:
godz. 19.00-19.30; 21.00-21.30; 22.30-23.00; 00.30-1.00 – kroniki z lat 60., zwiedzanie wystawy

godz. 19.30-21.00 – 1968. Szczęśliwego Nowego Roku, reż. Jacek Bromski (1992, 89’), film fabularny
Historia miłości Agnieszki i Piotra, studentów UW, pokazana na tle wydarzeń marcowych – demonstracji i strajków na wyższych uczelniach, kampanii antysemickiej i walki o władzę w PZPR. W filmie wykorzystano fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej oraz filmowe materiały archiwalne MSW.

godz. 21.30-22.30 – Jeden dzień w PRL, reż. Maciej Drygas (2005, 58’), film dokumentalny
Niezwykła opowieść o latach 60. w Polsce – historia jednego dnia 1962 roku zbudowana z materiałów archiwalnych. Autor kilka lat zbierał dokumentację do filmu w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych, wytwórni Czołówka, Wytwórni Filmów Oświatowych, Telewizji Polskiej, Archiwum Warszawy i zbiorach prywatnych. Film, momentami śmieszny i wzruszający, jednocześnie przeraża – przywołując ponury obraz życia w komunistycznym państwie.

godz. 23.00-00.30 – Marcowe migdały, reż. Radosław Piwowarski (1989, 89’), film fabularny
Rok 1968, małe miasteczko na wschodzie kraju. Historia dwóch przyjaciół, których życie dramatycznie się zmienia po wydarzeniach marcowych w Polsce.

20 maja 2008 (wtorek), godz. 18.00
„Rok 1968 w filmie” – pokaz filmów dokumentalnych Kredens i Niedokończona historia oraz spotkanie z reżyserami Jacobem Dammasem, Jackiem Chojeckim i Jolantą Kessler-Chojecką.

Kredens (2007, 26 min.), reż. Jacob Dammas.
Autor filmu, młody Duńczyk, przyjeżdża do Wrocławia, gdzie mieszkała jego matka i dziadkowie. Rodzina wyjechała z Polski po antysemickiej nagonce ’68 roku. Reżyser szuka rodzinnego domu i pamiątki sprzed lat – tytułowego kredensu.

Niedokończona historia: Marzec ’68, (2008, 39 min.), reż.
Jolanta Kessler-Chojecka, Jacek Chojecki.
Bohaterami filmu są dzieci uczestników wystąpień studenckich sprzed 40 lat m. in. Bogusławy Blajfer, Seweryna Blumsztajna, Józef Dajczgewanda, Natana Tenenbauma, Eugeniusza Smolara. Autorzy filmu budują obraz jednego z ważniejszych kryzysów politycznych w PRL i pokazują, jaki miał wpływ na losy bohaterów i ich rodzin. Większość z nich wychowywała się za granicą. Film jest próbą zdefiniowania ich relacji emocjonalnych i intelektualnych z Polską.

21 maja 2008 (środa) godz.18.00
Kołomyja ne pomyja, czyli sztetl wielonarodowy – spotkanie w cyklu „Opowieści z Kresów”. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

W maju autor cyklu zabierze nas do Kołomyi na Pokuciu. Wyjaśni nie tylko tytułowy fragment piosenki – kołomyjki, ale także opowie o barwnej historii miasta i jego mieszkańcach – Polakach, Ukraińcach, Żydach... Poza widokami Kołomyi z przełomu XIX i XX wieku zaprezentuje m.in. unikalne karykatury kołomyjskich Żydów i patriotyczne karty ukraińskie. Spotkaniu towarzyszyć będzie losowanie niespodzianek. Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca o godz. 18.00.

28 maja 2008 (środa), godz. 18.00
Szarogród. Historia jednego miasteczka – pokaz zdjęć Tadeusza Rolke i promocja książki Tu byliśmy.
Spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke, wydawcą i autorem zdjęć do książki Tu byliśmy, który pokaże swoje najnowsze fotografie z podróży na Ukrainę. Opowie o pracy nad cyklem chasydzkim i zabierze nas w podróż na dawne kresy Rzeczpospolitej – do Starogrodu, miasteczka na Podolu (Ukraina), gdzie przez cztery stulecia żyła społeczność żydowska. W miasteczku zachowało się wiele zabytkowych budowli m.in. synagoga z XVI wieku oraz domy z XVIII/XIX w. i starsze. Żydowscy mieszkańcy, którzy w większości przeżyli wojnę pod okupacją rumuńską, wyemigrowali po 1990 roku. Domy wciąż stoją, ale wiele popada w ruinę; to ostatnie chwile, by zobaczyć to wyjątkowe miejsce. W spotkaniu weźmie udział Waldemar Zdrojewski, współautor zdjęć.

30 maja 2008 (piątek), godz. 18.00
Miasto nieujarzmione w reż. J. Zarzyckiego – pokaz filmu w cyklu „Przez kino do historii”. Prowadzi Eugeniusz Cezary Król.

Pod wrażeniem rozmów z Władysławem Szpilmanem dwaj młodzi literaci: Jerzy Andrzejewski i Czesław Miłosz napisali scenariusz do filmu o Robinsonie ocalałym z Powstania Warszawskiego. Ukończony film został ocenzurowany – dokonano w nim licznych zmian zarówno w treści, jak i formie. Na ekrany (w grudniu 1950) weszło dzieło kalekie, które zachowało jednak wiele walorów, m.in. rola głównego bohatera Rafalskiego (kreacja Jana Kurnakowicza) na tle znakomicie fotografowanego krajobrazu zrujnowanej Warszawy. Film stanowi jaskrawy przykład manipulacji cenzuralnych i interesujący materiał do porównania z drugą, jakże odmienną ekranizacją wspomnień Szpilmana – Pianistą Romana Polańskiego.

W cyklu Przez kino do historii – prof. E.C. Król, historyk, politolog i filmoznawca, opowiada o wpływie cenzury na kinematografię celach i działaniach propagandy, rzeczywistości społecznej Polski powojennej odnosząc się do wydarzeń historycznych i fabuły filmowej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.


do 31 maja 2008 (sobota)
Wystawa Tu się nigdy nic nie zmieni ’68
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA, Uniwersytet Warszawski. Partner projektu: Polska Agencja Prasowa. Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, Dom Spotkań z Historią (uwaga: w maju nie ma już trzeciej części ekspozycji na UW)

Na ekspozycję składa się 200 archiwalnych zdjęć (pochodzących głównie ze zbiorów PAP), liczne teksty źródłowe ukazujące zajścia marcowe i najważniejsze wydarzenia ‘68 w Polsce oraz życie codzienne u schyłku gomułkowskiej „małej stabilizacji”. Komentarz do zdjęć stanowią wspomnienia uczestników wydarzeń – studentów i nauczycieli akademickich, wiersze poetów pokolenia ’68, fragmenty tekstów prasowych, oficjalnych dokumentów, przemówień przedstawicieli władz, poufnych notatek i raportów Służby Bezpieczeństwa.

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy