Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.11 g. 18:42

Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią


Nocna wyprawa w Krainę Peerelu

 

NOC MUZEÓW W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

 

17 maja 2008, godz. 19.00-01.00


Filmoteka Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza kinomanów na nocną wyprawę w krainę Peerelu, czyli wieczór filmowy pod hasłem „Środek Peerelu” w Noc Muzeów 17 maja 2008 (sobota)
w godz. 19.00–01.00. Pokażemy znakomite filmy fabularne i dokumentalne (1968. Szczęśliwego Nowego Roku w reż. Jacka Bromskiego; Marcowe migdały w reż. Radosława Piwowarskiego; Jeden dzień w PRL w reż. Macieja Drygasa) oraz kroniki filmowe z lat 60. Pokazy odbędą się  w scenerii wystawy Tu się nigdy nic nie zmieni ’68, przygotowanej w 40. rocznicę wydarzeń Marca ‘68 roku. W księgarni historycznej będzie można kupić książki i filmy dokumentalne na DVD oraz pocztówki z tamtych lat. Wśród gości rozlosujemy kalendarze ze zdjęciami Jarosława Tarania z lat 60. i 70 oraz album „Rok 1968. Środek Peerelu” wydany przez Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. WSTĘP WOLNY.

„ŚRODEK PEERELU” – WIECZÓR FILMOWY

W programie:
godz. 19.00-19.30 – kroniki z lat 60., zwiedzanie wystawy

godz. 19.30-21.00 – 1968. Szczęśliwego Nowego Roku, reż. Jacek Bromski (1992, 89’), film fabularny
Historia miłości Agnieszki i Piotra, studentów UW, pokazana na tle wydarzeń marcowych – demonstracji i strajków na wyższych uczelniach, kampanii antysemickiej i walki o władzę w PZPR. W filmie wykorzystano fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej oraz filmowe materiały archiwalne MSW.

 

godz. 21.00-21.30 – kroniki z lat 60., zwiedzanie wystawy

 

godz. 21.30-22.30 – Jeden dzień w PRL, reż. Maciej Drygas (2005, 58’), film dokumentalny
Niezwykła opowieść o latach 60. w Polsce – historia jednego dnia 1962 roku zbudowana z materiałów archiwalnych. Autor kilka lat zbierał dokumentację do filmu w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych, wytwórni Czołówka, Wytwórni Filmów Oświatowych, Telewizji Polskiej, Archiwum Warszawy i zbiorach prywatnych. Film, momentami śmieszny i wzruszający, jednocześnie przeraża – przywołując ponury obraz życia w komunistycznym państwie.

 

godz. 22.30-23.00 – kroniki z lat 60., zwiedzanie wystawy

 

godz. 23.00-00.30 – Marcowe migdały, reż. Radosław Piwowarski (1989, 89’), film fabularny
Rok 1968, małe miasteczko na wschodzie kraju. Historia dwóch przyjaciół, których życie dramatycznie się zmienia po wydarzeniach marcowych w Polsce.

 

00.30-1.00 – kroniki z lat 60., zwiedzanie wystawy

 

Wystawa Tu się nigdy nic nie zmieni ’68
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA, Uniwersytet Warszawski. Partner projektu: Polska Agencja Prasowa. Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, Dom Spotkań z Historią

 

Na ekspozycję składa się 200 archiwalnych zdjęć (pochodzących głównie ze zbiorów PAP), liczne teksty źródłowe ukazujące zajścia marcowe i najważniejsze wydarzenia ‘68 w Polsce oraz życie codzienne u schyłku gomułkowskiej „małej stabilizacji”. Komentarz do zdjęć stanowią wspomnienia uczestników wydarzeń – studentów i nauczycieli akademickich, wiersze poetów pokolenia ’68, fragmenty tekstów prasowych, oficjalnych dokumentów, przemówień przedstawicieli władz, poufnych notatek i raportów Służby Bezpieczeństwa.

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy