Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.05.20 g. 22:42

Szarogród. Historia jednego miasteczka w DSH

Spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke i promocja książki Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury

Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza 28 maja (środa), o godz. 18.00 na spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke oraz pokaz zdjęć z miasteczka Szarogród na Ukrainie.
Podczas wieczoru Tadeusz Rolke, współwydawca i autor zdjęć do książki
Tu byliśmy pokaże swoje najnowsze fotografie z podróży na Ukrainę. Opowie o pracy nad cyklem chasydzkim i zabierze nas w podróż na dawne kresy Rzeczpospolitej – do Szarogrodu, miasteczka na Podolu (Ukraina), gdzie przez cztery stulecia żyła duża społeczność żydowska. W miasteczku zachowało się wiele zabytkowych budowli m.in. synagoga z XVI wieku oraz domy z XVIII/XIX wieku i starsze. Żydowscy mieszkańcy, którzy w większości przeżyli wojnę pod okupacją rumuńską, wyemigrowali po 1990 roku. Domy wciąż stoją, ale wiele popada w ruinę; to ostatnie chwile, by zobaczyć to wyjątkowe miejsce. W spotkaniu weźmie udział Waldemar Zdrojewski, współautor zdjęć z podróży na Ukrainę.

 

Goście zaprezentują książkę Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury, która ukazała się własnie nakładem wydawnictwa edition foto.TAPETA. Publikacja zawiera 70 fotografii Tadeusza Rolke, teksty Feliksa Tycha, Szymona Schama i Abrahama Joshuy Heschela, pokazuje ginący świat żydowskich miasteczek.
Na spotkanie: WSTĘP WOLNY.

***
Tadeusz Rolke (1929) – jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Fotografuje od 1944 roku. Zrobił dziesiątki tysięcy zdjęć reporterskich oraz studyjnych, współpracował z czasopismami: „Świat”, „Stolica”, „Polska”, „Przekrój”, „Stern”, „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „ART”, „Gazeta Wyborcza”. Jest autorem wielu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, m.in.: Żywym i umarłym (wspólnie z Jerzym Budziszowskim), Sąsiadka (wspólnie z Chrisem Niedenthalem) i Tu byliśmy — cyklu dokumentującego miejsca związane z historią chasydów w Polsce i na Ukrainie. Od 1994 roku fotografuje żydowskie miasteczka: domy, ulice, synagogi, mykwy…; odwiedził m. in.: Kozienice, Warkę, Przysuchę, Aleksandrów Łódzki, Dąbrowę Tarnowską, Bełz, Międzybórz, Międzyrzecz, Berdyczów, Humań, Bolechów, Bracław, Husiatyń, Żółkiew i Humań. Cykl prezentował na wystawach w Warszawie, Tarnowie, Bratysławie i Berlinie.

 

0***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki totalitaryzmów. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia. Jest również miejscem otwartym na inicjatywy innych środowisk i organizacji, polskich i zagranicznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy