Wszyscy w Polsce znają artystkę Dorotę Nieznalską, ale mało kto widział jej prace. Wszyscy wiedzą, że artysta Grzegorz Klaman inteligentnie komentuje życie polityczne, ale czy ktoś wie, co właściwie mówi?
7 i 8 czerwca Komuna Otwock zaprasza na spotkanie z artystami oraz ich pracami.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
„MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja)"
sztuka [w] demokracji Odc. 1. PROPEDEUTYKA
7.06.2008 [sobota], godz. 19.00 – otwarcie + dyskusja z artystami
8.06.2008 [ niedziela], godz. 12.00-17.00
Lubelska 30/32, wstęp wolny
Komuna Otwock kontynuuje co-2-tygodniowe działania z gatunku „miejskiej szarpaniny", na które składają się akcje performerskie, koncerty, spotkania z ludźmi mającymi coś ciekawego do powiedzenia, projekcje rzadko pokazywanych filmów i dyskusje.
W nowym, 5-odcinkowym cyklu MOŻLIWA, NIEMOŻLIWA? (demokracja) Komuna Otwock wdaje się w rozważania na temat demokracji – tropi jej wynaturzenia i dokonuje apologii jej szczytowych ideałów. Po kolei zajmie się tematami: dlaczego demokracja jest najlepszym ze znanych nam rozwiązań społecznych; dlaczego łatwo przeradza się w autokrację; dlaczego chroni (lub nie) wolności człowieka; dlaczego posługuje się mitami, ułudami i socjotechniką, i wreszcie, jakie są nasze przypuszczenia co do kierunku, w którym zmierza system demokratyczny. Do artystycznych komentarzy kurator przedsięwzięcia, Krzysztof Żwirblis, zaprasza głośnych, interesujących artystów. Za każdym razem dwójka twórców poprzez swoje prace kontrapunktowo ustosunkuje się do dominującego tematu. Każdemu zdarzeniu cyklu towarzyszyć też będzie dyskusja z ich udziałem.
Odc. 1. PROPEDEUTYKA
Pierwsze spotkanie ma charakter propedeutyczny i jest próbą odpowiedzi na pytanie, na czym właściwie polega istota demokracji. Według klasyka tematu Alexisa de Tocqueville'a to „[...] równość możliwości jest tym podstawowym zjawiskiem, z którego wszystkie inne zdają się wywodzić". Z drugiej strony to demos kratos, władza ludu, siła eksplozywna, rewolucyjna, podatna na manipulacje, nieuznająca inności. Komentując to zagadnienie, swoje prace pokażą Grzegorz Klaman i Dorota Nieznalska – którzy ze względu na odważny charakter swych dzieł niejednokrotnie spotkali się z odrzuceniem krytyków lub działaniami cenzorskimi.
Grzegorz Klaman jest rzeźbiarzem, twórcą instalacji, profesorem ASP w Gdańsku. Znany jest z prac wykorzystujących preparaty ciała ludzkiego oraz z projektów w przestrzeni publicznej, specyficznego land-artu.
W przestrzeni Komuny Otwock na ul. Lubelskiej 30/32 artysta pokaże pracę „Nienawidzę tego systemu ale kocham możliwości które on stwarza", a podczas otwarcia całego wydarzenia wystąpi na żywo.
Dorota Nieznalska jest twórczynią instalacji, rzeźb, fotografii, filmów wideo, wideoinstalacji. Jej najgłośniejszą pracą, za sprawą procesu sądowego wszczętego z inicjatywy LPR, stała się instalacja „Pasja".
W przestrzeni Komuny Otwock Nieznalska przedstawi dwie prace fotograficzne z cyklu „Implantacja perwersji" oraz projekcję performance do kamery „Pozycja modlitewna", które komentują represyjny charakter rytualnie traktowanej religii. Przeciwko artystce toczy się obecnie postępowanie karne z art. 196 KK („Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2"). Artystka chce zacząć na spotkaniu swoją kampanię na rzecz zniesienia bądź zmiany tego artykułu.
Prace obojga artystów podkreślają ową ciemną stronę naszego słabo jeszcze ugruntowanego systemu demokratycznego, który umożliwia próby zawłaszczania przestrzeni publicznej, czy szerzej przestrzeni dyskursu, przez ludzi, którzy tak naprawdę tęsknią za zwiększaniem kontroli nad współobywatelami i pozaprawną dominacją.