Rzecz dzieje się w getcie.
Wokół jednej z kamienic splatają się losy dziesięciorga bohaterów – Żydów i Niemców (między innymi żydowskiej pary, okrutnego i głupiego niemieckiego żołnierza, żydowskich braci, kochanków – Żydówki i Niemca oraz siostry umierającej żydowskiej dziewczynki).
Historia dzieje się w ciągu kilku godzin, które każdy z bohaterów relacjonuje w formie tytułowego dziennika. Sztuka jest sugestywnym obrazem życia w getcie – w dusznej, klaustrofobicznej atmosferze, w głodzie i smrodzie, w warunkach urągających ludzkiej godności.
Autor kontrastuje losy niemieckich żołnierzy i mieszkańców getta, by czasem pokazać podobieństwo ich odczuć, pragnień i doświadczeń.
W czytaniu udział wezmą:
Szymon Bogacz urodził się w 1976 roku we Wrocławiu. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie trąbki, pracował jako trębacz, nauczyciel muzyki i projektant wnętrz. Jest autorem sztuk, scenariuszy i opowiadań. Za swoje dramaty był kilkakrotnie nagradzany, m.in. w konkursie zorganizowanym przez narodowy Teatr Stary w Krakowie i miesięcznik „Dialog" za „Wariacje międzyludzkie" oraz w VII edycji konkursu na dramat współczesny na Festiwalu Targów Nowej Dramaturgii w Radomiu za „Trójkąt". „(Nie)ludzkie dzienniki" zostały zakwalifikowane do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Czytanie reżyserować będzie Anna Trojanowska, reżyserka z dyplomem krakowskiej PWST, mająca na swoim koncie spektakle między innymi w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Ludowym Kraków-Nowa Huta i gdańskim Teatrze Wybrzeże. W Laboratorium Dramatu reżyserowała „Szajbę" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, brała także udział w warsztatach Sztuka Dialogu nad Wigrami.