Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.07.08 g. 11:47

Fotografie Gueorgui Pinkhassova z agencji Magnum Photos w „Ogrodach Muzycznych” w Zamku Królewskim


Od dziś do końca lipca na dziedzińcu Zamku Królewskiego można oglądać wystawę fotograficzną, przygotowaną przez francuską Fundację Orange i polską Fundację Grupy Telekomunikacji Polskiej we współpracy ze słynną paryską agencją fotograficzną Magnum Photos.

 

Podczas tegorocznej, ósmej edycji Festiwalu „Ogrody Muzyczne” trwającego przez cały lipiec na dziedzińcu Zamku Królewskiego prezentowane są wybrane zdjęcia z  wystawy « Un monde en partage – świat dzielenia się z innymi » Ekspozycję można oglądać przed i w trakcie koncertów.

 

Na kilkunastu fantastycznych fotografiach autorstwa Gueorgui Pinkhassova można zobaczyć znakomitych francuskich muzyków i śpiewaków podczas prób, przygotowań do wystąpień i w czasie koncertów. Zdjęcia ilustrują jeden z nurtów działalności Fundacji Orange – wspieranie rozwoju muzyki wokalnej.

 

Fotoreportaż Pinkhassova jest elementem dużej wystawy przygotowanej z okazji 20 lecia Fundacji Orange przez fotografików związanych ze słynną, paryską Agencją Magnum Photos założoną w roku 1947przez Henriego Cartier-Bressona, Roberta Capę, George’a Rodgera i Davida Seymoura.

 

Prace siedmiu artystów z różnych stron świata pokazują różnorodność działań społecznych, edukacyjnych i kulturalnych Fundacji Orange. Wystawa « Un monde en partage – świat dzielenia się z innymi » była dotychczas prezentowana w Paryżu i Madrycie, a na przełomie roku 2008/2009 będzie prezentowana w Warszawie.

 

 

Kontakt: Krzysztof Rykowski, Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej
0508 192 217, Krzysztof.rykowski@telekomunikacja.pl

 

Magnum Photos – agencja fotograficzna założona w roku 1947 przez Henriego Cartiera-Bressona, Roberta Capę, George’a Rodgera i Davida Seymoura, czterech fotografów przekonanych o sile fotografii jako medium ilustrującego światowe wydarzenia i uświadamiającym ich wagę. Magnum, jest symbolem całkowitej niezależności artystycznej, będącej nieodzownym warunkiem pracy fotografika. Wybór reportaży, czasu ich trwania, selekcja zdjęć, prawo własności do negatywów, zarządzanie prawami autorskimi i kontrola rozpowszechniania – pozwalają członkom Magnum na całkowitą niezależność. Dzisiaj Magnum Photos zrzesza sześćdziesięciu fotografów. Ich zdjęcia prezentują  znaczące wydarzenia naszej epoki: od konfliktów po rewolucje, od aktualności po tematy trwale obecne w naszym świecie. Tworzą w ten sposób liczne, szeroko rozpowszechniane w prasie międzynarodowej obrazy stanowiące fragmenty naszej wspólnej pamięci.

Gueorgui Pinkhassov  
Urodzony w 1952 r. Rosjanin z obywatelstwem francuskim. Żyje w Paryżu. Gueorgui Pinkhassov zaczyna interesować się fotografią pod koniec studiów wyższych. Od 1969 do 1971 roku uczęszcza na zajęcia w Instytucie Kina VGIK w Moskwie. Pracuje w studiach Mosfilmu w zespole kamerzysty, potem jako fotograf planu filmowego. W 1978 wstępuje do Moskiewskiej Unii Sztuk Graficznych i uzyskuje status artysty niezależnego. W tym samym roku reżyser filmowy Andriej Tarkowski angażuje go jako fotografa planu do filmu Stalker. W 1979 r. jego zdjęcia zostają zauważone podczas wspólnej wystawy w Sali Unii Sztuk Graficznych, poświęconej fotografii sowieckiej. W 1985 r. przenosi się do Paryża. Współpracuje z prasą międzynarodową, w szczególności z Geo, Grand Reportage i The New York Times Magazine, ale obsługa wydarzeń nie jest jego głównym zainteresowaniem. Jak udowadnia to w swojej pierwszej książce „Sightwalk”, Gueorgui Pinkhassov woli eksplorować niezwykłe detale, wykorzystując specyficzne refleksy i światło bliskie nierzadko sztuce abstrakcyjnej.
Jest członkiem Magnum od 1994.

Fundacja Orange stworzona w 1987 pod nazwą Fundacja France Télécom, realizuje ważny program mecenatu, stanowiący kontynuację misji przedsiębiorstwa: wspieranie komunikacji w każdej formie, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i wspomaganie rozwoju kultury.
Realizowane przez Fundację Orange działania w zakresie mecenatu skupiają się trzech specyficznych dziedzinach: zdrowie/niepełnosprawność poprzez pomoc osobom dotkniętym autyzmem i poszukiwanie rozwiązań zwiększających autonomię i jakość życia osób cierpiących na dysfunkcje wzroku i słuchu. Edukacja poprzez udział w walce z analfabetyzmem oraz wspieranie szkolnictwa dla dziewcząt w krajach rozwijających się. Kultura poprzez wspieranie rozwoju muzyki wokalnej. Rolą Fundacji Orange jest również łączenie działań w zakresie mecenatu na poziomie międzynarodowym. Projekty Fundacji Orange są realizowane w 27 krajów świata.

 

Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej została powołana grudniu 2005 r. przez Telekomunikację Polską i Orange, jako realizator działań o charakterze społecznym, edukacyjnym i charytatywnym. Decyzja ta była konsekwencją od lat prowadzonej w tych obszarach aktywności, a także wyrazem społecznego zaangażowania obu firm. Pozwoliło to również na oddzielenie działalności pro publico bono od działalności biznesowej.
Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej działająca w imieniu jej fundatorów włącza się w ważne społecznie inicjatywy, finansuje i współfinansuje programy i projekty z zakresu edukacji, kultury, opieki zdrowotnej i wolontariatu, a także działalności charytatywnej na rzecz dzieci i młodzieży. Realizuje projekty autorskie ale także włącza się w szersze partnerstwa dla rozwiązania ważnych społecznie problemów. Do najważniejszych realizowanych przez Fundację Grupy TP programów należą: "Szkoła bez Przemocy", "Edukacja z Internetem TP"," Telefon do Mamy", "Dźwięki Marzeń" i „Wirtualne Muzeum”.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy