Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.08.19 g. 20:51

KINO KRESOWE W DSH Nowogródczyzna w filmie


Filmoteka Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na pokaz w cyklu „Kino kresowe”: 22 sierpnia 2008, piątek, godz. 18.00 − w programie film Kraj lat dziecinnych w  reż. Ewy Szakalickiej. Po pokazie spotkanie z reżyserką.
Kraj lat dziecinnych (2005, 30 min), reż. Ewa Szakalicka

 

W filmie zobaczymy strony rodzinne Adama Mickiewicza – Zaosie, Nowogródek, Tuchanowicze, Świteź, Szczorse, Mir, w przepięknej zimowej scenerii. O Nowogródczyźnie Mickiewicza opowiadać będą żyjący na Białorusi Polacy. Po projekcji spotkanie z autorką filmu, córką żołnierza Okręgu Nowogródzkiego AK. Ewa Szakalicka, dziennikarka telewizyjna, zrealizowała wiele filmów dokumentalnych o Kresach, m.in. „Drogi do Ostrej Bramy”, „Burza na Wileńszczyźnie”, „Dzieło rozsądku – Liceum w Krzemieńcu”, Dwa oblicza Wołynia”, „Repatrianci”. W programie spotkania także pokaz archiwalnych zdjęć z Nowogródczyzny.
Pokaz odbywa się w scenerii wystawy Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego, która jest czynna:
· do 25 sierpnia (w siedzibie DSH);
· do 30 września (na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia).

 

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa;
czynny: wt–pt: 10.00–18.00, sob.–niedz. 11.00–17.00. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY.

 


Wystawa Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego

 

Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia i Dom Spotkań z Historią. Patron medialny: Focus Historia
Podczas letniego spaceru po Krakowskim Przedmieściu warto zobaczyć wystawę Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego prezentowaną na skwerze u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia oraz w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20. Kolekcjoner wybrał blisko 500 zdjęć i kilkadziesiąt eksponatów ze swoich zbiorów liczących 25 tysięcy obiektów. W skład kolekcji wchodzą archiwalne zdjęcia i pocztówki z końca XIX wieku i międzywojnia oraz dokumenty, listy, przedmioty pamiątkowe.

 

Z wystawy wyłania się fascynujący obraz Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej – wielobarwnych, wieloetnicznych, wielokulturowych, wieloreligijnych. Przez wiele stuleci żyli tam Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Niemcy, Rosjanie… Był to obszar o bogatej tradycji i burzliwej historii. Świat, który w wyniku II wojny światowej przestał istnieć. Na wystawie pokazujemy elementy tamtego świata oraz przypominamy, jak żyli, pracowali i świętowali mieszkańcy Kresów.

 

Na wystawie znajdują się również stanowiska multimedialne zawierające relacje świadków z Archiwum Wschodniego i Historii Mówionej Ośrodka KARTA.
Ekspozycji towarzyszą pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, spotkania z gośćmi oraz kiermasz wydawnictw związanych z tematyką kresową.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy