Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.22 g. 22:29

Jesienny spacer po wystawie


W ostatni weekend września zapraszamy na spacer po wystawie Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego z autorem ekspozycji. W programie m.in. ciekawostki i anegdoty dotyczące materiałów prezentowanych na wystawie, opowieści o fotografach i autorach zdjęć...

27-28 września 2008: sobota, godz. 17.00; niedziela, godz. 12.00 i 17.00. Miejsce spotkania: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
Wystawa Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego jest czynna do 30 września na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Od 4 września zapraszamy  do Domu Spotkań z Historią na wystawę W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939–1945). DSH, ul. Karowa 20, Warszawa; czynny: wt–pt: 10.00–18.00, sob.–niedz. 11.00–17.00. WSTĘP WOLNY, www.dsh.waw.pl

 

IMPREZY KRESOWE W DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ


23 września • wtorek, godz. 18.00

Promocja książki Ukraiński kochanek. Spotkanie z autorem Stanisławem Srokowskim

Stanisław Srokowski, urodzony na Podolu, pisarz, poeta, krytyk literacki i publicysta, wyróżniony Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, od lat opisuje burzliwe i dramatyczne dzieje Kresów. Podczas spotkania zaprezentuje swoją najnowszą powieść Ukraiński kochanek, w której przedstawia tragedię polsko-ukraińskiego małżeństwa. W książce splatają się losy Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Ormian; ożywa klimat Kresów Południowo-Wschodnich, przedwojennego Lwowa…

 

15 października • środa, godz. 18.00


„Opowieści z Kresów”: Krzemieniec – wołyńskie Ateny nad Ikwą. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.
Bohaterem kolejnego spotkania będzie owiane legendami miasto Krzemieniec. W programie m.in. pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Kazimierza Sheybala Ateny wołyńskie.

 


18 października • sobota, godz. 16.00–19.00


8. Dni Kresów w Warszawie.
Organizatorzy Bielański Ośrodek Kultury, Dom Spotkań z Historią
16.00: Orle gniazdo – opowieść o Kamieńcu Podolskim. O burzliwych dziejach twierdzy najpiękniej położonego miasta dawnej Rzeczpospolitej mówić będzie dyrektor Instytutu Sztuki PAN Jarosław Komorowski. Spotkanie ilustrowane ikonografią ze zbiorów autora.
17.30: Kino kresowe. Film Kamieniec Podolski, w reż. Jerzego Janickiego. Film zrealizowany w cyklu „Kresowe twierdze Rzeczpospolitej”

19 października • niedziela, godz. 16.00–19.00


8. Dni Kresów w Warszawie.
Organizatorzy Bielański Ośrodek Kultury, Dom Spotkań z Historią

godz. 16.00: Kino kresowe: Podróż do Lwowa w lata 30-te, reż. J. Janicki (2000, 52 min). Dokument oparty na przedwojennych filmach zrealizowanych przez Tadeusza Matuszkiewicza. Obejrzymy m.in. Lwów, Gródek Jagielloński, Jaremczę, Zadwórza, Żółkiew i Zaleszczyki.

godz. 17.30: Śladami starej kroniki, reż. Joanna Wierzbicka i Walentyna Kobluk (1998, 46 min). Reżyserki podążają śladem filmowców Polskiej Agencji Telegraficznej, którzy w 1939 zrealizowali film Piękno naszych ziem wschodnich. Wprowadzenie: Tomasz Kuba Kozłowski

 

28 października • wtorek, godz. 18.00


Cichociemny z Drohobycza – Tadeusz Chciuk „Celt”.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, Muzeum Historii Ruchu Ludowego oraz DSH. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

 

Wieczór poświęcony postaci słynnego Drohobyczanina, Cichociemnego, kuriera Władysława Sikorskiego i Stanisława Mikołajczyka. W programie wspomnienia o Tadeuszu Chciuku, pokaz filmu Ewy Szakalickiej i pamiątek po Tadeuszu Chciuku.

 

do 30 WRZEŚNIA Wystawa
Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia

Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego

Z wystawy wyłania się fascynujący obraz Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej – wielobarwnych, wieloetnicznych, wielokulturowych, wieloreligijnych. Przez wiele stuleci żyli tam Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Niemcy, Rosjanie… Był to obszar o bogatej tradycji i burzliwej historii. Świat, który w wyniku II wojny światowej przestał istnieć. Na wystawie pokazujemy jego elementy oraz przypominamy, jak żyli, pracowali i świętowali mieszkańcy Kresów.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy