Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.09.30 g. 20:42

Wilm Hosenfeld - niezwykła biografia oficera Wehrmahtu

film, spotkanie z reżyserem, dyskusja

Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) zaprasza na wieczór zatytułowany Wilm Hosenfeld – niezwykła biografia oficera Wehrmachtu: 7 października 2008, wtorek, godz. 18.00.

W programie pokaz filmu Marka Drążewskiego Dzięki Niemu żyjemy (2008, 45 min) i spotkanie z reżyserem. Wieczór poprowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król, historyk, politolog i redaktor naukowy polskiego wydania dzienników Wilma Hosenfelda, które ukazały się w 2008 r. nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm.

 

 

Wilm Hosenfeld lata okupacji spędził w Warszawie; od początku wojny pomagał Polakom i Żydom, m.in. Władysławowi Szpilmanowi. Zginął po wojnie w sowieckim łagrze.

 

Biografia oficera Wehrmachtu Staram się ratować każdego” Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach oraz film M.Drążewskiego będą punktem wyjścia do rozmowy z udziałem reżysera filmu
i publiczności. Spotkanie jest jedną z imprez towarzyszących wystawie:
W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945).

 

Na spotkanie i wystawę WSTĘP WOLNY.

 


***
WYSTAWA W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945). Autorzy: Danuta Jackiewicz i Eugeniusz Cezary Król.

 

250 zdjęć okupacyjnej stolicy wykonanych przez fotografów Kompanii Propagandowych (PK) Wehrmachtu i SS, odpowiedzialnych za dostarczanie materiałów do hitlerowskich mass mediów — prasy, radia i kronik filmowych. Zdjęcia, w większości nieznane w Polsce, pochodzą z Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie i Archiwum Federalnego w Koblencji. Na wystawie znalazły się zarówno fotografie zmanipulowane, jak i wiarygodne świadectwa ukazujące zniszczenia stolicy i życie codzienne jej mieszkańców. Teksty źródłowe i komentarze pomagają interpretować zdjęcia niemieckich fotoreporterów.
Organizator: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20. Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wystawa czynna: 4 września – 2 listopada wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz soboty-niedziele: 11.00-17.00. Wstęp wolny.

***


Eugeniusz Cezary KRÓL, prof. dr hab., historyk, politolog, filmoznawca, kierownik Katedry Politologii Collegium Civitas, docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Obszary zainteresowań: historia najnowsza i współczesna Niemiec oraz stosunki polsko-niemieckie w XX wieku, ustroje i przywództwo totalitarne w XX wieku, indoktrynacja i propaganda totalna w XX wieku, film jako źródło do dziejów najnowszych i współczesnych.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy