Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.10.23 g. 11:14

Król Mięsopust w Laboratorium Dramatu

27 października - czytanie dramatu Jarosława M. Rymkiewicza

To „tragifarsa w dwóch aktach”, historia dziejąca się w królewskiej sypialni, a ściślej wokół królewskiego łoża.

Hiszpański król Filip nie chce pojąć za żonę księżniczki Rosalindy, która zresztą odwzajemnia niechęć Filipa. Chętnie za to u swego boku widziałaby pasującego do niej tęgością parobka Florka. Filip wolałby zaś drobną pomywaczkę Kasię. A że Florek nie ma nic przeciwko zostaniu królem, Filip oddaje mu swoje berło wraz z ręką Rosalindy. Czy jednak wszyscy bohaterowie okażą się zadowoleni z tej zamiany?


Jarosław Marek Rymkiewicz pozwala swoim bohaterom zamienić się życiowymi rolami, ale bawi się przy tym konwencją, obdarzając bohaterów świadomością, że role te to w istocie maski teatralne, które zakładają przed obserwującą przebieg zdarzeń publicznością. ,

 

Czy zatem życie jest teatrem, jak u Calderona życie było snem? Czy gramy tylko role w tragifarsie, dopóki nie spadnie kurtyna?

 

Autor sztuki jest poetą, dramaturgiem, tłumaczem i historykiem literatury, emerytowanym pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN z tytułem profesora. W swoich utworach odwoływał się do różnych stylów i tematów literatury polskiej i europejskiej, wierny swojej myśli, że „współczesność zaczęła się w dniu wczorajszym”, której wyrazem stała się jego teoria imitacji wg której napisany jest Król Mięsopust. Podkreślał przy tym, że na ubiegłe wieki patrzeć należy z przymrużeniem oka.

 

Czytanie wyreżyseruje Piotr Jędrzejas, absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT i Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST.

 

Wyeżyserował między innymi Bajzel Krzysztofa Czeczota w Teatrze Ludowym w Krakowie i Dzień Walentego Iwana Wyrypajewa w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza.

 

W czytaniu wezmą udział: Dagna Dywicka, Adrianna Jaroszewicz, Agnieszka Kwietniewska, Karolina Porcari, Jarosław Ciołek, Bogusław Kudłek, Sebastian Świerszcz i Błażej Wójcik. Słowo wstępne wygłosi profesor Antoni Czyż, historyk literatury i idei. Po czytaniu - dyskusja.

 

Więcej informacji: www.labodram.pl

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy