Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.11.04 g. 21:49

Niemcy, Żydzi, Polacy - spojrzenia na warszawskie getto


Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie z Jackiem Leociakiem zatytułowane: Niemcy, Żydzi, Polacy – spojrzenia na warszawskie getto: 7 listopada 2008, piątek, godz. 18.00, ul. Karowa 20 w Warszawie.


Punktem wyjścia do rozważań o codzienności warszawskiego getta, historii jego powstania i topografii będzie wystawa W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945).

Jacek Leociak zaprezentuje wybór fotografii i przedstawi różne punkty widzenia: niemieckich żołnierzy robiących zdjęcia getta, żydowskich mieszkańców tej dzielnicy spisujących na gorąco swe relacje i polskich świadków z aryjskiej strony muru. Wyruszymy w wędrówkę po getcie, zatrzymując się w charakterystycznych miejscach: przy moście nad Chłodną; koło tzw. wach, czyli bram do getta, muru dzielącego „tę” i „tamtą” stronę. Prowadzący spotkanie postawi pytania: w jaki sposób możemy dotrzeć do tego, co działo się wówczas w „dzielnicy zamkniętej”, jakiego typu źródła mamy do dyspozycji i czym, w tym kontekście, jest fotograficzna dokumentacja getta.

 

Jacek Leociak - adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Holocaustu IBL PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i materiały”, członek zespołu przygotowującego wystawę stałą Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (galeria “Czas Zagłady”). Ostatnio opublikował: “Text in the Face of Destruction. Accounts from the Warsaw Ghetto Reconsidered” (2004, wydanie polskie 1997). W lutym 2008 roku Yale University Press opublikuje “The Warsaw Getto. A Gide to the Perished City” (książka napisana wspólnie z Barbarą Engelking, wydanie polskie 2001). Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady).-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy