Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.11.23 g. 21:28

GRUDZIEŃ W DSH – program imprez


Kalendarium

16.12.2008 — 15.02.2009 • Wystawa
60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48
Otwarcie: 16 grudnia, wtorek, godz. 18.00

 

do 28.12.2008 • Wystawa
Tożsamość. Zaolzie.

 

do 3.01.2009 • Wystawa plenerowa
Teraz będzie Polska. Rok 1918.

 

5.12.2008 , piątek, godz. 18.00 • Film
Przestrzenie Banacha, reż. Krzysztof Lang (2005, 48 min) w cyklu „Kino kresowe”. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

 

7.12.2008, niedziela, godz. 11.00-13.00 • Spotkanie
Podsumowanie projektu „Ścieżki mniejszości”. Prowadzi Krzysztof Wittels.

 

9.12. 2008, wtorek, godz. 18.00 • Spotkanie
Czy papież zamierzał zdobyć Kreml? w cyklu „Jan Paweł II wobec totalitaryzmów”. Prowadzi Jan Ośko.

 

11.12. 2008, czwartek, godz. 18.00 • Spotkanie
Z szablą, paletą i plecakiem. Opowieść o Mikołaju Wisznickim. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

 

12.12. 2008, piątek, godz. 18.00 • Film
Słoneczna aleja, reż. Leander Haußmann (1999, 101 min) w cyklu „Kamera za żelazną kurtyną”.

 

14.12. 2008, niedziela, godz. 12.00 • Spotkanie
Spacer po wystawie Teraz będzie Polska. Rok 1918. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

 

17.12.2008, środa, godz. 18.00 • Spotkanie
Arkadia nad Złotą Lipą. Rzecz o panach z Brzeżan w cyklu „Opowieści
z Kresów”. Prowadzi Tomasz K. Kozłowski.

 

18.12. 2008, czwartek, godz. 18.00 • Film
Sprawa do załatwienia, reż. Jan Rybkowski, Jan Fethke (1953, 81 min)
w cyklu „Przez kino do historii”. Prowadzi Eugeniusz Cezary Król.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
WYSTAWY

 

16 grudnia 2008 – 15 lutego 2009
Wystawa 60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48
Organizatorzy: Polska Agencja Prasowa i Dom Spotkań z Historią. Miejsce: DSH, ul. Karowa 20.

Polska Agencja Prasowa i Dom Spotkań z Historią zapraszają na  wystawę fotografii z archiwum Polskiej Agencji Prasowej. Zdjęcia, wykonane przez profesjonalnych fotoreporterów, przechowywane przez lata wyłącznie             w negatywach, rejestrują oficjalne i codzienne życie w Warszawie w 1947 i 1948 roku. Pokazują rzeczywistość tamtego czasu: odradzanie się zniszczonego po wojnie miasta, zmagania ludzi z trudną codziennością, życie ulicy, handel, wypoczynek, sport, kulturę, życie religijne, oraz proces umacniania się komunistycznego państwa, sytuację polityczną i coraz agresywniejszą propagandę; zebrania, obchody, demonstracje poparcia, rocznicowe obchody, rytuał wizyt partyjno-państwowych – aż po zjazd powołujący PZPR w grudniu 1948.

Na wystawę składa się około 200 fotografii w różnych formatach, ułożonych tematycznie i uzupełnionych krótkimi komentarzami                          z ówczesnej prasy i prywatnych dzienników. Częścią ekspozycji będą zamieszczone w wieżach multimedialnych fragmenty kronik filmowych oraz nagrania dźwiękowe z epoki i relacje świadków.

 

 

do 28 grudnia 2008
Tożsamość. Zaolzie — wystawa fotograficzna. Autorki zdjęć: Monika Bereżecka i Monika Redzisz (Zorka Project).
Organizatorzy: Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią. Miejsce: DSH, ul. Karowa 20.
Wystawa współczesnych portretów mieszkańców Zaolzia. Autorki zdjęć spotkały się kilkunastoma osobami, które opowiedziały im swoje historie. Polacy, Czesi, Ślązacy, Żydzi tworzą niecodzienną, barwną mozaikę, a ich życie to wyjątkowa opowieścią o Śląsku Cieszyńskim, współistnieniu kultur i narodowości. Wystawa jest częścią projektu Zaolzie w XX wieku, którego najważniejszym celem jest dialog polsko-czeski dotyczący wspólnej przeszłości na tych ziemiach.

 

 

do 3 stycznia 2009
Wystawa Teraz będzie Polska. Rok 1918
Organizator: Dom Spotkań z Historią. Miejsce: skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.
Wystawa przypomina najważniejsze wydarzenia 1918 roku i przywołuje atmosferę tamtego czasu. Składa się z archiwalnych zdjęć i dokumentów oraz tekstów źródłowych. Otwiera ją kalendarium wydarzeń. We wprowadzeniu zarysowana zostanie sytuacja Polski w początkach 1918 roku: zniszczenia, głód i epidemie spowodowane I wojną światową oraz budzące  się wrzenie niepodległościowe – strajki, demonstracje i zgromadzenia. Zasadnicza część wystawy pokazuje wyzwalające się kolejno Śląsk Cieszyński, Galicję, Kraków, Warszawę, Lwów i Poznań. Ostatnie rozdziały ekspozycji przywołują entuzjazm związany z odzyskaniem niepodległości. Na zdjęciach zobaczymy wyzwalający się spod okupacji austriackiej Kraków i tłumy na rynku, 31 października ’18 r., rozbrajanie Niemców na ulicach Warszawy i wielką demonstracje narodową na Krakowskim Przedmieściu 17 listopada 1918.

Archiwalnym zdjęciom, ulotkom, plakatom i dokumentom towarzyszą relacje świadków tamtych dni; w kronikarskich zapisach i fragmentach korespondencji powraca klimat sprzed 90 lat.
Ekspozycja została przygotowana na podstawie materiałów źródłowych do albumu Rok 1918. Odzyskiwanie Niepodległej oraz ikonografii ze zbiorów prywatnych. Składa się z 20 wielkoformatowych, podświetlanych plansz.
Scenariusz wystawy – Tomasz Kuba Kozłowski.

 

 

WYDARZENIA

 

 

5 grudnia, piątek, godz. 18.00
Przestrzenie Banacha, reż. Krzysztof Lang (2005, 48 min) w cyklu „Kino kresowe”. Wprowadzenie Tomasz Kuba Kozłowski.
Film dokumentalny o Stefanie Banachu i słynnej lwowskiej szkole matematycznej. Barwne historie z „Kawiarni Szkockiej” we Lwowie, ulubionym miejscu spotkań polskich matematyków i losy jednego z największych matematyków XX wieku.

 

 

7 grudnia, niedziela, godz. 11.00-13.00
„Ścieżki mniejszości”. Prowadzi Krzysztof Wittels i Magdalena Kocejko.
Podsumowanie projektu „Ścieżki mniejszości” realizowanego przez Dom Spotkań z Historią i Fundację Inna Przestrzeń. W ramach projektu uczniowie gimnazjów i liceów poznawali historię i kulturę historycznych mniejszości Warszawy – Niemców, Żydów, Rosjan, a następnie opracowywali trasy tematyczne związane z ich historią i prowadzili bezpłatne spacery dla mieszkańców stolicy. W programie spotkania m.in. pokaz filmu dokumentalnego i prezentacja strony internetowej.
Spacery ścieżkami mniejszości wchodzą w skład oferty edukacyjnej DSH, istnieje możliwość zorganizowania wycieczki z udziałem naszego przewodnika.

 

 

9 grudnia, wtorek, godz. 18.00
Czy papież zamierzał zdobyć Kreml? w cyklu „Jan Paweł II wobec totalitaryzmów”. Prowadzi redaktor Jan Ośko.
Tematem spotkania będą relacje między wschodnim a zachodnim chrześcijaństwem oraz wpływ Jan Pawła II na upadek komunizmu w ZSRR. Goście dyskusji: Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, dr Andrzej Grajewski, publicysta „Gościa Niedzielnego” i „Wprost”, Stanisław Ciosek, polityk, były ambasador RP w Moskwie.

Podczas spotkań z cyklu „Jan Paweł II wobec totalitaryzmów” zaproszeni goście – historycy, dziennikarze, świadkowie historii – opowiadają o roli Papieża w obaleniu systemu komunistycznego w Polsce, kulisach wydarzeń historycznych, cenzurze i trudnych kontaktach Kościoła
z przedstawicielami władz PRL. W programie pokaz materiałów filmowych
i fotograficznych.

 

 

11 grudnia, czwartek, godz. 18.00
Z szablą, paletą i plecakiem. Opowieść o Mikołaju Wisznickim. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.
Spotkanie połączone z prezentacją multimedialną, poświęcone Mikołajowi Wisznickiemu — oficerowi I Korpusu Polskiego w Rosji i pułkownikowi Wojska Polskiego, krajoznawcy, malarzowi, ilustratorowi czasopism i książek.

Mikołaj Wisznicki, (ur. 1870 w Hołowkówce k. Czehrynia, zm. 1954 w Londynie), oficer I Korpusu Polskiego w Rosji, kawaler krzyża Virtuti Militari w 1920 r., komendant Korpusu Kadetów w Modlinie, pułkownik Wojska Polskiego, krajoznawca (współtwórca Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, autor projektu odznaki PTK), malarz, rysownik, ilustrator czasopism i książek, autor m.in. okładki „Ilustracji Polskiej” z grudnia 1918 r. — motywu zmykającego wystawę Teraz będzie Polska. Rok 1918.

 

 

12 grudnia, piątek, godz. 18.00
Słoneczna aleja, reż. Leander Haußmann (1999, 101 min) w cyklu „Kamera za żelazną kurtyną”.
Organizatorzy: Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Dom Spotkań z Historią.
Niemiecka Republika Demokratyczna, Berlin, początek lat 70. Siedemnastolatek Michael – „Micha” mieszka z rodzicami przy Sonnenalle, alei wiodącej na Zachodnią stronę miasta. Jego sąsiedzi pracują dla tajnej policji, Związek Radziecki jest Wielkim Bratem NRD, a Micha przeżywa pierwszą miłość, poznaje smak używek, słucha Rolling Stonesów, odkrywa prawdziwe oblicze wolności. Dla niego i jego przyjaciół to najpiękniejsze chwile życia.

 

 

14 grudnia 2008, niedziela, godz. 12.00
Spacer po wystawie Teraz będzie Polska. Rok 1918. Prowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.
Spotkanie poprowadzi autor scenariusza ekspozycji plenerowej Teraz będzie Polska. Rok 1918 Początek w galerii plenerowej DSH na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia; ciąg – w sali spotkań DSH, gdzie autor zaprezentuje i skomentuje materiały ikonograficzne z wystawy.

 

 

17 grudnia, środa, godz. 18.00
Arkadia nad Złotą Lipą. Rzecz o panach z Brzeżan w cyklu „Opowieści z Kresów”. Prowadzi Tomasz K. Kozłowski.
Opowieść o mieście Brzeżany na Podolu i jego sławnych mieszkańcach — Sieniawskich, Potockich, Brucknerze, Rydzu Śmigłym… — prowadzona przez kolekcjonera i znawcę tematyki kresowej Tomasza Kubę Kozłowskiego.

 

Podczas spotkań z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski przedstawia historię Kresów przełomu XIX i XX wieku. Opowiada o narodowościach i grupach etnicznych, przypomina krainy i miejsca znane już tylko ze starych map. Swoją opowieść ilustruje historyczną ikonografią i pokazem unikalnych materiałów z prywatnej kolekcji poświęconej dawnym Kresom Wschodnim. Kolekcja, tworzona od kilkunastu lat, liczy obecnie blisko 30.000 obiektów: fotografie, pocztówki, druki okolicznościowe, mapy, plany, antyki, odznaki etc., dotyczące ponad 1000 miejscowości na Kresach. Spotkania odbywają raz w miesiącu, w środę.

 

 

18 grudnia • czwartek, godz. 18.00
Sprawa do załatwienia, reż. Jan Rybkowski, Jan Fethke (1953, 81 min) w cyklu „Przez kino do historii”
Komedia satyryczna o codziennych bolączkach warszawian, wymierzona przeciwko spekulantom, bumelantom i biurokratom. Dziennikarz telewizyjny Stefan Wiśniewski przyjeżdża do prowincjonalnej fabryki obuwia, aby nakręcić reportaż o przodownicy pracy, Zosi Lipińskiej. Przy okazji obiecuje jej pomóc w załatwieniu pianina dla zespołu świetlicowego. Po licznych perypetiach zespół otrzymuje wymarzony instrument, a między bohaterami rodzi się uczucie. W filmie wystąpił m.in. Adolf Dymsza (w ośmiu znakomitych epizodach), scenariusz napisała m.in. Stefania Grodzieńska, lektor: Andrzej Łapicki.

 

 

Filmy wyświetlane w cyklu „Przez kino do historii” prezentuje historyk Eugeniusza Cezary Król. Profesor Król, pomysłodawca cyklu, opowiada o wpływie cenzury na kinematografię oraz celach i działaniach propagandy, odnosząc się do rzeczywistych wydarzeń historycznych oraz fabuły filmowej. Prezentuje filmy fabularne zrealizowane po 1946 roku w Polsce i za granicą. Spotkania i pokazy odbywają raz w miesiącu, w czwartkowe wieczory.

 

 

***
Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia, oraz innymi organizacjami i środowiskami
w kraju i za granicą, m.in z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz sobota-niedziela: 11.00-17.00. Księgarnia historyczna otwarta w godzinach pracy DSH oraz podczas spotkań. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy