Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.01.26 g. 22:25

Wokół wystawy 60 lat temu w Warszawie

Pokaz filmów dokumentalnych o ‘47 i ‘48 roku 30 stycznia (piątek), godz. 18.00, DSH, ul. Karowa 20 w Warszawie

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych  o ‘47 i ‘48 roku. Zaprezentujemy 5 krótkometrażowych filmów o wciąż zniszczonej, ale budzącej się do życia Warszawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Będą to:

 Hotel Polonia, reż. Jan Rojewski (1947, 10 min),

Suita Warszawska, reż. Tadeusz Makarczyński (1947, 19 min),

Ulica Brzozowa, reż. Wojciech Jerzy Has, Stanisław Różewicz (1947, 10 min),

Co ty tu robisz?, reż. Stanisław Wohl oraz Warszawa ’48, reż. Tadeusz Roman (1948, 10 min).

 

WSTĘP WOLNY.

 

Hotel Polonia  to dokument poświęcony jedynemu ocalałemu hotelowi w Warszawie, w którym mieściły się m.in. przedstawicielstwa dyplomatyczne. W dokumencie Co ty tu robisz? poznamy historię trojga osieroconych dzieci mieszkających w zburzonym domu. Suita warszawska to impresja o odradzającej się stolicy, składająca się z 3 części: Adagio – Klęska, Andante – Powrót do życia, Allegro – Wiosna Warszawska. 
Ulica Brzozowa pokazuje  życie mieszkańców jednej z wielu zniszczonych ulic na Starym Mieście. Lokatorzy na Brzozowej mieszkają jeszcze w piwnicach lub zgliszczach, ale w ruinach działają już małe sklepy i warsztaty. Warszawa ‘48 to relacja z największych placów budowy w stolicy. We wszystkich dokumentach uderza kontrast między rozmiarami zniszczeń a siłą odradzającego się życia.

 

Pokaz odbędzie się w scenerii wystawy 60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48. Na wystawę składa się ponad 200 fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia tamtego okresu oraz codzienność mieszkańców odbudowującej się stolicy. Wystawa można oglądać do 15 lutego, od wtorku do piątku w godz. 10.00–18.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 11.00–17.00. WSTĘP WOLNY.


***


Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku
ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy