Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.02.02 g. 15:56

Absynt

weekend w Laboratorium Dramatu

Karolina kończy studia i planuje ślub. Jednak to nie symboliczny koniec dzieciństwa ją czeka. Karolina zakłada suknię ślubną, by popełnić samobójstwo. Co spowodowało, że młoda kobieta na progu dorosłości traci motywację do życia?


Zapraszamy do:

 

  • Laboratorium Dramatu
  • 6-8 lutego 2009; 19:00
  • Bilety: 30, 20 pln
  • Rezerwacja: 0 663 741 903

 

Fragmenty spektaklu na stronie www

 

Mocny, bezpretensjonalny tekst, poddany został reżyserskiej obróbce Aldony Figury.

 

Efektem spotkania w pracy dwóch młodych artystek jest spektakl, w którym nie ma ani trochę kobiecego ciepełka ani sentymentalnego gaworzenia.[...]

 

W „Absyncie” nie brakuje ostrych, a jednak trzymanych na wodzy, użytych z wyczuciem słów czy sytuacji. Bardzo dobrze pomyślana została scena, z której widz dowiaduje się o skrobance, do której rodzice zmusili Karolinę. Zamiast wywalić na środek sceny fotel ginekologiczny, pokazano dorosłego, ulepionego z matczynych wyobrażeń o synu człowieka (Marcin Drężek), który za swe zniknięcie i milczenie pobiera wysoką opłatę. Taka groteskowa, dowcipna, a zarazem przejmująca scena najlepiej świadczy o tym, na jakim poziomie myśli się o teatrze w Laboratorium Dramatu.

(Iza Natasza Czapska, Życie Warszawy)

 

Reżyseria :

  • Aldona Figura

Scenografia:

  • Katarzyna Paciorek

 

Laboratorium Dramatu udowadnia, że potrafi robić współczesny teatr.

 

Najnowszy spektakl - „Absynt” Magdy Fertacz w reżyserii Aldony Figury - niezwykle szczerze mówi o dzisiejszym świecie.

 

To nie jest sztuka, która ma szansę stać się ponadczasowym tekstem. Jej siłą jest natomiast trafność obserwacji oraz ostrość, z jaką krytykuje oparte na pozorach, konformizmie i hipokryzji związki międzyludzkie.

(Julia Lutomska, Rzeczpospolita)

 

OBSADA :

 

  • Karolina – Matylda Paszczenko
  • Matka – Maria Maj
  • Ojciec – Zdzisław Wardejn
  • Prawie mąż – Mariusz Drężek
  • Pies z kulawą nogą – Robert T. Majewski
  • Dziecko w brzuchu – Marcin Hycnar

 

Niby wszystko to już znamy: rodzina na pierwszy rzut oka normalna (ojciec wykładowca uniwersytecki, matka w domu, córka ładna, zna angielski), na drugi rzut okazuje się dysfunkcyjna.[...] Dlaczego więc to zbudowane ze stereotypów przedstawienie wciąga? Bo jest dobrze napisane! Aktorzy zamiast kombinować, jak zagłuszyć szelest papieru, mogą skupić się na grze i stworzyć prawdziwe kreacje, jak młoda Matylda Paszczenko w roli Karoliny. Świetnym pomysłem okazało się też użycie nagrania wideo - zapisu ostatnich chwil Karoliny przed śmiercią.

 

Szef Laboratorium Tadeusz Słobodzianek (b. krytyk, obecnie ceniony dramatopisarz) udowadnia, jak bardzo młodemu dramatowi potrzebna jest instytucja, w której nad tekstem wspólnie pracują autor, reżyser i aktorzy.

(Aneta Kyzioł, Polityka)

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy