Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.03.28 g. 12:54

MYSTERIUM CRUCIS

siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu

W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia 2009 roku, o godz. 20:00, w Kościele oo. Barnabitów, przy ul. Sobieskiego 15, w Warszawie odbędą się uroczystości z udziałem władz kościelnych, miasta i przedstawicielami administracji państwowej - dotyczące sprowadzenia zamówionego we Włoszech dzieła sztuki - TABERNAKULUM, które ma już na stałe stanąć w Kościele.

MYSTERIUM CRUCIS – siedem słów Chrystusa na krzyżu jest utworem napisanym specjalnie na tę okazję – jedyna w swym rodzaju kompilacja tekstów Ewangelistów nadaje wydarzeniom spod Krzyża wielopoziomowy wymiar - uzupełniając się nawzajem, ale i akcentując czasem różne aspekty Męki Pańskiej.

 

Jest to najnowsze oratorium Hadriana Filipa Tabęckiego

 

Wersje wykonywane będą przez znakomitych aktorów polskich - imienników Ewangelistów - dla łatwiejszego i bardziej czytelnego wielogłosu:

 

  1. i tak, partię św. Mateusza wykona Mateusz Damięcki
  2. słowa św. Łukasza wypowie Łukasz Simlat
  3. św. Marka Marek Richter
  4. a św. Jana Jan Peszek

 

Główna narracja przenosić nas będzie w tamte chwile, kiedy umęczony Jezus wypowiada ostatnie słowa do nas ludzi - głosem Jezusa w Mysterium Crucis będzie niezastąpiony i fenomenalny baryton polski - Adam Kruszewski.

 

Towarzyszyć mu będą wybitni wokaliści:

 

  • Valentina Pennino (Zona Piłata i Matka Jezusa),
  • Katarzyna Kiszewska (Weronika, Maria Magdalena)
  • a także Marek Bałata.

 

W tym prapremierowym wystawieniu, „MYSTERIUM CRUCIS – siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu", weźmie więc udział liczna (8 solistów) czołówka polskich aktorów i śpiewaków oraz blisko 50 wykonawców:

 

  • Orkiestra Kameralna Stowarzyszenia "Muzyka bez Granic",
  • zespół KAMELEON,
  • Chór Czterech Żywiołów,
  • a wszystko pod dyrekcją Radosława LABAKHUA KISZEWSKIEGO

 

Wydarzenie to będzie uświetnieniem ważnych uroczystości - ale przede wszystkim wzmocnieniem refleksji artystycznej i religijnej wśród wiernych na progu Wielkiego Tygodnia - czasu zadumy i refleksji nad wartościami religijnymi i obyczajowymi.

 

... Właśnie wobec bolesnego obrazu podziałów i trudności pojednania pomiędzy ludźmi, zachęcam do spojrzenia na "Mysterium Crucis " jako na najwyższy dramat, w którym Chrystus pojmuje i przeżywa aż do dna dramat oddalenia człowieka od Boga, wołając słowami Psalmisty:
„Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?”
i w tym samym czasie dokonuje naszego pojednania.

 

Ojciec Święty Jan Paweł II

 

 

HADRIAN FILIP TABĘCKI

 

kompozytor

 

Zadebiutował jako kompozytor w 1993 roku na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie spektaklem muzycznym 'Śpieszmy się kochać ludzi' do wierszy księdza Jana Twardowskiego.

 

Wieloletni kierownik muzyczny Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Długoletni współpracownik takich artystów jak m.in. Krystyna Tkacz, Michał Bajor, Jacek Bończyk, Magdalena Kumorek. Kierownik muzyczny na I - III Ogólnopolskich Konkursach na Interpretację Piosenek Anny German 'Tańczące Eurydyki' w Zielonej Górze.

 

Kompozytor muzyki do przedstawień i filmów w reżyserii Janusza Kijowskiego ('Kameleon', 'Piękny widok', 'Piękna Pani Seidenman', 'Czarownice z Salem') oraz m.in do spektakli 'Romeo i Julia' (Teatr im. St. Jaracza, Olsztyn), 'Blue room' (Teatr Polski, Bielsko-Biała), 'Szwagierki' (Teatr Rozrywki, Chorzów), 'Spoze' (Teatro Kismet, Bari, Włochy), Smutna królewna (Teatr Montownia, Warszawa), Mamy świętego Mikołaja, Lis Przechera (Białostocki Teatr Lalek, Białystok) i inne.

 

Kompozytor wielu piosenek i songów do wierszy i tekstów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Wisławy Szymborskiej, Jana Twardowskiego, Marcina Sosnowskiego, Jacka Bończyka, Adama Nowaka, Krzysztofa Feusette i Romana Kołakowskiego.

 

Kompozytor oratoriów: 'Msza Polska wg x. Jana Twardowskiego' 1998, 'Kantata – Pieśń Świata' 2000, 'Misterium Iniquitatis' 2005, 'Quem Quaeritis – Misterium Drogi Krzyżowej' 2006, 'Polonia Semper Invicta' 2008.

 

Jako pianista współtworzy zespół Kameleon i Tangata Quintet. Nagrywa dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych (Program III Polskiego Radia, Polskie Radio Kraków, Program 1 i 2 TVP, RTL7).

 

Liczne nagrody i wyróżnienia za twórczość artystyczną (m.in. za piosenkę premierową na wrocławskim PPA 1998 i za muzykę do spektaklu 'Piękna Pani Seidenman' na Festiwalu 'Dwa Teatry' 2003 w Gdyni).

 

Kompozytor muzyki do hitu filmowego Lejdis (2008).

 

Aranżer, producent muzyczny, reżyser i scenarzysta.


MYSTERIUM CRUCIS

 

  • 5 kwietnia 2009 r.,
  • o godz. 20:00,
  • w Kościele oo. Barnabitów,
  • w Warszawie
  • przy ul. Sobieskiego 15.
  • WSTĘP WOLNY

 

 

 

Autorem wstrząsającego obrazu na plakacie - "CHRYSTUS PASYJNY" - jest światowej sławy scenograf, malarz i pedagog - Profesor Andrzej Kreutz Majewski

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy