Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.04.19 g. 16:21

23. kwietnia - Światowy Dzień Książki


Przyłapani na czytaniu to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Książki koordynowanych w naszym kraju przez Polską Izbę Książki. Do akcji tradycyjnie przyłącza się także EMPiK. We wszystkich 90. salonach w kraju pojawią się plakaty prezentujące słynne postaci kultury przyłapane na czytaniu. To naturalnie tylko jeden z elementów książkowego świętowania. 23. kwietnia, jak co roku, w salonach zaplanowano akcję 3 za 2”, czyli za trzy książki wybrane w EMPiKu można będzie zapłacić cenę dwóch egzemplarzy, a do zakupionych książek będą dodawane róże. Podczas weekendu poprzedzającego Dzień Książki, czyli 21. i 22. kwietnia, w salonach będą odbywały się spotkania autorskie, warsztaty, panele dyskusyjne, akcje głośnego czytania i przeróżne atrakcje związane z literaturą. Nie zabraknie oczywiście konkursów, a także związanych ze świętem upominków, m.in. koszulek z hasłem tegorocznych obchodów.

 

Książki i róże
Zaczęło się bardzo romantycznie: przez wiele lat w dniu świętego Jerzego, który przypada 23. kwietnia, Katalończycy wręczali damom swego serca róże - kwiaty, które miały wyrosnąć z krwi smoka przelanej, jak wiadomo, przez walecznego patrona rycerskości. Jakiś czas potem niewiasty zaczęły odwdzięczać się dwornym kawalerom podarunkami w postaci książek. To pierwsza część tradycji literackiego święta. Część druga: w 1926 roku hiszpański wydawca Vicente Clavel Andrés wpadł na pomysł zorganizowania w swoim mieście Walencji Dnia Książki. Początkowo myślał o 7. października, czyli dniu, w którym przypada rocznica śmierci Cervantesa, ale wybrał ostatecznie 23. kwietnia ze względu na symboliczność tej daty: tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, Inco Garcilas de la Vega oraz największy dramatopisarz wszech czasów William Shakespeare. Świętu zaczęło towarzyszyć publiczne czytanie Don Kichota, a literackie maratony trwały nierzadko dłużej niż 24 godziny karnawału czytelników i pisarzy. W 1930 r. Dzień Książki stał się oficjalnym świętem Hiszpani, w 1964 r. - wszystkich krajów hiszpańskojęzycznych, a w 1996 r. po raz pierwszy na całym świecie zaczęto realizować pomysł UNESCO, by 23. kwietnia świętować Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tak oto splotły się losy świętego Jerzego, Don Kichota i róży, której imię znalazło się w tytule jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku.

 

23 kwietnia urodzili się:
1564 - angielski dramaturg William Shakespeare (data niepewna, wiadomo jednak, że autor Hamleta został ochrzczony 26 kwietnia)
1902 - islandzki pisarz Halldór Kiljan Laxness
1918 - francuski pisarz Maurice Druon
1924 - norweska pisarka Margit Sandemo

 

23 kwietnia zmarli
1616 - hiszpański pisarz Inca Garcilaso de la Vega
1616 - angielski dramaturg William Shakespeare
1850 - angielski poeta William Wordsworth

 

Światowy Dzień Książki w warszawskich salonach EMPiKu


EMPiK Arkadia, Al. Jana Pawła II 82

22 kwietnia, godz. 15.00 - spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem
Prof. Jerzy Bralczyk będzie promował zbiór felietonów wydanych na CD pod wspólnym tytułem Mój język prywatny vol. 1.
23 kwietnia, godz. 16.00 - spotkanie z Manuelą Gretkowską poświęcone najnowszej książce pisarki Kobieta i mężczyźni
23 kwietnia, godz. 18.00 - spotkanie z Markiem Niedźwieckim, który opowie o swojej książce Lista Przebojów Trójki

 

EMPiK Megastore Nowy Świat, ul. Nowy Świat 15/17

 

22 kwietnia, godz. 15.00 - Śluby panieńskie, czyli spotkanie z Janem Englertem i twórcami Teatru Narodowego
Będzie to pierwsze, inauguracyjne spotkanie z cyklu „Teatralny Aplauz” z Teatrem Narodowym w pozascenicznej przestrzeni EMPiKu. Artyści Teatru Narodowego opowiedzą o najnowszych przedstawieniach teatru, granych przez siebie rolach a także o pracy w teatrze. Gośćmi salonu będą 22 kwietnia: Jan Englert, Leszek Możdżer, Kamila Baar, Patrycja Sulimanz. Okazja do spotkania: premiera spektaklu „Śluby panieńskie”.

 

23 kwietnia, godz. 18.00 - spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem
Prof. Jerzy Bralczyk będzie promował zbiór felietonów wydanych na CD pod wspólnym tytułem Mój język prywatny vol. 1.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy