Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.04.20 g. 10:38

Koncert Laureatów Forum Młodych

Austriackiego Forum Kultury

Zwieńczeniem tegorocznego cyklu koncertów Muzycznego Forum Młodych Austriackiego Forum Kultury jest, jak co roku, koncert laureatów.
Wybrani wyróżniający się młodzi muzycy wystąpią raz jeszcze, tym razem w dowolnym repertuarze.

Usłyszymy utwory napisane na skrzypce, wiolonczelę, fortepian, sopran, tenor, klarnet i gitarę, kompozytorów takich jak Haydn, Brahms, Chopin, Webern i wielu innych.

 

Koncert poprzedzi krótka ceremonia wręczenia nagród.

 

Koncert laureatów
cyklu koncertów Muzycznego Forum Młodych w sezonie 2008/2009

 

  • Czwartek,
  • 7 maja 2009
  • godz. 19.00

  • Teatr Śródmieście,
  • Scena Św. Barbary,
  • ul. Nowogrodzka 49
  • (gmach „Romy”),
  • wejście od ul. Św. Barbary

 

Wykonawcy:

 

  • Piotr Kopczyński, Marcin Łopacki – fortepian,
  • Anna Markiewicz – wiolonczela,
  • Judith Le Monnier, Weronika Tadzik – skrzypce,
  • Grzegorz Mańkowski – gitara,
  • Piotr Ptak - klarnet,
  • Aleksandra Resztik – sopran,
  • Krzysztof Ciupiński Świątek – tenor

 

oraz akompaniatorzy

 

  • Piotr Latoszyński i Anna Wolniewicz – fortepian

 

w programie utwory m.in.:

 

  • I.Aboulker,
  • J.S.Bacha,
  • J.Brahmsa,
  • F.Chopina,
  • J.Haydna,
  • J.K.Mertza,
  • O.Respighi,
  • J.Straussa,
  • A.Weberna

 

Trio Gitarowe Krawiec, Heimowski, Mańkowski:

 

  • Grzegorz Krawiec 
    w 2004r. ukończył Akademię Muzyczną im. F.Chopina w Warszawie w klasie gitary prof. Marcina Zalewskiego.
    Od 2002r. uczy gitary klasycznej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Począwszy od czasów liceum muzycznego jest laureatem pierwszych nagród na ok. 20.konkursach gitarowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, także w zespołach kameralnych. Otrzymał również wiele nagród i stypendiów: Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Przemyśla, Prezesa Rady Ministrów, „Dla Młodych Twórców w Europie”– Paderborn (Niemcy), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Czterokrotnie był laureatem cyklu Muzyki Austriackiej im. Bronisława Hubermana w Warszawie. Grzegorz Krawiec wystąpił w wielu znanych salach koncertowych, m.in. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Wiener Konzerthaus w Wiedniu czy Glenn Gould Studio w Toronto. Jest regularnie zapraszany do wykonywania koncertów oraz do prowadzenia lekcji podczas festiwali muzycznych w kraju i za granicą Wystąpił też z orkiestrami: Northumberland Orchestra Port Hope w Kanadzie, Aukso, Sinfonia Varsovia, Capella Bydgostiensis, „Mała Filharmonia”, Filharmonią Olsztyńską, Kielecką, Lubelską, Rzeszowska, Śląska, Sudecką w Wałbrzychu i Narodową w Warszawie. W 2005 roku nagrał pierwszą solową płytę CD „Journey – Podróż” dla japońskiego wydawnictwa MA Recordings. Płyta ta zebrała wiele pochlebnych recenzji jak również została uznana przez czasopismo SoundStage! za jedną z 12 najlepszych płyt z muzyką klasyczną w roku 2005.
    W roku 2007 została nagrana w Kanadzie druga płyta CD (w duecie z bratem Andrzejem Krawcem), obecnie jest przygotowywana do wydania. Grzegorz Krawiec poświęca wiele uwagi muzyce współczesnej. M.in.w 2008r. nagrał, w duecie z bratem Andrzejem, płytę z kompozycjami Zdzisława Musiała. Płyta ta ma być wydana razem z nutami w wydawnictwie ABsonic.

  • Andrzej Heimowski 
    jest jedną z najbardziej interesujących osobowości artystycznych młodej generacji gitarzystów polskich.
    W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem, otrzymując medal Magna cum Laude, Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Marcina Zalewskiego. Obecnie odbywa studia podyplomowe w Akademii Gitarowej w Pordenone w klasie Paolo Pegoraro i w Konserwatorium w Udine w klasie Stefano Violi we Włoszech. Jest wielokrotnym laureatem stypendium twórczego Ministerstwa Kultury dla młodych artystów oraz laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska” (2005).W 2007 roku otrzymał stypendium Fundacji Crescendum Est-Polonia na studia zagraniczne. Występuje jako kameralista, oraz jako solista w recitalach i koncertach z orkiestrami, w Polsce i za granicą podczas wielu festiwali m.in. we Włoszech, Chile, Irlandii. Występował z towarzyszeniem Orchestre de Chambre w Nicei, Orchestra Sinfonica Siciliana, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Krakowskiej, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego, Orchestra dell’Accademia Musicale Naonis, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kieleckiej. Pomimo młodego wieku Andrzej Heimowski brał udział w koncertach obok tak wielkich artystów, jak Mischa Maisky, Sergio Tempo, Konstanty Andrzej Kulka.
    Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach międzynarodowych. Dokonuje nagrań archiwalnych dla radia i telewizji w Polsce i za granicą.

  • Grzegorz Mańkowski



    studiuje pod kierunkiem prof. Marcina Zalewskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
    Od wielu lat otrzymuje czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Współpracował z Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Filharmonią Wrocławską oraz z Wrocławskim Towarzystwem Gitarowym występując z recitalami solowymi i kameralnymi. Współpracował z wieloma instrumentalistami i wokalistami odnosząc na tym polu liczne sukcesy. W duecie z gitarzystą Rafałem Baranowiczem zdobywał czołowe laury na konkursach gitarowych Opracowywał muzykę do przedstawień teatralnych. Jest także autorem licznych transkrypcji na skrzypce i gitarę. Z wybitną polską skrzypaczką Marią Machowską koncertował w wielu prestiżowych salach w kraju. Współpraca zaowocowała nagraniem albumu pt. Duety, który otrzymał bardzo dobre recenzje krytyków oraz sukcesem na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie (2008 r.) – I nagroda w kat. zespołów kameralnych. Prowadzi działalność pedagogiczną. W 2004 roku został Stypendystą Ministra Kultury i Samorządu Miasta Wrocławia.

 

 

Piotr Kopczyński



  • jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego oraz kameralistyki w klasie prof. Mai Nosowskiej. Kilkukrotnie występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej w ramach programu „Młodzi w Łodzi”. Prowadzi aktywną działalność koncertową występując jako solista oraz kameralista w Polsce oraz poza granicami kraju. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki.

 

Marcin Piotr Łopacki

  • jest studentem III roku kompozycji na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym w klasie prof. Zygmunta Krauze, a także studentem II roku w klasie fortepianu Andrzeja Dutkiewicza. Swoja grę doskonalił podczas kursów wykonawstwa muzyki współczesnej w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie pracował m.in. z profesorem Szábolcsem Esztényi. Jest współorganizatorem Uczniowskiego Forum Muzycznego, a w 2008 r. był jurorem dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego organizowanego przez to forum. Od czerwca 2007 roku jest pianistą-korepetytorem w Warszawskim Chórze Chłopięcym, a także członkiem zarządu Jeunesses Musicales Polska. Od września 2008r. pełni funkcję sekretarza zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

 

Anna Markiewicz



  • jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla.
    W 1999 r. brała udział w tournee „Polish Festival Orchestra” Krystiana Zimermana i uczestniczyła w nagraniu płytowym dla wytwórni Deutsche Grammophon. Współpracowała z wieloma polskimi orkiestrami. W sezonie 2001/2002 uczestniczyła w trasach koncertowych Philharmonie der Nationen Justusa Frantza. Od 2004r. wielokrotnie występowała w duecie z pianistą Lechem Napierałą. Stale współpracuje z Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Laureatka cyklu „Muzyczne Forum Młodych” w latach 2007 i 2008. W kwietniu 2008r. dokonała polskiego prawykonania koncertu wiolonczelowego Ivana Eröda z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Nicolasa Krauze. Wykonała również ten koncert z towarzyszeniem Filharmonii Lubelskiej pod batutą Piotra Wijatkowskiego. Była stypendystką Fundacji Sztuki Dziecka i Ministra Kultury.

 

Aleksandra Resztik




  • studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zdzisławy Donat. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Franciszki Platówny we Wrocławiu oraz Konkursów „Flame” i „UFAM” w Paryżu. W sierpniu 2008 zdobyła I wyróżnienie na Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, a w październiku 2008 wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Jury w Trzecim Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie. Jest stypendystką Banku Societe Generale. W ramach tego stypendium nagrała w lipcu 2008 płytę „Soliści”. W czerwcu 2009 będzie można ją usłyszeć w Opera National de Bordeaux w „L’incoronazione di Poppea” Claudio Monteverdiego.

 

Krzysztof Ciupiński – Świątek



  • od 2004 roku jest studentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalnym, w klasie Mikołaja Moroza. Uczestniczył w licznych przedstawieniach Akademii Muzycznej na scenach warszawskich teatrów operowych kreując główne role. Współpracuje z wybitnymi polskimi dyrygentami i reżyserami, między innymi z Jitką Stokalską, Łukaszem Borowiczem, Sławkiem Wróblewskim, czy Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim. Prowadzi działalność koncertową, wykonując repertuar operowy, operetkowy, oratoryjno-kantatowy i pieśniarski obejmujący dzieła kompozytorów od baroku po XX wiek.

 

Maja Helbert

  • obecnie studiuje na III roku UMFC w klasie P. Prof. Elżbiety Dastych - Szwarc.
    Brała udział w Nadzwyczajnych Koncertach Charytatywnych (jako pierwsza flecistka oraz solistka), organizowanych przez ZPSM im. K. Szymanowskiego w Filharmonii Narodowej. Uczestniczyła w wielu koncertach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2007 r. brała udział w międzynarodowym projekcie „The Roads of Romanticizm”. Uczestniczyła też w Misterium Ekumenicznym „Różaniec” autorstwa Weroniki Ratusińskiej dedykowanym Janowi Pawłowi II. Występowała w składzie orkiestry Sinfonia Iuventus. Ma bogate doświadczenie w wykonawstwie muzyki kameralnej. Jest zdobywczynią wielu nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.

 

Piotr Ptak



  • jest studentem III roku Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Zdobywał liczne nagrody jako solista i kameralista. Uczestniczył w wielu kursach. W roku 2005 jako solista grał koncerty z Filharmonia Śląska w Katowicach. Ukończył również fakultet dyrygentury w klasie prof. Felicji Bieganek. W roku 2006 brał udział w Dniach Kultury Polskiej w Trondheim dając szereg koncertów oraz prowadząc orkiestrę kameralną. Ma na swoim koncie prawykonanie utworu Rafała Janiaka. W 2007r. został laureatem Muzycznego Forum Młodych Austriackiego Forum Kultury, co pozwoliło mu wziąć udział w kursie Allegro Vivo w Austrii, gdzie dostał nagrodę na konkursie. W tym roku otrzymał stypendium w programie Ministerstwa Kultury „Młoda Polska”.

 

Judith Le Monnier

  • pochodzi z polsko-francuskiej rodziny o głębokich tradycjach muzycznych.
    Otrzymała dyplom DEM w konserwatorium w Wersalu z wyróżnieniem. Aktualnie studiuje na III
    roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Julii Jakimowicz-Jakowicz. Uzyskała dyplom na wydziale teatralnym w konserwatorium w Montigny we Francji. Jest laureatką konkursu skrzypcowego Vatelot-Rampal i UFAM w Paryżu. Koncertuje jako solistka i kameralistka we Francji i w Polsce.

 

Weronika Tadzik



  • jest studentką II roku na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza. Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych. Jako solistka i kameralistka koncertowała wielu miastach Polski, a także w Berlinie, Norderney w Niemczech, Paryżu, Seulu, Daegu w Korei, Moskwie. Brała udział w X Forum Lutosławskiego, IX Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Jarocinie (2005), Festiwalu W. Lutosławskiego - "ŁAŃCUCH V". Z Warszawską Orkiestrą Kameralną dokonała nagrań dla "Acte Prealable". W sezonie 2006/2007 została solistką Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej. Grała w wielu warszawskich orkiestrach pod batutą znanych dyrygentów. W roku 2008 wygrała konkurs na koncertmistrza międzynarodowej orkiestry Baltic Youth Philharmonic, z którą koncertowała pod kierunkiem Kristiana Jarvi w Rydze, oraz na Usedomer Musikfestival w Niemczech.

 

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy