Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.04.29 g. 15:31

Polska. The best of…

Biało-Czerwoni

Wyższa Szkoła Promocji zaprasza na koncert zespołu Biało-Czerwoni.
Koncert jest premierowym wykonaniem piosenek z płyty "Polska. The best of…"

 

 

 

Niedorzeczny koncert na Wiśle odbędzie się:

 

  • 3 maja o godzinie 14.00,
  • na barce zacumowanej pomiędzy mostem Gdańskim a Śląsko-Dąbrowskim.
  • Zapraszamy na nabrzeże po stronie Starego Miasta.
  • Wstęp wolny.

 

 

OPIS PROJEKTU

 

Pomysł płyty „Polska. The best of” zrodził się dwa lata temu, gdy przeszukiwałem archiwum swoich dziennikarskich publikacji sprzed 20 lat. Natknąłem się wtedy na unikalny numer wydawanego przez pewną socjalistyczną organizację młodzieżową miesięcznika „Mój Świat” z 1988 roku. Unikalny, bo poświęcony kontrkulturze młodzieżowej, redagowany przez Waltera Chełstowskiego (dyrektora Festiwalu w Jarocinie) i oprawiany graficznie przez kontrowersyjnego grafika Kaina Maya. Numer był poświęcony młodości i Polsce. Dominowały w nim teksty odnoszące się do powstałych w tym czasie piosenek „Spotkanie z…” Sztywnego Pala Azji, „Polska” Kultu i „Polska po polsku” Aurory. Tak się złożyło, że ja byłem autorem wywiadów z twórcami tych trzech piosenek”.
Adam Grzegorczyk

 

Urodził się pomysł, aby na nowo nagrać kilkanaście znanych piosenek poświęconych Polsce. Różnych piosenek. Z różnych epok. Z różnej stylistyki muzycznej. Różnych spojrzeniem na Polskę. Ale patriotycznych. Pomysł, aby stworzyć nowoczesną, jednolitą, dobrą artystycznie, ale też przyjemną do słuchania płytę, która będzie wyrazem współczesnego patriotyzmu. A przy okazji, bez przymusu, dać pretekst, aby młodym ludziom tłumaczyć współczesną historię Polski.

 

Przystąpiliśmy do poszukiwań. Chcieliśmy stworzyć płytę, która byłaby reprezentatywna dla stosunku do Polski wyrażanego na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Część tytułów była oczywista, ale nie chcieliśmy ograniczyć się do osobistych preferencji. Przeszukanie archiwów radia, telewizji i ZAIKS ujawniło istnienie przeszło 2.000 piosenek z odmienianymi formami słowa Polska w tytule. To troszkę za dużo. Częściowo pod wpływem samych tytułów, a częściowo na podstawie tekstów piosenek odrzuciliśmy wszystkie teksty rzewnie-sentymentalne, państwowotwórcze, heroiczne i wulgarne. Wybraliśmy około 80. Gdy uwzględniliśmy historię tych piosenek, daty ich powstania i wykonawców, pozostało nam 14 i jesteśmy z tego wyboru bardzo zadowoleni.

 

Na tym etapie materiał przejął Marcin Ciempiel i z przyjaciółmi na nowo zaaranżował i zinstrumentalizował wszystkie utwory. Kilka tygodni trwały nagrania śladów instrumentalnych. Obecnie przystępujemy do nagrania wokali. Wydawcą płyty będzie Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie.

 

Projekt „Polska. The best of…” w wykonaniu zespołu Biało-Czerwoni obejmuje album z piosenkami oraz koncert. Premiera nastąpi w dniu 3 maja 2009 roku.

 

Album będzie zawierał 14 piosenek:

 

  1. Ukochany kraj” (muz Tadeusz. Sygietyński, sł. Konstanty Ildefons Gałczyński)
  2. To miejsce na mapie” (muz. Happysad, sł. Jakub Kawalec)
  3. Pytasz mnie – mówisz mi” (muz. i sł. Andrzej Rosiewicz)
  4. Polska” (muz. Kult, sł. Kazimierz Staszewski)
  5. Bajka o Polsce” (muz. Marian Szałkowski, sł. Jacek Karczmarski)
  6. Żeby Polska” (muz. Włodzimierz Korcz, sł. Jan Pietrzak)
  7. Do przodu Polsko” (muz. Antonio Baldassarre, Ruggero Munafo, sł. Andrzej Mogielnicki)
  8. Rzecz nie pospolita Polska” (muz. Farben Lehre, sł. Konrad Wojda, Wojciech Wojda)
  9. Dzień dobry Polsko” (muz. i sł. Dominik Grabowski)
  10. Piękna nasza Polska cała” (muz. Józef Sieroslawski, sł. Wincenty Pol)
  11. Polska po polsku” (muz. Piotr Wallach, Jacek Pałys, Roman Rzuciło, Maciej Miernik, sł. Roman Rzuciło)
  12. Kto Cię obroni Polsko” (muz. i sł. Eugeniusz Olejarczyk)
  13. Spotkanie z... (Nie gniewaj się na mnie Polsko)” (muz. Paweł Nazimek, sł. Jarosław Kisiński)
  14. Nie pytaj o Polskę” (muz. i sł. Grzegorz Ciechowski)

 

Piosenki nagrał stworzony przez Adama Grzegorczyka zespół Biało-Czerwoni w składzie:

 

  • Piotr „Stopa” Żyżelewicz – perkusja,
  • Marcin Ciempiel - gitara basowa, gitara,
  • Piotr „Dziki” Chancewicz – gitara,
  • Tomasz Butryn - klawisze, akordeon,
  • Mateusz Pospieszalski – saksofon.

 

Piosenki nagrali znani wokaliści różnych pokoleń:

 

  • Marcin Czyżewski,
  • Agnieszka Grabowska,
  • Maciej Januszko,
  • Krzysztof „Lerek” Lerk,
  • Łukasz Rychlicki,
  • Sylwia Wiśniewski-Martusewicz,
  • Rober Żyliński.

 

Projekt „Polska. The best of…” jest realizacją idei nowoczesnego patriotyzmu, artystycznego spojrzenia na Polskę jako naszą ojczyznę z jej bogatą historią, ale też i współczesnymi problemami. Jest jedną z pierwszych prób głośnego mówienia o Polsce, bez patosu i blichtru, ale z dumą i odpowiedzialnością. Ma być dowodem, że Polska może być tematem popularnym, piosenką z chęcią graną z samochodowego odtwarzacza, zdobywającą miejsca na listach przebojów, koncertem, podczas którego chce się podrygiwać, a może nawet podskakiwać. Nasz projekt jest wyjściem naprzeciw medialnej pustce w święta narodowe, gdy otacza nas sztampa tradycji lub bezrefleksyjna zwyczajność. Nie ma niczego udowadniać, nie ma wpływu na politykę, a jednak ma zmieniać postawy Polaków. Bo to przecież miłe, jeśli Polacy zaczną nucić piosenki o Polsce.

 

Twórcy projektu:

 

  • Adam Grzegorczyk
    Pod koniec 1983 roku, w wieku 17 lat, Adam zgłosił się do Waltera Chełstowskiego, dyrektora Festiwalu w Jarocinie z prośbą o zgodę na utworzenie fan-clubu zespołu Aya RL. I taką zgodę otrzymał. Kontakty tych dwóch zaczęły się zacieśniać i kilka miesięcy później Adam objął funkcję asystenta Waltera. Prowadził korespondencję, uczestniczył w spotkaniach z zespołami. Z czasem zaczął pomagać w nagraniach, pisać do Non-Stopu i prowadzić audycje w Rozgłośni Harcerskiej. W 1986 roku prowadził jarocińskie koncerty. Menadżerował zespołowi „Piersi” Pawła Kukiza i pierwszym składom „Wilków” (jeszcze z Wojtkiem Jagielskim na perkusji). Wyjechał do Londynu, gdzie w przerwach w pracy we włoskiej knajpie uczył się reklamy. W 1991 roku wrócił do Warszawy, gdzie założył agencję reklamową i pierwszą w powojennej Polsce szkołę reklamy. W 1994 roku przyjął funkcję dyrektora Festiwalu w Jarocinie, prowadził interesy Tadeusza Rossa i Ireny Santor. Zrobił doktorat ze sponsoringu kultury, a w 2004 roku habilitację. Od 7 lat jest rektorem Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie. Wyprodukował przeszło 30 płyt i ponad 200 koncertów. Wydał 21 publikacji książkowych na temat marketingu, promocji i show-biznesu.

  • Marcin Ciempiel
    Marcin urodził się 9 czerwca 1964 roku z gitarą basową zamiast grzechotki. W 1982 roku rozpoczął zawodową karierę artystyczną w charakterze basisty w zespole Oddział Zamknięty. Nagrał z zespołem 3 albumy. Przez 5 lat grał kilkadziesiąt koncertów miesięcznie. Utwory OZ notowane były na wszystkich listach przebojów. Chłopcy nie byli zbyt grzeczni. Zadymy w hotelach i na koncertach wyrabiały im opinie najbardziej „rock'n'rollowej” polskiej kapeli. Do historii przeszedł „dym” wywołany przez setki fanów podczas podpisywania płyty w Empiku. Rozbite zostały wszystkie szyby, zatamowany ruch na Marszałkowskiej, interweniowała milicja a zespół pryskał tylnym wyjściem. W 1986 roku Marcin związał się z Markiem Jackowskim i grupą Maanam. Występował z Tomkiem Lipińskim i jego formacjami TILT, a później Fotoness. Nagrywał z Apteką, One Million Bulgarians, formacją Freedom. W 2000 roku wspólnie z Piotrem Nalepą i Bartkiem Świderskim utworzył zespół Grejpfrut. Przez kilku lat związany z zespołem Wilki. Aranżuje i komponuje. Uczestniczył w nagraniu przeszło 50 płyt, zagrał ponad 1000 koncertów.

 

 

Wydawca płyty „Polska. The best of…” w wykonaniu zespołu Biało-Czerwoni:

 

  • Agencja Miasto.
  • Wyższa Szkoła Promocji,
  • Al. Jerozolimskie 44,
  • 00-024 Warszawa
  • tel. +22 4337730,
  • e-mail
  • www.wsp.pl

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy