Projekt zaplanowany jest na 29 maja 2009 roku (piątek).
W ramach przedsięwzięcia, pokażemy amatorskie filmy studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentów szkół artystycznych („Stiudent 2” Huberta Gotkowskiego, „Klej” Przemysława Filipowicza, „Poddasze” Łukasza Bursy, „Bal przebierańców” Krzysztofa Szota, „Tor” Krzysztofa Jankowskiego oraz „Nie ma o czym milczeć” i „Od jutra” Macieja Buchwalda). Dodatkowo, studenci Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują swoje prace w ramach kiermaszu - wystawy plenerowej „Targowisko”. Przewidziany jest również audio-wizualny projekt z wizualizacjami kolektywu Microkino – „Experimenthal Dubbing Sessions (MicroDub Live Act!)”, instalacja fotograficzna Tomasza Malki, Dawida Rojkowskiego i Judith Seip oraz występ Teatru improwizowanego „Klancyk”. Otwarta przestrzeń kampusu umożliwi także zainstalowanie wystawy fotograficznej Moniki Wasilewskiej – Mad Alice w żywej, ulicznej scenerii.
Jednodniową akcję kulturalną zwieńczy występ zespołu Upbeat Quartet na Małym Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego oraz impreza w klubie Kamieniołomy z występem Pana Duże P.
Cele projektu.
Projekt „Przestrzeń ożywiona" ma umożliwić zaprezentowanie różnych form działalności artystycznej społeczności studenckiej i integrację środowiska młodych twórców. Ma również wypełnić lukę w repertuarze artystycznych zjawisk dostępnych studentom, promować kulturę. Poprzez prezentację różnorodnych form artystycznych, chcemy nie tylko wprowadzić studentów w świat sztuki, ale również promować najzdolniejszych artystów. Dzięki zestawieniu różnorodnych form (teatr, kino, fotografia, muzyka), będziemy mogli pokazać, jak sztuka jest w stanie łączyć pozornie odległe światy.
Liczymy na to, że ze względu na dogodny termin oraz umiejscowienie w jednym z centrów kulturalnego życia Warszawy projekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Różnorodność wydarzeń pozwoli wielu osobom odnaleźć interesujące i godne uwagi przejawy aktywności artystycznej, będzie odpowiedzią na oczekiwania studentów.
Niezależne Zrzeszenie Studentów, główny organizator tego przedsięwzięcia, powstało 22 września 1980r. w wyniku wydarzeń sierpnia 1980r. NZS był swego rodzajem studenckim odpowiednikiem „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego NZS został zdelegalizowany, a część jego członków zaaresztowana. Po 1989r. Niezależne Zrzeszenie Studentów zostało ponownie zalegalizowane. Stopniowo zmieniły się cele organizacji. Inicjatywy polityczne ustąpiły miejsca działalności charytatywnej, społecznej, kulturalno-rozrywkowej oraz działalności na rzecz środowiska studenckiego. Jedną z najbardziej znanych akcji NZS-u jest Wampiriada, jak również Studencki Nobel , Drogowskazy Kariery czy StudentKredyt.pl.
Program PRZESTRZEŃ OŻYWIONA:
29 maja 2009 rok
Experimenthal Dubbing Sessions feat. Lubay (LIVE ACT!)
Autorski projekt MesBrutah, stołecznego dj i twórcy, gospodarza cyklu imprez Va_Version. Powstały w 2007 roku w Warszawie. Na początku swojego istnienia ograniczał się wyłącznie do publikacji utworów w rodzimych netlabelach (m.in. Enypnion, Qunabu czy Telescope). Jednak ogromne zainteresowanie jakim cieszyły się produkcje, sprowokowało do przekształcenia się jednoosobowego dotychczas projektu w kolektyw skupiający wokół siebie wielu muzyków i artystów. I tak E.D.S. przeniosło się ze świata wirtualnych eksperymentów w domowym zaciszu na sceny i parkiety zatłoczonych klubów oraz festiwali .
Występy E.D.S. charakteryzują się dużą dynamiką i żywiołowością a także oryginalnym brzmieniem łączącym w sobie mistyczną estetykę muzyki dub z energetycznymi click’n’cut’ami spod znaku minimal-techno / Detroit- Berlin.
W trakcie dość krótkiego okresu działalności E.D.S. zdążyło wystąpić u boku takich gwiazd/legend gatunku jak Zion Train (Universal Egg), Pole (~scape) czy Rhytm&Sound w/Tikiman (Basic Channel).
Klancyk!
składa się w większości ze studentów Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Impro zajmujemy się od 2005 roku. Współpracowaliśmy z kołem naukowym Akademii Teatralnej oraz Staromiejskim Domem Kultury. Jako grupa Derast Flajszkloszen zdobyliśmy wyróżnienie na przeglądzie PUPA’06.
Jeden z członków grupy – Michał Sufin – od dwóch lat prowadzi warsztaty improwizacji teatralnej Improscena w ramach projektu Szkoła Widzów w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, w których udział bierzemy między innymi i my. Jako grupa prowadzimy warsztaty z impro dla grup licealnych, studenckich i innych. Prezentacje Improsceny, jak i występy grupy Klancyk!, odbywają się regularnie w warszawskim klubie Chłodna 25. Naszą grupę zobaczyć można również w innych miejscach w Warszawie (Hydrozagadka, Galeria Rio i inne).
Ambicją naszej grupy jest badanie możliwości scenicznych amerykańskich i angielskich metod improwizacji oraz konfrontacja wyników tej pracy z publicznością. Jesteśmy w trakcie przygotowywania własnego formatu przedstawienia bazującego na improwizacji, wykorzystującego doświadczenie jakie wynieśliśmy z dotychczasowych występów, opartych na sposobach działania amerykańskich i angielskich grup impro w połączeniu z polskim kontekstem teatralnym, kulturalnym i społecznym.
Podejmowaliśmy współpracę z osobami zajmującymi się improwizacją teatralną, związanymi m. in. z Akademią Teatralną i Instytutem Teatralnym. Jesteśmy otwarci na kontakt innymi grupami o pokrewnych zainteresowaniach.
"Upbeat Quartet”
Nowa jamajska siła na polskiej scenie. Ska-Soul-Jazz-Reggae
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o karaibskiej rytmice!
Dionizyjski dynamit i apolińskie doświadczenie. Szacunek dla tradycji oraz permanentne poszukiwanie nowego. Hot Jamaican Mixture! Ugryź to!
Upbeat Quartet to: