Na osiem kolejnych dni Warszawa stanie się europejską stolicą tańca.
W Starej Prochoffni, na scenie Teatru Collegium Nobilium, w Centralnym Basenie Artystycznym oraz w przestrzeni miejskiej wystąpi 20 zespołów z 14 krajów.
Zawirowania to festiwal, na który przybywają teatry tańca z różnych części Europy.
W zamierzeniu organizatorów, w Warszawie mają spotkać się twórcy pochodzący z tych europejskich krajów, w których tradycja gatunku sięga półwiecza i twórcy z państw, w których teatr tańca dopiero powstaje.
Na tegorocznych Zawirowaniach wystąpi 20 zespołów z 14 różnych krajów – w tym również spoza Europy – ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.
Festiwal Zawirowania w zamierzeniu ma być, trochę wbrew głównemu nurtowi tańca współczesnego, festiwalem teatrów, które ruchem próbują opowiedzieć jakąś prawdę o świecie, o człowieku czy o współczesności.
Na Zawirowaniach wystąpią więc teatry, które nie uciekają od treści, ale przedstawiają ją w bardzo różny sposób – od sięgania po teksty literackie („Trzy siostry” Polskiego Teatru Tańca z Poznania czy „Post-Martha”
z Izraela) przez analizę podświadomości (spektakle Daniela Abreu z Hiszpanii) do improwizacji czy happeningu, jak to jest w przypadku węgierskiego zespołu SIN.
Warto zaznaczyć, że niespodzianką tegorocznego festiwalu będzie impreza towarzysząca: spektakl „Chopin w plenerze” grany w Arkadach Zamku Królewskiego, który połączy we wspólnym projekcie choreografów i tancerzy z różnych krajów z artystami teatru tańca Zawirowania.
Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania to nie tylko spektakle, ale też warsztaty taneczne prowadzone przez najlepszych doświadczonych pedagogów tańca z kraju i zagranicy.