Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.06.08 g. 22:35

Kroniki sejneńskie

w Studium Teatralnym
21 czerwca o godzinie 18:00 w Studium Teatralnym będzie można obejrzeć gościnne przedstawienie „Kroniki sejneńskie”.

Spektakl odwiedził już wiele miast nie tylko w Polsce ale i za granicą. Jest to wyjątkowo ciekawe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne.

 

Spektakl z udziałem dzieci z Sejn, Litwinów, Rosjan-staroobrzędowców i Polaków.

 

Za scenariusz posłużyły opowieści i pieśni ludzi starszych, którzy noszą w sobie pamięć wielokulturowych Sejn. Scenografię spektaklu stanowi wykonana przez dzieci z wypalanej gliny makieta miasteczka oraz patchworkowe "Anioły Sejneńskie".

 

Spektakl „Kroniki sejneńskie” przygotowany został przez teatr młodzieżowy działający przy Ośrodku w Sejnach. Adresowany jest zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Prezentowany był w wielu miastach Polski, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu w 2002r., w Bośni, Litwie, Niemczech i Danii. W kwietniu 2008 roku spektakl pokazywany był przez dwa tygodnie w Teatrze La MaMa w Nowym Jorku.
„Kroniki sejneńskie” to przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne zainicjowane w 1999 roku jako kolejny etap długofalowej pracy Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z dziećmi i młodzieżą w ramach programu „Pamięć starowieku”.

 

Scenariusz i reżyseria spektaklu:

 

  • Bożena Szroeder

 

W spektaklu udział biorą:

 

  • Szymon Anuszkiewicz,
  • Paulina Doroszko,
  • Karolina Dzimitko,
  • Robert Jedynasty,
  • Urszula Kapp,
  • Monika Krupińska,
  • Agata Kukolska,
  • Michał Michalski,
  • Iza Myszczyńska,
  • Piotr Myszczyński,
  • Dagmara Nieszczerzewska,
  • Anna Pawłowska,
  • Aneta Staśkiel,
  • Piotr Szroeder,
  • Ola Szruba,
  • Patryk Zubowicz

 

Premiera nowej wersji spektaklu odbyła się 18 grudnia 2008 roku w Białej Synagodze w Sejnach

 

WSTĘP WOLNY,

 

ilość miejsc ograniczona, prosimy o rezerwacje na adres: studiumteatralne@qdnet.pl lub sms-em (667865784)

 

STUDIUM TEATRALNE ul. Lubelska 30/32

 

Recenzje i artykuły o spektaklu:

 


Festiwal Fundacji Pogranicze w Nowym Jorku
... W tym spektaklu dzieci i młodzież z pracowni Teatru Kronik Sejneńskich opowiadają historie, które usłyszały od swoich dziadków, krewnych, sąsiadów. Śpiewają i modlą się po polsku, litewsku, żydowsku, w języku starowierców. Dzieci oświetlają lampionem kolejne domki z glinianej makiety przedwojennych Sejn i na chwilę przywracają do życia wielokulturowe miasteczko.”...
Marta Wryk, Zeszyty Literackie, Nr 103

 

Sejny w Nowym Jorku
...”Maleńkie Sejny stały się wydarzeniem w wielkim Nowym Jorku.”
Urszula Dąbrowska, Kurier Poranny

 

Zaiste, granice są wszędzie,  ale żadnej bariery nie do przebycia w zasięgu wzroku
...„Świat Europy Wschodniej znalazł tu swój autentyczny wyraz. Ten trwający godzinę spektakl jest skromnym i przejmującym wyrazem respektu dla współistnienia kultur, odczynionym przez zespół, którego sile nie sposób się oprzeć. To pokorny tryumf, lecz sprawa w imię której został osiągnięty zawsze warta jest podjęcia walki.”...
Andy Weber, New York Times

 

Studium Teatralne

mieści się w starej kamienicy na warszawskiej Pradze obok Dworca Wschodniego przy ulicy Lubelskiej 30/32. Studium wynajął to pomieszczenie w 1997 roku i do dzisiaj jest to miejsce, w którym grupa pracuje, gdzie odbywają się próby, spektakle, warsztaty oraz spotkania.
Zespół został założone w 1996 roku przez Piotra Borowskiego. Borowski od połowy lat 70 współpracował z Jerzym Grotowskim we Wrocławiu, potem był aktorem i muzykiem w  teatrze „Gardzienice”, a w latach 80 i 90 pracował w "Workcenter of Jerzy Grotowski" w Pontederze we Włoszech. Początki Studium Teatralnego to warsztaty teatralne, które Piotr Borowski prowadził w 1995 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wtedy wokół niego skupiła się grupa młodych ludzi, - studentów warszawskiej Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Warszawskiego -, którzy później stali się członkami Studium Teatralnego.
Studium Teatralne stawia sobie za cel pogłębianie i szerzenie poczucia prawdy artystycznej poprzez sztukę teatru docierając do najszerszych warstw społeczeństwa, a zwłaszcza do młodego pokolenia.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy