Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.06.09 g. 20:54

V Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych


Już po raz piąty Akademia Teatralna w Warszawie organizuje MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZKÓŁ TEATRALNYCH, który odbędzie się w dniach 15 -22 czerwca 2009. Festiwal odbywa się co dwa lata, począwszy od 2002. W tym roku do festiwalu zgłosiło się aż 25 spektakli teatralnych z całego świata. Po raz pierwszy zgłosiły się szkoły z Maroka, Kolumbii i Iranu.

 

Tak jak we wszystkich wcześniejszych edycjach tak i w tym roku honorowym patronem Festiwalu jest Prezydent Rzeczypospolitej, współorganizatorami - Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Narodowy, Fundacja Akademii Teatralnej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerem Instytut Teatralny im . Z. Raszewskiego.

 

Pierwszy Festiwal, w roku 2002, upamiętniał 70. rocznicę powstania Akademii Teatralnej.  W tym roku odbędzie się piąty -jubileuszowy.

Akademia Teatralna w Warszawie, jest szkołą na najwyższym światowym poziomie, z 77 letnią tradycją. W szkole wykładają najlepsi specjaliści. W tym roku wraz z nowym rektorem do grona wykładowców dołączyli Krystyna Janda i Zbigniew Zamachowski, którzy po latach powrócili do szkoły, Kazimiera Szczuka, Daniel Olbrychski, Krzysztof Majchrzak, Anna Serafińska. „Bardzo ważne dla mnie jest, żeby w akademii wykładali ludzie z najwyższej półki aktorskiej, spełnieni zawodowo. Oni są najlepszymi pedagogami dla przyszłych aktorów, reżyserów  czy znawców teatru. Jest to zgodne z zasadą Aleksandra Zelwerowicza, którą pragnę kontynuować” – powiedział Andrzej Strzelecki. Od tego roku akademickiego studenci mają do dyspozycji wszystkie sale dydaktyczne czynne przez całą dobę. Dzięki temu mogą oni pracować tyle czasu ile potrzebują, owocuje to min. spektaklami warsztatowymi studentów reżyserii, które są prezentowane na scenach Akademii Teatralnej.
W takim miejscu mogą powstawać nowe pomysły, dlatego idea festiwalu powstała właśnie tu w Warszawskiej akademii. Przez ten tydzień festiwalowy studenci obcują ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Daje im to możliwość wymiany doświadczeń i poszerzenia horyzontów Mają okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin i spotkać osoby które dzielić się będą z nimi swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Festiwal staje się przestrzenią do wymiany kultur, doświadczeń i wrażeń teatralnych.

 

W ciągu czterech edycji  Festiwalu zaprezentowało się w Warszawie ponad 40 szkół teatralnych z całego świata z większości krajów Europy,  USA, Chin, Izraela, Japonii, Australii oraz Meksyku.

 

W tym roku do konkursu festiwalowego jury wybrało 14 uczelni. Podczas festiwalu swoje przedstawienia zaprezentują szkoły z Austrii, Bułgarii, Węgier, Rumunii, Serbii, Włoch, Izraela, Francji, Hiszpanii, Łotwy, Rosji, Polski oraz po raz pierwszy z Iranu.
Prócz przedstawień konkursowych, odbywać się będą warsztaty prowadzone przez mistrzów sztuk teatralnych o międzynarodowej renomie oraz spotkania, dyskusje, przedstawienia i koncerty.

 

W ramach festiwalu swoje repertuarowe spektakle z absolwentami warszawskiej Akademii Teatralnej grać będą teatry: Narodowy, Studio, Ateneum, Polonia, Współczesny, Powszechny i Kamienica Emiliana Kamińskiego.

 

Spektakle będzie oceniało jury w składzie: Joanna Szczepkowska, Ann Sheppard, Shaw Baar Yaacov, Antoni Libera, oraz Maciej Nowak.

 

Polskę reprezentować będzie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Telewizyjna im. Leona Schillera z Łodzi ze spektaklem „Cztery” wg Niepokojów wychowanka Törlessa Roberta Musila oraz Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza z Warszawy ze spektaklem „Moulin Noir” w reżyserii Marcina Przybylskiego.

 

Poza spektaklami konkursowymi odbędą się imprezy towarzyszące:
· Spotkanie z Noah Pikes
· Spotkanie z Anną Sheppard
· Spotkanie z Shai Bar Yaacovem
i warsztaty:

 

· Warsztat Anety Groszyńskiej, Barbary Songin i Aleksandry Gronowskiej CIAŁO – GŁOS – PARTNER trzydniowy intensywny warsztat aktorski
· Wchodzenie w świat masek: twórcze podejście do Commedia dell’Arte prowadzony przez Claudio De Maglio
· Warsztat Alicji Borkowskiej. Przedmiotem warsztatu jest praca aktora jako autora ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności przekształcenia prawdziwych faktów i historii na materiał teatralny.
· Warsztaty Noah Pikes  - Brzmienie twojej głębi i skalowanie twoich szczytów- droga do pełni twojego głosu
· Mario Biagini poprowadzi warsztaty pt. „Otwarty Program”


Dokładny kalendarz wszystkich wydarzeń znajduje się na stronie www.festiwal.at.edu.pl.

 

Miejsca wydarzeń festiwalowych:
Teatr Collegium Nobilium, Akademia Teatralna, Teatr Narodowy Scena Studio i Scena przy Wierzbowej , ,Centralny Basen Artystyczny oraz  Teatr Studio.

Organizator: Akademia Teatralna
i Fundacja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
ul. Miodowa 24, Warszawa
tel: (+48 22) 831 02 16
www.at.edu.pl

 

 

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy