Już po raz trzeci laureaci prestiżowego programu stypendialnego dla młodych muzyków ruszają w trasę koncertową. Jej organizatorem jest Fundacja J&S Pro Bono Poloniae. Pierwszym miastem, w którym wystąpi orkiestra Agrafki Muzycznej będzie tradycyjnie Warszawa. Koncert odbędzie się 18 lipca na najwyższym tarasie widokowym stolicy – 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Później orkiestra odwiedzi Kazimierz Dolny, Baranów Sandomierski, Szczawnicę, Krynicę Zdrój, Zakopane i Kraków, gdzie 25 lipca zakończy trasę koncertową.
Orkiestrę Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej tworzy 26 młodych muzyków, laureatów programu stypendialnego o tej samej nazwie. Zostali wybrani spośród setek uczniów szkół muzycznych z całej Polski. Poza niewątpliwym talentem odznaczają się nieprzeciętną osobowością oraz kreatywnością. Mimo młodego wieku, mogą śmiało konkurować ze swoimi starszymi kolegami – profesjonalnymi muzykami.
W tegorocznym repertuarze znajdą się utwory pochodzące z różnych epok i stylów muzycznych. Będzie można usłyszeć zarówno znajome utwory klasyczne i tematy filmowe, jak i nowe zaskakujące aranżacje standardów jazzowych, melodii polskiej muzyki dawnej w towarzystwie rytmów bałkańskich czy dalekowschodniej egzotyki.
Utwory od klasycznych po współczesne będą wykonywane zarówno przez całą orkiestrę Agrafki Muzycznej, jak i jej składy kameralne.
Wspaniałą muzyka w niekonwencjonalnej oprawie zabrzmi w miejscach niezwykłych. W Warszawie słuchając utworów Beethovena czy Piazzolli będzie można jednocześnie podziwiać panoramę miasta z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki, w Zakopanem kolekcję miejskiej galerii sztuki, zaś w Baranowie Sandomierskim tzw. „Mały Wawel” – renesansowy zamek, który będzie gościł orkiestrę na swoim dziedzińcu.
Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.
Dokładny harmonogram koncertów znajduje się poniżej.
Harmonogram trasy koncertowej Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej
Kim oni są?
Przedstawiamy Państwu wybranych laureatów autorskiego programu stypendialnego Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej realizowanego przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae. 26 osób, które dla Państwa zagrają, to młodzi ludzie w wieku 15 – 19 lat pochodzący z całej Polski. Zostali oni wybrani spośród setek kandydatów, uczniów szkół muzycznych, rokrocznie zgłaszających chęć do wzięcia udziału w projekcie naszej Fundacji, jakim jest Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej. Wybrani mogą być tylko najlepsi z najlepszych, wyjątkowe talenty o nieprzeciętnych osobowościach muzycznych.
Każda z tych 26 osób mogłaby Państwa zadziwić (my byliśmy zdumieni) ogromem dziedzin, jakimi się interesuje. Począwszy od astronomii i matematyki poprzez literaturę, psychologię i sztukę, kończąc na pisaniu wierszy czy uprawianiu sportu. Jak oni to robią? Biorąc pod uwagę, że muszą znaleźć czas na codzienne obowiązki: dojazd do szkoły ogólnokształcącej, szkoły muzycznej, a przede wszystkim - wielogodzinne ćwiczenie na instrumencie.
Stypendyści pierwszych edycji (8 lat działalności) otrzymują wysokie noty na prestiżowych, międzynarodowych konkursach, niektórzy współpracują już z renomowanymi europejskimi orkiestrami, nagrywają płyty CD, a także prowadzą kursy mistrzowskie w Europie, USA czy Japonii.
W końcu nie wiadomo, kiedy i skąd pojawi się następny Paganini?! Może zagra właśnie dziś dla Państwa!
Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej - co to jest ?
Otwarta Filharmonia Agrafki Muzycznej działająca od 2001 roku to prestiżowy program stypendialny Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, jedyny tego rodzaju w Polsce. Program ma na celu pomoc w kształceniu młodych i zdolnych muzyków, poprzez wsparcie materialne i nowatorskie formy edukacyjne dotychczas im nieznane, a które pozwalają poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe doświadczenia.
Udział w programie jest szansą na poszerzenie horyzontów nie tylko muzycznych, ale również szeroko rozumianej wrażliwości twórczej. Adresatami programu są wybitnie uzdolnieni uczniowie polskich szkół muzycznych w wieku 14 – 19 lat. W zdecydowanej większości stypendystami są uczniowie z małych miejscowości, którym pomoc na drodze do sukcesu jest bardzo potrzebna.
W ciągu 8 lat programem zostało objętych łącznie 339 stypendystów, zajęcia warsztatowe prowadziło 80 wybitnych pedagogów, a z programem współpracuje 69 szkół muzycznych z całej Polski.
Fundacja J&S Pro Bono Poloniae rozpoczęła swoją statutową działalność w 2001 roku. Do dziś, nieprzerwanie działa na rzecz rozwoju polskiej kultury, oświaty, wychowania i wspierania instytucji społeczeństwa obywatelskiego.