7 sierpnia 2009 (piątek) godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Dom Spotkań z Historią i Filmoteka Narodowa zapraszają na ostatnią cześć przeglądu filmów dokumentalnych z lat 80.
Pokażemy najlepsze dokumenty zrealizowane w latach 80. w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Filmy nie poruszają wprost spraw politycznych, skupiają się na codziennych problemach ludzi żyjących w ostatniej dekadzie PRL-u. Zrealizowane w minimalistycznym stylu dokumenty wydobywają z codzienności to, co jest najbardziej charakterystyczne dla systemu autorytarnego – pozbawienie człowieka możliwości wyboru i stanowienia o sobie.
IV część
7 sierpnia • piątek • godz. 18.00
Rondo, reż. Józef Gębski, (1986, 11 min)
Rozmowa ‘82, Krzysztof Lang, (1982, 6 min)
Teraz, Tadeusz Pałka, (1981, 16 min)
Moje miejsce, Marcel Łoziński, (1985, 14 min)
Trzeci sprawiedliwy, Krzysztof Wierzbicki, (1984, 13 min)
Dzień dziecka, Paweł Kędzierski, (1981, 16 min)
***
Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.
Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy – zajmuje się upowszechnianiem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku
ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.
Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl