Laboratorium Indeksu73 + BarCamp Wolnego Uniwersytetu Warszawy
21 i 22 sierpnia 2009, KOMUNA OTWOCK Warszawa ul. Lubelska 30/32
Zainicjowany przez:
Naszym celem jest krytyczna refleksja nad obecnym stanem kultury i dążenie do wprowadzenia w życie nowych, bardziej demokratycznych, odważnych i innowacyjnych sposobów tworzenia i dystrybucji kultury.
Laboratorium Indeksu 73 to cykl kursów odbywających się w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku oraz w przestrzeni wirtualnej (forum, Wiki etc). Ma on na celu wypracowanie i upowszechnienie nowych metod badawczych i edukacyjnych promujących wolność twórczą, wolną kulturę oraz nowoczesne metody uczestnictwa w kulturze. Cały cykl warszawski odbywa się pod roboczym tytułem „Sztuka i polityka”. Pierwsze Laboratorium Indeksu73 będzie okazją do krytycznej analizy i warsztatowej pracy, skupionej nad takimi tematami, jak: kultura jako dobro publiczne, przejrzystość polityki kulturalnej, kwestie współzarządzania kulturą, poszukiwania „trzeciej drogi” na tym polu. Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby zajmujące się kulturą i sztuką, dziennikarstwem, prawem, socjologią czy ekonomią społeczną, a także studentki i studentów, wykładowców i wykładowczynie oraz wszystkich tych, dla których twórczość, dystrybucja i odbiór kultury odgrywa znaczącą rolę.
BarCamp Wolnego Uniwersytetu Warszawy jest oddolną, samorządną i demokratyczną alternatywą wobec oficjalnie propagowanych sposobów rozmawiania o kulturze i społeczeństwie, oraz decydowania o ich dalszym kształcie. BarCamp WUW-u jest anty-konferencją, której program jest wypracowywany oddolnie i spontanicznie przez uczestników. Do udziału w (nie)kongresie zaproszeni są wszyscy zainteresowani dyskusją nad stanem obecnym i przyszłością wolnej i samorządnej kultury w demokratycznym społeczeństwie. BarCamp nie ma z góry ustalonego programu - jest on projektowany przez uczestników. Nie ma podziału na ekspertów i biernych słuchaczy. Każdy jest zaproszony do zaprezentowania krytycznej analizy status quo, przedstawienia już istniejących alternatyw, utopijnego myślenia o przyszłości, czy postulatów realnych zmian i reform!