Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.08.10 g. 09:56

VI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera

Koncert Nigela Kennedy’ego
Podczas tegorocznej VI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” wystąpi m.in. Nigel Kennedy uznawany za najbardziej utalentowanego skrzypka naszych czasów. Na dziewięć dni trwania Festiwalu ulica Próżna zostanie przeniesiona w czasie do przedwojennej żydowskiej „Warsze” Isaaca Bashevisa Singera.

Festiwal rozpocznie się już 29 sierpnia br.

 

Nigel Kennedy - połączenie klasyki z wirtuozerską improwizacją

 

Nigel Kennedy

 

Każda edycja Festiwalu to niezapomniane koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wykłady oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, realizowane przez niezwykłych artystów z Polski i zagranicy.

 

W tym roku Festiwal odwiedzi m.in. Nigel Kennedy, który zagra 2 września o godzinie 20:30 w Kościele Wszystkich Świętych przy Pl. Grzybowskim.

 
Nigel Kennedy, nazywany cudownym dzieckiem skrzypiec, jest jednym z najoryginalniejszych współczesnych muzyków. Na scenie charakteryzuje się niezwykłą energią i spontanicznością oraz umiejętnością nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. W jego twórczości odnaleźć można zarówno dzieła Brahmsa, Mendelssohna, Beethovena, Czajkowskiego, jak i utwory Hendriksa i The Doors, które wykonuje z taką samą lekkością, z jaką zakłada frak do jeansów i martensów.

 

Nigel Kennedy  

 

Podczas VI edycji Festiwalu wystąpi z uroczystym koncertem wraz z zespołem Kroke w projekcie East Meets East. Ich wspólna gra to poszukiwanie muzycznych korzeni Europy Wschodniej. Usłyszymy zestaw porywających melodii pochodzących z różnych tradycji, w tym m.in. melodie bałkańskie, żydowskie oraz cygańskie. W ten sposób powstał fascynujący mariaż muzyki tradycyjnej i klasycznej wirtuozerii skrzypcowej.

 

Fundacja Shalom na cześć Isaaca Bashevisa Singera

 

Patronem Festiwalu jest Isaac Bashevis Singer, znakomity żydowski pisarz polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

 

Przez całe życie Singer był duchowo związany z Warszawą i niejednokrotnie opisywał ją w swoich utworach.
W setną rocznicę urodzin pisarza, w ukochanym przez niego mieście, zorganizowana została pierwsza edycja Festiwalu „Warszawa Singera”, która rozpoczęła cykl corocznych spotkań, pokazujących bogactwo kultury żydowskiej.

 

Inicjatorem i pomysłodawcą Festiwalu jest Gołda Tencer – dyrektor generalny Fundacji Shalom. Fundację współtworzyli absolwenci istniejącej niegdyś szkoły żydowskiej im. I. L. Pereca w Łodzi. Jej celem jest troska o zachowanie pamięci o tradycji i historii żydowskiej. Od początku swojego istnienia Fundacja organizuje międzynarodowe projekty propagujące kulturę żydowską, do których należy m.in.: stworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, restauracja Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie oraz zorganizowanie wystawy o międzynarodowej sławie pt.:  „I ciągle widzę ich twarze…”.

 

Najbardziej znaną inicjatywą Fundacji jest Festiwal „Warszawa Singera”. Swoją obecnością zaszczycili go m.in.: Joseph Malovany, jeden z najwybitniejszych kantorów wszech czasów, wirtuoz skrzypiec – Vadim Brodski, legenda muzyki klezmerskiej – Giora Feidman, a także Mike Burstyn – zdobywca dwóch izraelskich odpowiedników Oskara. Z polskich artystów Festiwal uświetnili m.in.: Hanna Banaszak, Urszula Dudziak, Bohdan Łazuka, Marian Opania, Janusz Tylman oraz Grupa Rafała Kmity.

 

Sentymentalna podróż po przedwojennej Warszawie

 

Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki Warszawa już po raz szósty zostanie przeniesiona do ubiegłego wieku, a całe otoczenie pozwoli zanurzyć się w minionej kulturze.

 

Na czas trwania Festiwalu ulica Próżna przywróci pamięć o przedwojennej, żydowskiej części Warszawy. Jak za tamtych lat miejsce ożywią kawiarenki, restauracje, małe warsztaty i sklepiki. Między nimi przechadzać się będą charakterystyczne postaci epoki: kupcy, artyści, rzemieślnicy, kataryniarze i kwiaciarki.

 

Uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość spotkania się z kulturą jidysz poprzez instalacje artystyczne, wystawy, przedstawienia, spotkania autorskie, a w tle rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, synagogalny śpiew oraz tradycyjne piosenki żydowskie.




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy