Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.08.14 g. 20:23

Premiera filmu Perecowicze

Pokolenie Marca ’68
2 września br., podczas VI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, w warszawskim Teatrze Żydowskim odbędzie się premiera filmu „Perecowicze”.

Reżyserem obrazu opowiadającym o pokoleniu Marca ’68 jest Sławomir Grünberg, muzykę skomponował Joel Dancyger a jego pomysłodawczynią jest Gołda Tencer.

 

Sławomir Grünberg podjął się opisania wydarzeń, które w Polsce po dziś dzień są mało znane. Ludzie kojarzą sytuację polityczną, jednak niewiele wiadomo na temat historii polskich Żydów z burzliwego okresu ‘68 roku.

 

Film „Perecowicze” ukazuje, jak żyło się w dniach poprzedzających marcowe wydarzenia w kraju, odradzającym się po II Wojnie Światowej, doświadczonym przez Holokaust. Obraz Grünberga nie jest kolejną kroniką, suchym dokumentem, lecz opowieścią o niezwykłej wspólnocie, którą zbudowali uczniowie szkoły im. I.L. Pereca w powojennej Łodzi, o więzi, spajającej ich tym silniej, im mocniej historia chciała ich rozdzielić.

 

Warszawska, uroczysta premiera filmu „Perecowicze” zorganizowana przez Fundację Shalom odbędzie się 2 września br. o godzinie 19:00 na dużej scenie w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.

 

Wstęp jest otwarty dla publiczności, po wcześniejszej rezerwacji biletów pod numerem: 22 620 55 85, 22 652 16 48.

 

Film przedstawia historię uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca, która istniała w Łodzi do 1969 roku. Po jej zamknięciu większość z jej wychowanków, w wyniku wydarzeń marcowych, zmuszona była opuścić Polskę. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem, rodziną, której nigdy nie mieli.

 

Teraźniejszość dowodzi, jak trwałe zostały zbudowane relacje, absolwenci szkoły regularnie spotykają się ze sobą, aby dzielić się wspomnieniami.

 

Więź, która zrodziła się między nami wtedy, ponad czterdzieści lat temu, nigdy nie została zerwana. Chociaż rozproszyliśmy się po całym świecie, do tej pory utrzymujemy ze sobą kontakt, a odległość, która nas dzieli nie jest w stanie wpłynąć na przyjaźń, która powstawała w trudnych okolicznościach” – mówi Gołda Tencer producentka filmu, założycielka Fundacji Shalom.

 

Niezwykła bliskość Perecowiczów zaowocowała odsłonięciem tablicy przy ul. Więckowskiego 13 w Łodzi z napisem: „Adres ten jest miejscem na mapie pamięci rozrzuconych po świecie byłych uczniów tej szkoły".
 

Niestety młodzi mieszkańcy Łodzi nie wiedzą, czym była szkoła, dlatego uznałem, że film należy pokazać przede wszystkim tam, żeby pamiętać i żeby przypomniećmówi reżyser Sławomir Grünberg jest to kawałek historii tej jednej z czterech kultur Łodzi...”.

 

Warszawska projekcja odbędzie się podczas trwania Festiwalu Kultury Żydowskiej i tradycyjnie widzowie będą mogli oprócz filmu podziwiać Plac Grzybowski i sąsiadującą z nim ulicę Próżną, które na czas Festiwalu przywrócą pamięć o przedwojennej, żydowskiej części Warszawy. Jak za tamtych lat miejsce ożywią kawiarenki, restauracje, małe warsztaty i sklepiki. Między nimi przechadzać się będą charakterystyczne postacie epoki: chasydzi, kupcy, artyści, rzemieślnicy, kataryniarze i kwiaciarki, a w tle rozbrzmiewać będzie muzyka klezmerska, synagogalny śpiew oraz tradycyjne piosenki żydowskie.

 


Sławomir Grünberg

- operator, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Po ukończeniu studiów reżyserskich w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie nieprzerwanie realizuje filmy dokumentalne. Ma w swoim dorobku ponad 40 filmów głównie o tematyce społecznej. Jest laureatem prestiżowej nagrody Emmy za film „School prayer. A community at war”, a za zdjęcia do filmów „Legacy" i „Sister Rose's Passion" otrzymał nominacje do Oskara.

 

Gołda Tencer

– aktorka, reżyserka i piosenkarka. Pierwsze kroki stawiała na scenie teatru szkoły im. Icchoka Pereca, występowała również w Teatrze Powszechnym w Łodzi, a następnie kształciła się w Studium Aktorskim w Warszawie. Obecnie związana jest z Teatrem Żydowskim im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej. Jest również założycielką Fundacji Shalom, a także organizatorem i pomysłodawcą Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy